Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Krkošková: Každé dieťa má právo na život

Práca sestry je nielen mimoriadne náročné povolanie, ale aj láska, múdrosť a pomoc – atribúty, ktoré majú trvalú hodnotu. Je to poslanie a umenie obetovať sa pre druhých ľudí. O tých, čerstvo narodených, sa stará aj Amália Krkošková z Novorodeneckého odde

Amália KrkoškováAmália Krkošková (Zdroj: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ)

Práca sestry a ošetrovateľstvo je nielen mimoriadne náročné povolanie, ale aj láska, múdrosť a pomoc – atribúty, ktoré majú trvalú hodnotu. Je to poslanie a umenie obetovať sa pre druhých ľudí. O tých, čerstvo narodených, sa stará aj Amália Krkošková, vedúca sestra Novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ŽILINA. Amália Krkošková robí svoju prácu s láskou, citom a porozumením. Odmenou je pozitívna energia, ktorú tieto malé dieťatká zo seba vyžarujú. Ako to vyzerá na novorodeneckom oddelení, o práci, deťoch a mamičkách, sme sa s ňou porozprávali.
Stali ste sa detskou sestrou. Kedy ste sa rozhodli pre toto povolanie?
- Už od čias základnej školy, v dobe rozhodovania sa, aké povolanie by som chcela vykonávať, za súčasnej podpory mojej triednej učiteľky, som sa jednoznačne rozhodla pre toto povolanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste sa dostali na novorodenecké oddelenie?
- Počas štúdia sme chodili na prax najčastejšie na detské oddelenie. Dúfala som, že tu budem aj po skončení školy pracovať, no súhrou okolností som sa dostala na novorodenecké oddelenie. Bola som veľmi príjemne prekvapená prostredím, kolektívom, náplňou práce, a predovšetkým, detičkami. A to vo mne zostalo až dodnes.

Pamätáte si na svoje prvé dni v práci?
- Pravdaže. Prišla som do práce a vtedajší primár Jozef Grossmann, výnimočná osobnosť a zakladateľ nášho oddelenia, robil vizitu. Vyžadoval od nás profesionálne výkony od samého začiatku. Čiže človek sa musel veľmi rýchlo zadaptovať, aby vyhovel jeho prísnym a náročným požiadavkám. Bol to jedinečný človek - lekár, ktorý z nás dostal to najlepšie, čo mohol a pripútal nás k tejto práci a veľa nás všetkých naučil.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätáte si na Vaše prvé stretnutie s novorodencami? Koľko ich bolo?
- Tých prvých bolo viac - plné oddelenie. Nebolo to tak situované ako teraz. Novorodenecké oddelenie sídlilo v priestoroch terajšieho chirurgického a úrazového oddelenia, kde sme mali dve detské izby, v ktorých boli všetci novorodenci. V tej dobe ešte u nás neexistoval systém rooming - in ako je dnes. Jednoducho sme mali všetky deti v postieľkach a roznášali sme ich matkám na dojčenie v pravidelných intervaloch. Býval tam, temer, neustále veľký plač detí. Pri vizite a iných ošetrovateľských činnostiach sa musel človek rýchlo zorientovať a prispôsobiť podmienkam, detičkám, matkám, práci a všetko toto dať do dokonalej symbiózy, aby boli pracovné povinnosti splnené, aj deti napapané a spokojné. Môj prvý deň na oddelení bol kontakt nie s jedným novorodencom, ale s 35 deťmi naraz. V tej dobe bývala väčšia pôrodnosť. Ročne sme mávali cez 3 000 detí. Teraz mávame priemerne 1 500.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyzerá váš pracovný deň?
- V súčasnosti, môj deň vyzerá tak, že po príchode do práce si pozriem všetky ošetrujúce jednotky, a potom pracujem na oddelení podľa aktuálnej potreby: asistencia pri vizite, sono vyšetrenia a iné skríningové vyšetrenia vyplývajúce z novorodeneckého obdobia. Neodmysliteľnou súčasťou práce je i edukácia matiek ohľadom dojčenia a ošetrovateľskej starostlivosti o dieťa. Pre ženu - matku je nesmierne dôležité, aby sa vedela o dieťa postarať sama, bez strachu, že mu ublíži. Neexistuje bezchybný návod, ako najlepšie zabezpečiť starostlivosť o deti a ich matky na novorodeneckom oddelení, ale existuje niekoľko spôsobov ako matku zbaviť nevedomosti, z ktorej pramení strach a úzkosť alebo nevedomé poškodzovanie si vlastného zdravia, či zdravia dieťaťa. Denne prebiehajú porady s primárom oddelenia, Michalom Jánošom, ošetrujúcimi lekárkami a staničnými sestrami. Okrem práce na oddelení je mojou úlohou zabezpečiť i personálne fungovanie všetkých ošetrujúcich jednotiek, zabezpečovanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu, liekov a rôznej dokumentačnej činnosti.

Priblížte nám bližšie ošetrovacie jednotky.
- Naše novorodenecké oddelenie pozostáva z troch ošetrovacích jednotiek. Na prvom poschodí je JRSN (jednotka resuscitačnej starostlivosti o novorodencov), kde sú nedonosené deti a patologickí novorodenci, vyžadujúci si intenzívnu starostlivosť, neustále monitorovanie životných funkcií, pomoc pri dýchaní až po umelé pľúcne dýchanie po narodení. Potom máme oddelenie novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, to je na 2. poschodí. Tam sú deti, ktoré sú preložené z JRSN alebo priamo z pôrodnej sály. Ich zdravotný stav ešte nie je taký optimálny, aby mohli byť pri matkách na rooming - in na 4. poschodí. To znamená, že si ešte nedokážu udržať stálu telesnú teplotu, nedokážu samostatne a dostatočne piť. Matka si tu skúša pod dozorom detskej sestry prikladať dieťa k prsníku a často si to vyžaduje veľa času a trpezlivosti zo strany mamičiek detí aj sestričiek. V prvých dňoch vypije dieťa od matky málo materského mlieka a je nutné ho dokŕmiť, niekedy je potrebná aj žalúdočná sonda. No a treťou ošetrovacou jednotkou je rooming - in, kde sú matky so zdravými detičkami od 2 hodín po pôrode a takými, ktorým síce niečo je, ale so svojimi mamičkami môžu byť bez ich ohrozenia. Ak sú spolu, ich ľahšie diagnózy a problémy sa rýchlejšie upravujú. Súčasťou rooming-inu je i nadštandardné oddelenie na 3. poschodí gynekologicko-pôrodnického oddelenia.

hniezdo.jpg

Na novorodeneckom oddelení máte ešte jednu zaujímavosť. Hniezdo záchrany.
- Myšlienka zriadenia Hniezd záchrany vyšla z iniciatívy Občianskeho združenia Šanca pre nechcených v roku 2004. Prvé Hniezdo záchrany bolo uvedené do prevádzky v Bratislave a ešte v tom istom roku, presne 15. 12. 2004 otvorili inkubátor aj u nás v Žiline. Odvtedy je už na Slovensku 16 „hniezd", vďaka ktorým zachránili už 25 detí, čo potvrdzuje zmysluplnosť tohto projektu. Hniezda záchrany totiž dávajú šancu nechceným bábätkám na nový život. A je úplne fantastické, že z tých detí sa nestanú predčasní anjelici, ale že z nich vyrastú jedinečné osobnosti našej spoločnosti.

Ako to celé funguje?
- Hniezdo záchrany by malo byť až posledné riešenie. Matka, ktorá nechce svoje dieťa po narodení, z najrozličnejších dôvodov, si má pred pôrodom vybrať, či chce anonymný, alebo utajený pôrod. Dieťa je možné do Hniezda uložiť hocikedy. 24 hodín je Hniezdo pripravené prijať akékoľvek dieťa. Celý systém spočíva v nadvihnutí žalúzie, otvorení dvierok na inkubátore a uložení tam dieťaťa. Potom treba zatvoriť bočnú stenu inkubátora, zatiahnuť roletu a odísť. Úplne anonymne, kamera tam nie je. Signalizačné zariadenie je nastavené tak, že sa spustí za 5 minút od odovzdania dieťaťa. Matka má preto čas odísť slobodne a voľne, za tento krok ju nikto nebude stíhať. Sestra so službukonajúcim lekárom potom prídu k bábätku, vezmú ho odtiaľ, urobia mu potrebné vyšetria a zabezpečia následnú zdravotnícku starostlivosť.

Koľko bábätiek zachránilo naše, žilinské, „hniezdo"?
- V Žiline sa zachránilo do dnešného dňa päť detí. Boli to traja chlapci a dve dievčatá - Tónko, Matúško, Adamko, Pavlínka a Natálka. Nie sú to ich reálne mená, ale takzvané „pracovné" mená. Práve v decembri to bude rok, čo sme tu mali posledné dieťa. Po jedno bábätko sa matka vrátila, ostatné šli na adopciu. Podľa nás manželským párom - veľmi dobrým ľuďom a tomu sme radi.

Čo pre vás táto práca znamená?
- Je to nekonečný prísun energie, dar života. Veľmi príjemnou spätnou väzbou je moment, keď mamička so zdravým dieťatkom alebo v prípade nedonosených novorodencov aj po dobe 1 až 2 mesiacov strávených u nás, odchádzajú spokojní domov. Za týmto naoko jednoduchým okamihom sa skrýva neuveriteľné kvantum mravenčej práce celého kolektívu nášho oddelenia. Touto cestou chcem svojim ľuďom úprimne poďakovať.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 29 223
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 056
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 13 187
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 192
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 803
 6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 283
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 979
 8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 251

Blogy SME

 1. Erika Telekyová : Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
 2. Ľubomír Maretta: Svetlo
 3. Ján Šeďo: Flambované banány už 15 rokov neprestajne lákajú.
 4. Rudolf Trbušek: Nula na účte veriteľa po 6 rokoch nie je poctivý zámer.
 5. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
 6. Vladimír Krátky: Tak čo, opäť sme to pohnojili ?
 7. Miroslav Danko: Riešenie problému s parkovaním
 8. Věra Tepličková: Môj vstup do strany
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 42 484
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 25 990
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 974
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 855
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 791
 6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 631
 7. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 163
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 118
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


40m

Druhý semifinálový zápas bol napínavý až do úplného konca.


2 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


5 h
Režisér Rudolf Biermann.

Tvorcovia hľadajú ľudí do filmu po celom východnom Slovensku.


24. mar

Blogy SME

 1. Erika Telekyová : Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
 2. Ľubomír Maretta: Svetlo
 3. Ján Šeďo: Flambované banány už 15 rokov neprestajne lákajú.
 4. Rudolf Trbušek: Nula na účte veriteľa po 6 rokoch nie je poctivý zámer.
 5. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
 6. Vladimír Krátky: Tak čo, opäť sme to pohnojili ?
 7. Miroslav Danko: Riešenie problému s parkovaním
 8. Věra Tepličková: Môj vstup do strany
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 42 484
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 25 990
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 974
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 855
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 791
 6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 631
 7. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 163
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 118
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu