Vytvorili galériu v štýle svetových. Získali cenu

Považská galéria umenia v Žiline získala Cenu za architektúru CE.ZA.AR 2010 za Rekonštrukciu a obnovu budov. Z devätnástich konkurentov vo svojej kategórií bola najlepšia.

Architekt Dušan Voštenák (vľavo) s riaditeľom galérie Milanom Mazúrom a vzácnou cenou CE.ZA.AR.Architekt Dušan Voštenák (vľavo) s riaditeľom galérie Milanom Mazúrom a vzácnou cenou CE.ZA.AR. (Zdroj: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ)

ŽILINA. Deviaty ročník Ceny za architektúru CE.ZA.AR 2010 pozná víťazné diela. Z 98 prihlásených diel vybrala odborná medzinárodná porota 21 nominantov v šiestich kategóriách. Spomínanú cenu si odniesla aj Považská galéria umenia v Žiline. Uspela s projektom zrekonštruovaného podkrovia z dielne architekta Dušana Voštenáka v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koketovali s podkrovím

Zhruba pred piatimi rokmi sa len začali pohrávať s myšlienkou opravy strechy na budove žilinskej galérie. „Na 78 miestach nám tieklo do budovy," spomína Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline. Taká vraj bola deravá strecha budovy. „Naraz prišla víchrica a strechu nám sčasti nadvihlo.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci havarijného stavu sme s tým mali niečo urobiť a my sme sa s Dušanom Voštenákom začali okolo toho radiť."

Rekonštrukciu budovy financoval z vlastných zdrojov Žilinský samosprávny kraj, ktorý je jej zriaďovateľom.
S architektom pripravil riaditeľ galérie štúdiu, ako by sa dalo podkrovie využiť. „Videli sme, že je to veľkorysý priestor a rozhodli sme sa mu vytvoriť adekvátnu funkciu. Štúdia obsahovala plán, že do jedného krídla umiestnime administratívu a v ostatných krídlach sa pokúsime vytvoriť priestor na ateliéry pre výtvarníkov alebo umelecké štúdiá, ktoré by tu mohli mať nájomné priestory, ktoré by podporili umelecký život v Žiline," prezrádza Dušan Voštenák.

Keďže to nebolo možné zastrešiť ekonomicky, rozmýšľali nad iným riešením. To sa naskytlo v podobe telefonátu Viery Hložníkovej, manželky zosnulého výtvarníka Vincenta Hložníka. Celú manželovu pozostalosť totiž venovala Považskej galérii umenia v Žiline. „Vincent Hložník pochádzal zo Svederníka a viac ako desať rokov aj žil v Žiline a chodieval do galérie," prezradil Milan Mazúr, ktorý odjakživa túžil pracovať s dielami tohto popredného slovenského výtvarníka.

SkryťVypnúť reklamu

„S Dušanom sme začali rozoberať novú filozofiu, že prečo by sme nemali vytvoriť priestor pre túto stálu expozíciu? Začali sme na tom pracovať." Vo vlastníctve ŽSK a v depozitári galérie je v súčasnosti presne 799 diel Vincenta Hložníka od maľby cez kresby, grafiky až po ilustrácie. „Rozhodli sme sa, že priestory podkrovia využijeme na stálu expozíciu tohto všestranného umelca. Začali sme maľbou a budeme pokračovať kresbou, potom grafikou. Máme to rozplánované na nejakých desať rokov," vysvetľuje Mazúr a dodáva: „Dovolím si tvrdiť, že 80 % Hložníkových diel ešte nikto nikdy nevidel."

S architektom sa teda dohodli interiér urobiť tak, aby bol variabilný, aby sa mohol pri každej expozícii tvarovať.

Zachovať kus histórie

Jedna z podstatných myšlienok, bola podľa slov architekta, zachovať niečo z histórie budovy. „Ako artefakt, ktorý si vážime. Nechceli sme zbúrať strechu a postaviť niečo nové, preto sme veľmi koncepčne, skromne hľadali riešenia a dospeli sme k vikierom, ktoré stavebne a konštrukčne bolo treba vyriešiť tak, aby nezaťažovali pôvodný krov." Bolo nutné statické riešenie na zabezpečenie nosnosti podláh.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem technického zabezpečenia, v podkroví zabezpečili nielen vizuálnu stránku, ale aj vetranie, tienenie, spôsob osvetlenia. „Každé dielo je nasvietené samostatným svetlom. Keď sa zmení expozícia, nie je problém osvetlenia pomeniť. Je to vymyslené tak, že každé dielo by malo mať svoje expozičné osvetlenie. Taká je zásada veľkých múzeí a galérií - aby dielo malo adekvátne svetlo a cibrosť." Všetko sa to vyriešilo a aj vďaka výborným dodávateľom podarilo zrealizovať.

Palác umenia

„Vytvoriť z budovy niekdajšej tzv. žandárskej stanice, palác umenia, predpokladalo určité zmeny aj v dispozícii, aj v prevádzke celej budovy. Po vzájomných konzultáciách sme dospeli k tomu, že administráciu umiestnime do jedného krídla v podkroví a vrátime sa k hlavnému vstupu z Hlinkovho námestia," vraví Voštenák. Tým sa im podarilo vytvoriť aj ďalšie výstavné priestory na prízemí, ktoré toho času využívajú pre drotársku expozíciu. „Podstatné je to, že sa podarilo vytvoriť vstup do galérie v štýle svetových galérií."

Pôvodný projekt obsahoval aj výťah pre imobilných, prípadne na prepravu diel. „Na tom budeme ešte pracovať a tiež dotvoríme priestor prvého poschodia, ale to je ďalšia etapa, čo nás čaká, aby celý ten palác dostal svoj význam aj ako celok," uzavrel Voštenák.

Pritiahli pozornosť

Umenie sa galérii rekonštrukciou podarilo dostať aj na námestie. Tým, že sú diela nasvietené do neskorých nočných hodín, návštevník alebo domáci môže vnímať niektoré diela aj z námestia. „Je to lákadlo pre ľudí. Podarilo sa nám, jednak, dostať umelecké dielo na námestie, a jednak pritiahnuť ľudí do galérie," prezrádza architekt.

Cena za architektúru

Architektúru inštalácie podriadili tomu, čo vystavujú, aby v prvom rade vyznelo to, čo vystavujú. „Architektúra je len sprievodná vec."

Cena CE.ZA.AR 2010 bola vyvrcholením celej snahy obnovy galérie. Pre architekta je cena zadosťučinením po niekoľkoročnej realizácii diela s veľkou myšlienkou. „Už nominácia je obrovský úspech, nakoľko v kategórii boli silní súperi a ani sme nedúfali, že také významné ocenenie dostaneme. Našou snahou bolo vytvoriť adekvátne miesto pre stálu expozíciu - múzeum majstra Vincenta Hložníka a môžem povedať, že cena potvrdzuje, že sa nám to podarilo."

CE.ZA.AR

Ocenenie CE.ZA.AR udeľujú každoročne za vynikajúci profesionálny výkon - zrealizované architektonické dielo, ktoré významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku.

  • Udeľuje sa v šiestich kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér.
  • Hodnotenie prebieha dvojkolovo. V prvom kole porota vyberie z prihlásených návrhov v každej kategórii tri nominácie. V druhom kole potom nominované stavby navštívi a vyberie laureátov jednotlivých kategórií.
  • Výstava súťažných diel bude aj v Považskej galérii umenia a to 3. novembra.

ce-za-ar.sk

Vincent Hložník

Narodil sa 22. októbra 1919 vo Svederníku - zomrel 10. decembra 1997 v Bratislave.

Bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, sochár a pedagóg, predstaviteľ svojbytného expresionizmu. Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia. Ilustroval vyše tristo diel svetovej i národnej literatúry. Vo svojej tvorbe reagoval najmä na udalosti druhej svetovej vojny.

Boj za humanizmus a pokrok boli krédom jeho rozsiahlej tvorby. Týmto spôsobom sa snažil bojovať proti fašizmu. Problémy rodiny, ženy a materstva sa tiež objavili v jeho grafickej a ilustračnej tvorbe. Istotu a cit pre kontrast badáme aj v tvorbe podľa literárnych predlôh. Zaslúžil sa aj o rozvoj slovenskej grafiky práve pre stvárňovanie najpálčivejších problémov doby.

sk.wikipedia.org

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 384
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 840
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 214
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 443
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 736
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 523
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 334
  1. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  2. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Martin Pollák: Hra o záchranu
  5. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  6. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  8. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 34 322
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 086
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 530
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 893
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 912
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 023
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 740
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 345
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Mário Majerčík sa v španielskej Santa Susanne stal dvojnásobným majstrom Európy.

Mário Majerčík sa stal dvojnásobným majstrom Európy.


1

Už je to niekoľko mesiacov odkedy začalo parkovisko pri OC Dubeň postupne meniť svoj vzhľad.


Polícia spracovala podnet na jeho väzobné stíhanie.


1

Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


  1. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  2. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Martin Pollák: Hra o záchranu
  5. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  6. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  8. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 34 322
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 086
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 530
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 893
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 912
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 023
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 740
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 345
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu