Terézia to s drevom vie

Zvuk elektrickej píly, buchot dláta, ale najmä vôňa dreva - to sú typické znaky pre Teréziu Ciesaríkovú zo Štiavnika. Vo svojom voľnom čase sa totiž venuje nezvyčajnej záľube pre ženu. Rezbárstvu.

Rezbárka Terézia Ciesaríková.Rezbárka Terézia Ciesaríková. (Zdroj: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ)

ŠTIAVNIK. Ubehlo možno osem rokov, odkedy si Terézia Ciesaríková našla novu záľubu. „Pri dome sme si spravili altánok a ja som doň chcela niečo drevené. Proste mi napadlo, že by tam niečo také pasovalo," spomína na začiatky, kedy prišla na chuť rezbárstvu. Zašla za svojim susedom, o ktorom vedela, že vyrezáva do dreva a požiadala ho, aby jej ukázal ako na to. „Vtedy ma to chytilo."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doma sa na ňu pozerali s podozrivým výrazom, či to s vyrezávaním myslí naozaj. A Terézia Ciesaríková to veru vážne myslela.

SkryťVypnúť reklamu

Sakrálne ikony, ľudové tradície

Keďže najlepšie sa vyrezáva z lipového dreva, Terézia sa mu nevyhýba. „Je to mäkké drevo a preto sa doňho veľmi dobre vyrieza," hovorí. Sama pozná rozdiel v dreve, vyskúšala už rôzne druhy. „Skúšala som vyrezávať aj do brezového dreva, do dreva zo slivky a nakoniec aj do tíkového dreva z Afriky. Tíkové drevo je veľmi tmavé a musím povedať, že sa doň vyrezávalo najlepšie. Je veľmi mäkké a navyše má zvláštnu vôňu." Z kusa tohto afrického dreva si vyrezala Pannu Máriu.

Celkovo jej postavy i postavičky znázorňujú ikony známe z kresťanskej kultúry. Okrem Ježiša alebo Panny Márie, tiež vyrezáva svätcov a patrónov.

Nevyhýba sa však ani ľudovej kultúre. Doma jej obývačku zdobí napríklad štvorica muzikantov. Prirástli jej k srdcu tak veľmi, že sa do dnešného dňa ani jedného z nich nevzdala a nikomu ich nedarovala. Muzikanti však absolvovali aj niekoľko výstav.

SkryťVypnúť reklamu

„Harmonikára som robila mesiac," odpovedá na našu otázku, koľko jej trvá vyrezať taká metrová socha. „Pravdaže, nerobila som ju nonstop. To sa ani nedá. Ale kebyže nerobím popri nej nič iné, dala by sa vyrezať aj za týždeň."

Svoj pracovný kútik má Terézia v kotolni. „Ale v lete vyrezávam aj vonku."

Pevné nervy a silné ruky

Ako začiatočníčka začínala s vyrezávaním ikon. Neskôr sa pustila do väčších kúskov a skúsila to so sochami. „Zo začiatku som mala v rukách plno triesok, aj som sa porezala," prezrádza. Dnes je už zručnejšia a aj vyrezávanie sôch jej ide rýchlejšie a lepšie. „Pamätám si, ako som sa natrápila s vyrezávaním jedného mládenca. Bola to asi metrová socha a nemohla som ju dokončiť." Nakoniec sa jej to pravdaže podarilo a teraz zdobí predsieň jej domu.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojich úplných začiatkoch dokonca jednu sochu spálila. „Nemohla som ju nijako dorobiť, tak som ju od zlosti hodila do kotla. Našťastie sa mi to stalo iba raz. Teraz mi to už ide dobre," priznáva sa nám.

Terézia Ciesaríková sa so svojimi dielami pýši aj na rôznych výstavách a to nielen na Slovensku, ale i v Čechách a v Poľsku. Jej sochy sa ľuďom páčia.

Betlehem v Štiavniku

Pred pár rokmi sa pridala ako jediná žena k rezbárom zo štiavnickej doliny a spoločne vytvorili betlehem v štiavnickom kostole. „Každý z nás vyrezal jednu sochu. Ja som vyrezala ženu v kroji," hovorí Terézia. Do dnešného dňa tento drevený betlehem zdobí dedinu.

Betlehem, aj keď menší, však zdobí aj dom Ciesaríkovcov počas vianočných sviatkov. „Spravila som betlehem veľký asi meter a pol na meter s vysokými postavičkami zhruba 25 centimetrovej výšky a získala zaň ocenenie."

Čo bude ďalej?

Vyrezávanie ju baví, aj keď v súčasnosti biť dlátom do dreva nemôže, kvôli oslabenej ruke. „Vonku ma už čaká môj ďalší kus. Mám rozrobenú ženu. Ešte neviem o akú ženu presne pôjde. Ona sa mi ukáže sama, keď ju trochu opracujem." Terézii sa totiž až pri práci s drevom vytvorí predstava, čo chce spraviť. A keď začne, len ťažko ju zastaviť.

„Keď sa človek do toho dostane tak nedokáže skončiť, koľkokrát bolo aj dvanásť hodín alebo jedna a ja som ešte vyrezávala," prezrádza a pokračuje: „Hlavne, keď som chcela dokončiť dielo, vtedy ma odtiaľ nedostali."

A hoci je žena, a práca s drevom nie je vždy ľahká, má pomocníkov. Manžel jej pomáha nosiť drevo a občas jej pomôže aj syn.

V každom prípade každému, kto by sa chcel na rezbárstvo dať radí, aby mal pevné nervy a kopu sily.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 050
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 721
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 511
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 164
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 708
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 344
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 627
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu