Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Krkošková: Každé dieťa má právo na život

Práca sestry je nielen mimoriadne náročné povolanie, ale aj láska, múdrosť a pomoc – atribúty, ktoré majú trvalú hodnotu. Je to poslanie a umenie obetovať sa pre druhých ľudí. O tých, čerstvo narodených, sa stará aj Amália Krkošková z Novorodeneckého odde

Amália KrkoškováAmália Krkošková (Zdroj: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ)

Práca sestry a ošetrovateľstvo je nielen mimoriadne náročné povolanie, ale aj láska, múdrosť a pomoc – atribúty, ktoré majú trvalú hodnotu. Je to poslanie a umenie obetovať sa pre druhých ľudí. O tých, čerstvo narodených, sa stará aj Amália Krkošková, vedúca sestra Novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.

ŽILINA. Amália Krkošková robí svoju prácu s láskou, citom a porozumením. Odmenou je pozitívna energia, ktorú tieto malé dieťatká zo seba vyžarujú. Ako to vyzerá na novorodeneckom oddelení, o práci, deťoch a mamičkách, sme sa s ňou porozprávali.
Stali ste sa detskou sestrou. Kedy ste sa rozhodli pre toto povolanie?
- Už od čias základnej školy, v dobe rozhodovania sa, aké povolanie by som chcela vykonávať, za súčasnej podpory mojej triednej učiteľky, som sa jednoznačne rozhodla pre toto povolanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ste sa dostali na novorodenecké oddelenie?
- Počas štúdia sme chodili na prax najčastejšie na detské oddelenie. Dúfala som, že tu budem aj po skončení školy pracovať, no súhrou okolností som sa dostala na novorodenecké oddelenie. Bola som veľmi príjemne prekvapená prostredím, kolektívom, náplňou práce, a predovšetkým, detičkami. A to vo mne zostalo až dodnes.

Pamätáte si na svoje prvé dni v práci?
- Pravdaže. Prišla som do práce a vtedajší primár Jozef Grossmann, výnimočná osobnosť a zakladateľ nášho oddelenia, robil vizitu. Vyžadoval od nás profesionálne výkony od samého začiatku. Čiže človek sa musel veľmi rýchlo zadaptovať, aby vyhovel jeho prísnym a náročným požiadavkám. Bol to jedinečný človek - lekár, ktorý z nás dostal to najlepšie, čo mohol a pripútal nás k tejto práci a veľa nás všetkých naučil.

Skryť Vypnúť reklamu

Pamätáte si na Vaše prvé stretnutie s novorodencami? Koľko ich bolo?
- Tých prvých bolo viac - plné oddelenie. Nebolo to tak situované ako teraz. Novorodenecké oddelenie sídlilo v priestoroch terajšieho chirurgického a úrazového oddelenia, kde sme mali dve detské izby, v ktorých boli všetci novorodenci. V tej dobe ešte u nás neexistoval systém rooming - in ako je dnes. Jednoducho sme mali všetky deti v postieľkach a roznášali sme ich matkám na dojčenie v pravidelných intervaloch. Býval tam, temer, neustále veľký plač detí. Pri vizite a iných ošetrovateľských činnostiach sa musel človek rýchlo zorientovať a prispôsobiť podmienkam, detičkám, matkám, práci a všetko toto dať do dokonalej symbiózy, aby boli pracovné povinnosti splnené, aj deti napapané a spokojné. Môj prvý deň na oddelení bol kontakt nie s jedným novorodencom, ale s 35 deťmi naraz. V tej dobe bývala väčšia pôrodnosť. Ročne sme mávali cez 3 000 detí. Teraz mávame priemerne 1 500.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vyzerá váš pracovný deň?
- V súčasnosti, môj deň vyzerá tak, že po príchode do práce si pozriem všetky ošetrujúce jednotky, a potom pracujem na oddelení podľa aktuálnej potreby: asistencia pri vizite, sono vyšetrenia a iné skríningové vyšetrenia vyplývajúce z novorodeneckého obdobia. Neodmysliteľnou súčasťou práce je i edukácia matiek ohľadom dojčenia a ošetrovateľskej starostlivosti o dieťa. Pre ženu - matku je nesmierne dôležité, aby sa vedela o dieťa postarať sama, bez strachu, že mu ublíži. Neexistuje bezchybný návod, ako najlepšie zabezpečiť starostlivosť o deti a ich matky na novorodeneckom oddelení, ale existuje niekoľko spôsobov ako matku zbaviť nevedomosti, z ktorej pramení strach a úzkosť alebo nevedomé poškodzovanie si vlastného zdravia, či zdravia dieťaťa. Denne prebiehajú porady s primárom oddelenia, Michalom Jánošom, ošetrujúcimi lekárkami a staničnými sestrami. Okrem práce na oddelení je mojou úlohou zabezpečiť i personálne fungovanie všetkých ošetrujúcich jednotiek, zabezpečovanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu, liekov a rôznej dokumentačnej činnosti.

Priblížte nám bližšie ošetrovacie jednotky.
- Naše novorodenecké oddelenie pozostáva z troch ošetrovacích jednotiek. Na prvom poschodí je JRSN (jednotka resuscitačnej starostlivosti o novorodencov), kde sú nedonosené deti a patologickí novorodenci, vyžadujúci si intenzívnu starostlivosť, neustále monitorovanie životných funkcií, pomoc pri dýchaní až po umelé pľúcne dýchanie po narodení. Potom máme oddelenie novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, to je na 2. poschodí. Tam sú deti, ktoré sú preložené z JRSN alebo priamo z pôrodnej sály. Ich zdravotný stav ešte nie je taký optimálny, aby mohli byť pri matkách na rooming - in na 4. poschodí. To znamená, že si ešte nedokážu udržať stálu telesnú teplotu, nedokážu samostatne a dostatočne piť. Matka si tu skúša pod dozorom detskej sestry prikladať dieťa k prsníku a často si to vyžaduje veľa času a trpezlivosti zo strany mamičiek detí aj sestričiek. V prvých dňoch vypije dieťa od matky málo materského mlieka a je nutné ho dokŕmiť, niekedy je potrebná aj žalúdočná sonda. No a treťou ošetrovacou jednotkou je rooming - in, kde sú matky so zdravými detičkami od 2 hodín po pôrode a takými, ktorým síce niečo je, ale so svojimi mamičkami môžu byť bez ich ohrozenia. Ak sú spolu, ich ľahšie diagnózy a problémy sa rýchlejšie upravujú. Súčasťou rooming-inu je i nadštandardné oddelenie na 3. poschodí gynekologicko-pôrodnického oddelenia.

hniezdo.jpg

Na novorodeneckom oddelení máte ešte jednu zaujímavosť. Hniezdo záchrany.
- Myšlienka zriadenia Hniezd záchrany vyšla z iniciatívy Občianskeho združenia Šanca pre nechcených v roku 2004. Prvé Hniezdo záchrany bolo uvedené do prevádzky v Bratislave a ešte v tom istom roku, presne 15. 12. 2004 otvorili inkubátor aj u nás v Žiline. Odvtedy je už na Slovensku 16 „hniezd", vďaka ktorým zachránili už 25 detí, čo potvrdzuje zmysluplnosť tohto projektu. Hniezda záchrany totiž dávajú šancu nechceným bábätkám na nový život. A je úplne fantastické, že z tých detí sa nestanú predčasní anjelici, ale že z nich vyrastú jedinečné osobnosti našej spoločnosti.

Ako to celé funguje?
- Hniezdo záchrany by malo byť až posledné riešenie. Matka, ktorá nechce svoje dieťa po narodení, z najrozličnejších dôvodov, si má pred pôrodom vybrať, či chce anonymný, alebo utajený pôrod. Dieťa je možné do Hniezda uložiť hocikedy. 24 hodín je Hniezdo pripravené prijať akékoľvek dieťa. Celý systém spočíva v nadvihnutí žalúzie, otvorení dvierok na inkubátore a uložení tam dieťaťa. Potom treba zatvoriť bočnú stenu inkubátora, zatiahnuť roletu a odísť. Úplne anonymne, kamera tam nie je. Signalizačné zariadenie je nastavené tak, že sa spustí za 5 minút od odovzdania dieťaťa. Matka má preto čas odísť slobodne a voľne, za tento krok ju nikto nebude stíhať. Sestra so službukonajúcim lekárom potom prídu k bábätku, vezmú ho odtiaľ, urobia mu potrebné vyšetria a zabezpečia následnú zdravotnícku starostlivosť.

Koľko bábätiek zachránilo naše, žilinské, „hniezdo"?
- V Žiline sa zachránilo do dnešného dňa päť detí. Boli to traja chlapci a dve dievčatá - Tónko, Matúško, Adamko, Pavlínka a Natálka. Nie sú to ich reálne mená, ale takzvané „pracovné" mená. Práve v decembri to bude rok, čo sme tu mali posledné dieťa. Po jedno bábätko sa matka vrátila, ostatné šli na adopciu. Podľa nás manželským párom - veľmi dobrým ľuďom a tomu sme radi.

Čo pre vás táto práca znamená?
- Je to nekonečný prísun energie, dar života. Veľmi príjemnou spätnou väzbou je moment, keď mamička so zdravým dieťatkom alebo v prípade nedonosených novorodencov aj po dobe 1 až 2 mesiacov strávených u nás, odchádzajú spokojní domov. Za týmto naoko jednoduchým okamihom sa skrýva neuveriteľné kvantum mravenčej práce celého kolektívu nášho oddelenia. Touto cestou chcem svojim ľuďom úprimne poďakovať.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 2. Uhlíková stopa výrobku? Vyžiada si ju zákazník aj regulátor
 3. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 4. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 5. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 6. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 7. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 8. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 9. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 10. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 1. Shell predstavuje vlastné riešenie pre nabíjanie elektromobilov
 2. Nezaočkovaní odmietajú umelú pľúcnu ventiláciu
 3. Vianoce v O2 nekončia, práve naopak, začína Dobroadvent
 4. Slováci si radi vychutnávajú jedlo v spoločnosti blízkych
 5. AAA AUTO zajtra otvorí pobočky s ponukou vyše 5 000 áut
 6. Reinoo chce na Vlčincoch postaviť 750 nových parkovacích miest
 7. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 10. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 398
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 595
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 469
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 510
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 6 203
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 364
 7. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 658
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 400
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 3 011
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia 2 609

Blogy SME

 1. Barbora Kujundžić: Emmi Piklerová ako ju (ne)poznáme
 2. Inštitút strategických politík: Čo chce Putin dosiahnuť na Ukrajine?
 3. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ako inak nahliadať na emigráciu, občianske protesty alebo euroskepticizmus
 4. Rudolf Pado: ZMOS opäť vyplakáva, kým aktivisti konajú
 5. Tomáš Mihalík: Je Zuzana Smatanová čarodejnica, cestuje v čase alebo je len členkou Bilderbergu?
 6. Věra Tepličková: Čau mami, stretneme sa na manikúre
 7. Miroslav Galovič: Rozdelená spoločnosť a obchodníci s covidom (zápisky dezoláta). Prvá časť pandemickej trilógie.
 8. Mišo Šesták: Slováci krášlia samotnú smrť
 1. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 386
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 5 269
 3. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 143
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 091
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 750
 6. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom. 3 629
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 514
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 117
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Na začiatku budovania cyklotrasy boli starostovia obci v Terchovskej doline jednotní.

Dodávateľ hrozí zastavením prác.


5 h

Slovenskí poľnohospodári a potravinári venujú počas mikulášskeho týždňa mikulášske balíčky pre kľúčových ľudí krajiny – pre lekárov, sestry a pre ďalších zdravotníckych pracovníkov. Aj takýmto spôsobom sa im chcú úprimne poďakovať za to, že nás liečia, zachraňujú naše životy a snažia sa s vypätím posledných síl v mimoriadne kritickej situácii zabezpečovať zdravotnú starostlivosť v nemocniciach. Súčasťou projektu je aj výzva pre výrobcov potravín na darovanie krvi.


5 h

Tipy na vianočné darčeky na poslednú chvíľu pre celú rodinu


16 h

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nemocnici končia pre covid aj deti.


8. dec

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

Od rána zaevidovali policajti viacero nehôd a škodových udalostí.


5 h

V okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok má posilňujúcu tretiu dávku vakcíny takmer deväťtisíc ľudí nad 60 rokov.


8. dec

Blogy SME

 1. Barbora Kujundžić: Emmi Piklerová ako ju (ne)poznáme
 2. Inštitút strategických politík: Čo chce Putin dosiahnuť na Ukrajine?
 3. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ako inak nahliadať na emigráciu, občianske protesty alebo euroskepticizmus
 4. Rudolf Pado: ZMOS opäť vyplakáva, kým aktivisti konajú
 5. Tomáš Mihalík: Je Zuzana Smatanová čarodejnica, cestuje v čase alebo je len členkou Bilderbergu?
 6. Věra Tepličková: Čau mami, stretneme sa na manikúre
 7. Miroslav Galovič: Rozdelená spoločnosť a obchodníci s covidom (zápisky dezoláta). Prvá časť pandemickej trilógie.
 8. Mišo Šesták: Slováci krášlia samotnú smrť
 1. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 386
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 5 269
 3. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 143
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 091
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 750
 6. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom. 3 629
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 514
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 117
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu