ŽILINA. Folklórny súbor Rozsutec vznikol v jeseni v roku 1965 pri Dome odborov v Žiline. Tu sa prvýkrát stretla skupina 15 - 20-ročných nadšencov, ktorí mali spoločný záujem. Chceli sa venovať folklóru a udržiavaniu tradíciu našich predkov. Ich prvý pracovný názov bol Juchajda.
O 3 mesiace neskôr, na prvom sústredení zakladateľ súboru, Miroslav Vallo, rodák z Terchovej, choreograf, umelecký vedúci a organizačný vedúci v jednej osobe, prišiel s originálnym názvom Rozsutec, podľa najkrajšieho vrchu pohoria Malá Fatra.
Terchovská muzika
Prvé tanečné kroky boli v tanci Na muzike v Terchovej. Tí, ktorí poznajú súbor vedia, že Terchová tvorila základ repertoáru súboru. Prvé vystúpenie, kde súbor ukázal svoje kvality, bolo v Žiline, konkrétne na Silvestra v roku 1965.
V roku 1965 nad súbor Rozsutec prevzal patronát Park kultúry a oddychu mesta Žilina. Od marca 1995 sa stáva zriaďovateľom Mesto Žilina a prevádzkovateľom Mestské divadlo Žilina, kde dnes takmer 60-členný kolektív mladých ľudí úspešne vyvíja svoju činnosť pod vedením umeleckého vedúceho Vincenta Krkošku a organizačnej vedúcej Oľgy Baránkovej.
Rezbárov divotvorný sen
„Čas neúprosne letí a súbor si pripomína už 45. výročie. Pri tej príležitosti vznikol program, ktorý oproti iným výročným programom má inú skladbu. Režíruje nám ho Štefan Mucha, choreograf a profesionálny tanečník. Spolupracujeme už 12 rokov," povedala Oľga Baránková.
Program nazval Rezbárov divotvorný sen. „Je to o Rozsutci a celým programom sa ťahá jedna myšlienka. Aká, neprezradím. Nech samotný divák zistí, čo to je." Program bude trvať bez prestávky 120 minút a okrem Rozsutca v ňom vystúpia aj hostia. „Z hostí príde Ťažká muzika z Terchovej, občianske združenie Kubánkov sen - to sú bývalí Sľukári - seniori, s ktorými máme dobré vzťahy. Minulý rok sa nám predstavili v programe Folklórny večer pre Žilinu."
Pôvodné piesne
Rozsutec vytvoril rôzne programy, zozbieral a interpretoval veľa pôvodných piesní z Terchovej, z Liptova, z Kysúc, z Oravy, z Horehronia, z Myjavy, z Detvy, zo Zemplína. Choreografi vytvorili takmer 80 choreografií. Takou najvýnimočnejšou choreografiou je Mlaď spod Rozsutca. Táto terchovská choreografia sa v súbore tancuje od roku 1975. Dnes má viac ako 2 000 repríz.
V programe pri oslavách 45. výročia sa objavia tance, choreografie, hudobné, spevácke i tanečné, ktoré budú mať premiéru. „Choreografie pripravili Štefan Mucha, Juraj Kubánka, Jaroslav Moravčík, Tibor Hlbočan, Jozef Miho, Róbert Vavrek aj zakladateľ nášho súboru Miroslav Vallo - Na terchovskom dvore. Bola to jeho posledná choreografia v jeho živote, lebo pred tromi rokmi zomrel."
Oslavujú výročie 45 rokov
Súbor získal aj viaceré významné ocenenia. Reprezentovali Slovensko ako i mesto Žilina v zahraničí. Vydali niekoľko hudobných nosičov. Folklórny súbor Rozsutec už 45 rokov rozdáva radosť a dobrú náladu. V súbore sa vystriedalo veľké množstvo hudobníkov, spevákov, tanečníkov a tanečníc, choreografov, tanečných pedagógov. Niekoľko umeleckých vedúcich, či organizačných pracovníkov. Každý tu zanechal odkaz pre ďalšie generácie, ich zásluhou nezanikne krása folklóru.