ŽILINA. Žilinský samosprávny kraj sa rozhodol oceniť akademického maliara Zdena Horeckého za prínos a význam jeho tvorby pre Žilinský kraj. Rodák zo žilinskej Bytčice, ktorý sa komornej a krajinárskej maľbe, tvorbe mozaík, smaltov, reliéfov či fontán venuje už viac ako päťdesiat rokov, čerpá námety pre svoje diela z krajiny pod Malou Fatrou, z Oravy a Kysúc.
„Za menom Zdena Horeckého je už vyše 50 rokov umeleckej práce, ktorá bola bohatá okrem výtvarnej i na publicistickú a organizátorskú činnosť pretavenú do rôznych projektov Umeleckej besedy Slovenskej, medzinárodných sochárskych sympózií v Terchovej a medzinárodných maliarskych plenérov v Zázrivej,“ uviedol riaditeľ odboru kultúry žilinskej krajskej samosprávy Peter Kubica.
Horecký patrí k zakladajúcim členom Skupiny Mikuláša Galandu, ktorí mali prvú výstavu v roku 1957 v Žiline. Od roku 2004 pôsobí ako starosta Umeleckej besedy slovenskej v Bratislave, ktorú s ďalšími osobnosťami slovenského výtvarného života obnovili v roku 1990.
Horeckého diela sú majetkom galérií, zberateľov a inštitúcií nielen na Slovensku, ale i v ďalších európskych krajinách, tiež v Austrálii či USA. Vystavoval aj na Cypre, v Izraeli, Maďarsku, Belgicku, Luxembursku, Anglicku, Slovinsku, Poľsku, Rakúsku, Taliansku či Turecku. Dielo Zdena Horeckého „Zázrivá- Ukrižovanie“ dostal ako dar k Vianociam v roku 1994 pápež Ján Pavol II. Autor žije a tvorí striedavo v Bratislave a Zázrivej.