Biele pávy sú vzácnosť, ktorú neuvidíte len tak v zoo alebo niečiej záhrade. Ten, kto ich vlastní si ich stráži ako oko v hlave. Ak ich však naozaj túžite vidieť, zájdite do Ekonskanzenu v Lietavskej Svinnej.
LIETAVSKÁ SVINNÁ. Do bohatej rodinky zvierat v Ekoskanzene v Lietavskej Svinnej pribudol nedávno párik bielych pávov (na snímke autorky). „Mojou veľkou túžbou bolo zohnať biele pávy a konečne sa mi to podarilo," vyslovil Rastislav Tain, majiteľ ekoskanzenu. „Biele pávy sú v súkromných zbierkach, ľudia ich majú iba pre seba vo svojich záhradách, preto sa ťažko zháňajú. Navyše sú aj dosť drahé."
Aby sa však mohli s bielymi pávmi zoznámiť aj ostatní ľudia, rozhodol sa ich vlastniť a ukázať verejnosti vo svojom skanzene. Samičku kúpil dvojročnú a samčeka trojročného. „Samička by mala už budúci rok znášať vajcia. Či ich však vysedí, je otázne."
Samčeka kúpil staršieho preto, aby si bol istý, že je páv. A prečo? „Pri pávoch to nie je ako u sliepok, že v priebehu dvoch - troch mesiacov vieme, či ide o kohútika alebo sliepočku. Pri pávoch to trvá rok. Lebo sú navlas rovnaké, a až keď sa začnú sfarbovať, tak vieme, čo je čo." No a pri bielych pávoch je to ešte ťažšie.
Rastislav Tain a párik bielych pávov. Sú to veľmi plaché zvieratá. FOTO: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ
Existujú aj červené
Starostlivosť o ne sa vraj nijak neodlišuje od starostlivosti o klasických pávov. „V podstate neexistuje žiadna odborná literatúra o pávoch ani na Slovensku, ani v Čechách. Môj osobný názor je, že je to pigmentová chyba, a tak ako sú ľudia albíni alebo ryšaví, takisto sú pávy biele a červené."
Pravdaže, existujú aj červené pávy, ktoré sú ešte vzácnejšie. „Cenovo vychádzajú rovnako, akoby ste si chceli ísť kúpiť auto," povedal Tain. Nakontaktovať sa na niekoho, kto tieto pávy chová je oveľa ťažšie, pretože majitelia, ktorí ich predávajú ich ponúknu radšej do zahraničia.
Lákajú návštevníkov
Nielen biele pávy lákajú ľudí na návštevu do skanzenu, sú to aj rôzne druhy bažantov, hrabavej i vodnej hydiny, koza, poník, rybičky, či zajace, ktorým vytvoril drevenú dedinu. „Ľudia nám sem nosili zajace, tak sme pre ne vytvorili dedinku. Ich počet v nej je neobmedzený. Tí, ktorí by chceli pre seba zajačika, si ho môžu prísť vybrať ku mne a tí, ktorí ho nechcú ho môžu priniesť. Budem rád, keď jedni budú nosiť, druhí odnášať a iní pozerať. Nech sa nám to tu nekopí, ale aj dáva ďalej."
Do ekoskanzenu lákajú turistov aj zápisy v Guinessovej knihe rekordov. „Od roku 2003 máme sedem Guinessových rekordov. Začali sme najväčším dreveným korytom na svete. Ďalším je najväčší meč na svete. Sme pod hradom Lietava, takže si myslím, že si ho zaslúžime mať. Náš skanzen otvára najväčší kľúč, máme najväčšieho dreveného hojdacieho koníka na svete, najväčšiu ružu, najväčší spiežovec - kravský zvonec a najväčšiu sekeru na svete," vymenoval Rastislav Tain. Okrem toho skanzen obsahuje makety slovenských hradov a dielničky.
„Zavítajú k nám nielen Slováci, ale aj turisti zo zahraničia." Návštevnosť za tento rok je podľa Taina 20-tisícová, no do konca roka ešte narastie.