žiť rýchlosť.
VARÍN. V jesennom období pri zníženej viditeľnosti sú príčinou dopravných nehôd častokrát aj chodci. Podceňujú svoju bezpečnosť, prechádzajúc cez cesty bez reflexných prvkov. Dopravný inšpektorát v Žiline (DI) vyhodnotil v týchto dňoch najnebezpečnejšie úseky ciest v Žilinskom kraji, na ktorých je veľký výskyt dopravných nehôd s účasťou chodcov.
Jedným z týchto cestných úsekov je aj križovatka pred Varínom, ktorú miestni obyvatelia nazývajú križovatka smrti. Počas jej trojročného užívania vzniklo na nej veľa dopravných nehôd, pri ktorých zomreli už dvaja chodci, prechádzajúci z Gbelian do Varína. Za rok 2009 boli na tejto križovatke 4 dopravné nehody a za rok 2010 ten istý počet. „Počas roku 2010 boli príčinami dopravných nehôd v jednom prípade rýchlosť jazdy, v dvoch prípadoch nedanie prednosti v jazde a v jednom prípade spôsob jazdy," vymenúva štatistiku nehôd Pavol Mihálek, dopravný inžinier DI.
Nepovažuje sa za nehodovú
Napriek tomu sa križovatka nepovažuje za nehodový úsek. „Za nehodový sa považuje úsek kratší ako jeden kilometer, na ktorom vzniklo v priebehu šiestich mesiacov viac ako päť dopravných nehôd," hovorí Mihálek. Minulý rok na tomto dopravnom úseku realizovala Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) opatrenia, ktoré mali zaručiť bezpečnejší prechod chodcov a cyklistov. „Pred križovatku boli doplnené dopravné značky upozorňujúce na výskyt chodcov a cyklistov a pôvodná rýchlosť 90 km/ h bola znížená na 70km/h," vysvetľuje Ivan Mokrý, riaditeľ odboru dopravy ŽSK. Nespokojní obyvatelia,upozorňujú vodičov na nehodovosť tejto križovatky vlastným spôsobom. Na dopravné značenie pripevnili ručne vyrobenú tabuľku s nápisom „Cesta života a smrti".
Aj napriek bezpečnostným opatreniam prišiel o život na tejto križovatke v októbri ďalší chodec. Aby sa zabránilo podobným nehodám, navštevovali minulý týždeň policajné preventistky vytipované obce a najmä starších občanov informovali o bezpečnom prechádzaní a pohybe po cestách. „Dôležitosť používania reflexných prvkov pre chodcov vyplýva, mimo obce, zo zákona. My odporúčame chodcom, pokiaľ sa pohybujú po ceste, aby pri zníženej viditeľnosti, alebo v nočných hodinách, nosili reflexný pásik. Či už sú mimo obce alebo v obci," upozorňuje policajná hovorkyňa, Jana Balogová. Preventisky navštívili už Brodno, Dolný Hričov a boli aj vo Varíne.
Stretli sa, aby riešili
Aby sa na tejto križovatke predišlo ďalším tragickým nehodám, stretli sa vo štvrtok vo Varíne predstavitelia DI, Obvodného úradu pre cestnú dopravu, SC ŽSK a obce Varín. Na rokovaní sa dohodli, že celý úsek od križovatky do Mojša, vrátane križovatky do Varína, až po začiatok obce Krasňany bude skontrolovaný dopravným projektantom, ktorý posúdi už existujúce dopravné značenia a navrhne ďalšie opatrenia, ktoré by prispeli k zníženiu dopravnej nehodovosti.
„Na rokovaní som navrhol, aby sa na celom úseku, od križovatky do obce Mojš až po obec Krasňany, znížila rýchlosť na 50 km/ h. Aby sa tento návrh mohol realizovať, musí sa vypracovať komplexný projekt dopravného značenia v celom riešenom úseku v spolupráci s projektantom, dohodnutými obcami, správcom komunikácie
a obvodným úradom. Verím, že ho čo najrýchlejšie vypracujú a prispeje k zvýšeniu bezpečnosti tohto cestného úseku," pridáva starosta obce Varín, Karol Strásky.