Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 17:15

Pravičiari vyzvali Harmana, aby nekandidoval

Koalícia pravicových strán verejne vyzvala primátora Žiliny, aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH).

Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH).Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH). (Zdroj: MICHAL FILEK)

Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH). Primátor sa bráni útokom, na Bažíka vytiahol jeho minulosť.

ŽILINA. Koalícia všetkých vládnych pravicových strán v Žiline, s výnimkou SDKÚ dnes vyzvalo úradujúceho primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa v novembrových voľbách opätovne neuchádzal o zvolenie, ale aby podporil kandidatúru Ľubomíra Bažíka (KDH).

„Strana SDKÚ-DS má v meste Žilina vďaka mnohým vašim rozhodnutiam nulový koaličný potenciál - ak nepočítame niektoré zásadné hlasovania, kde vás podporili poslanci SNS. Vašou nie príliš šťastnou politikou ste v Žiline znemožnili spoluprácu s ostatnými stranami súčasnej vládnej pravicovej koalície, preto vás tieto strany nemôžu a nechcú podporiť," napísali výzve primátorovi, ktorú podpísali okresní a krajskí predstavitelia KDH, SaS, OKS, Most-Híd, predsedníčka OZ ZKZ a dvaja členovia SDKÚ Ľubo Bechný a Zuzana Bielčíková.

Podľa Bažíka chcú pravičiari v ďalšom volebnom období naplniť to, čo sľúbili už pred štyrmi rokmi. „Je nepekné, čo sa stalo so starým mesto, ktoré je dnes v podstate zlikvidované. Druhá vec je netransparentnosť finančných tokov a vzťahov na radnici. To sú základné faktory, prečo som sa rozhodol kandidovať," povedal Bažík.

Podľa neho bude treba po voľbách najmä stabilizovať ekonomiku, zapracovať na eurofondoch a napĺňať priority, ktorými budú zeleň, doprava, ekológia, skvalitnenie sociálnych a školských služieb. Tvrdo vraj hodlajú zatočiť aj s korupciou.

Člen OZ ZKZ Peter Ničík hovorí, že k verejnej výzve pristúpili až po tom, ako zlyhali všetky pokusy dohodnúť sa bez médií. „Na našej strane sú všetky vládne strany, okrem SDKÚ, dokonca aj časť ich členov a voličov. Našou snahou je pravicu nerozbíjať. Bolo by nám ľúto, keby sa rozdelila a voľby by vyhral niekto iný," povedal Bažík.

Harman vracia úder

Harman výzvu považuje za súčasť Bažíkovej volebnej kampane a svojskú formu ako sa zviditeľniť pred voľbami. „Ľubomír Bažík je outsajder týchto komunálnych volieb. Vo voľbách nemôže uspieť a preto sa teraz uchyľuje ku týmto hysterickým reakciám," píše v reakcii Harmana a upozorňuje na Bažíkovu minulosť, keď sa vraj do mestského zastupiteľstva sám dostal na kandidátke SNS. Práve vtedy vraj poslanci schválili nevýhodný systém parkovania v meste a keby Slota poňho neposlal auto, v zastupiteľstve by neprešiel.

Okrem toho vraj Bažík koketoval aj s SDKÚ, združením SEVER, aby nakoniec zakotvil v KDH. „Ja vo svojej práci primátora nepolitikárčim, ponúkam jasné riešenia a hodnoty. Ponúkam reálnu skúsenosť s nie ľahkým štvorročným riadením mesta a nezakrývam sa barličkami politických strán, ale výsledkami práce. A o tom, či sú dostatočné, alebo nie, rozhodnú Žilinčania vo voľbách," hovorí Harman.

Sám vraj disponuje niekoľkými predvolebnými prieskumami, podľa ktorých Ľubomír Bažík nepatrí medzi favoritov nadchádzajúcich volieb.

Kandidátne listiny pre novembrové voľby primátora podalo jedenásť uchádzačov:

 • Ivan Harman (SDKÚ),
 • Igor Choma (SMER, HZDS, HZD, SZ),
 • Ľubomír Bažík (KDH, SaS, OKS, Most-híd),
 • Anna Perkovičová (SDĽ),
 • Peter Vnuk (SF),
 • František Bobenič (NEKA),
 • Richard Dragoun (NEKA),
 • Ivan Gánoczy (NEKA),
 • Patrik Groma (NEKA),
 • Ján Polomský (NEKA),
 • Július Žiačik (NEKA).

Komisia jedného nezávislého kandidáta nezaregistrovala. Je ním pravdepodobne Ján Polomský.

VEREJNÁ VÝZVA IVANOVI HARMANOVI

Vážený pán Harman,

v záujme zachovania pravicovej koalície v Žiline Vás žiadame, aby ste v tohtoročných komunálnych voľbách nekandidovali na post žilinského primátora.

Vyzývame Vás, aby ste podporili na post primátora Mesta Žilina kandidatúru MUDr. Ľubomíra Bažíka, ktorý má dôveru nielen koalície KDH, SaS, Most-Híd, OKS, OZ Za krajšiu Žilinu, ale aj väčšiny Klubu nezávislých poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline a časti členskej základne SDKÚ-DS.

Strana SDKÚ-DS má v meste Žilina vďaka mnohým Vaším rozhodnutiam nulový koaličný potenciál - nepočítame niektoré zásadné hlasovania, kde Vás podporili poslanci Slovenskej národnej strany. Vašou nie príliš šťastnou politikou ste v Žiline znemožnili spoluprácu s ostatnými stranami súčasnej vládnej pravicovej koalície, preto Vás tieto strany nemôžu a nechcú podporiť.

Očakávame od vás zodpovednosť a zmysel pre politickú realitu. Opätovne Vás preto žiadame: Podporte v primátorských voľbách spoločného kandidáta pravicovej koalície MUDr. Ľubomíra Bažíka.

Ladislav Štefanec, predseda okresného centra KDH v Žiline

Tomáš Gažúr, okresný predseda SaS v Žiline

Miloš Ševec, krajský predseda OKS v Žiline

Ján Marosz, krajský predseda Most-Híd v Žiline

Eva Országhová, predsedníčka OZ Za krajšiu Žilinu

Ľubomír Bechný, člen predsedníctva Miestneho zväzu SDKÚ-DS

Zuzana Bielčíková, členka SDKÚ-DS, spoluzakladateľka SDKÚ v Žiline

STANOVISKO IVANA HARMANA

Túto výzvu považujem za súčasť Bažíkovej volebnej kampane a svojskú formu ako sa zviditeľniť pred voľbami, ale vybrali si veľmi zvláštny spôsob. To tiež svedčí o tom, že sami autori výzvy nemajú žiadnu konštruktívnu ponuku pre Žilinu a myslím si, že si neveria a už hľadajú vinníka svojho volebného neúspechu.

Ľubomír Bažík je outsajder týchto komunálnych volieb. Vo voľbách nemôže uspieť a preto sa teraz uchyľuje ku týmto hysterickým reakciám. Dopredu hľadá vinníka svojho neúspechu a neúspechu celej koalície, ktorá ho podporuje. Nehovorím do vetra. Mám k dispozícii exaktné údaje, na základe ktorých si to môžem dovoliť tvrdiť. Disponujem niekoľkými rozsiahlymi prieskumami verejnej mienky, napríklad jeden z obdobia február-marec 2010 a jeden absolútne čerstvý z týchto dní. Ani v jednom z nich Ľubomír Bažík nie je favoritom občanov v týchto voľbách, naopak, za primátora mesta Žilina je nezvoliteľný. A nepomôže mu ani podpora desiatich politických strán a nepomôže mu ani keby sa obrazne povedané, desať primátorských kandidátov vzdalo. Nemôže vyhrať z jednoduchého dôvodu: v Žiline je totiž Ľubomír Bažík známy len svojou minulou nie veľmi šťastnou politickou činnosťou.

Len na osvieženie pamäti pripomeniem, že Ľubomír Bažík v komunálnych voľbách 2002 kandidoval do Mestského zastupiteľstva za SNS (!) a za túto stranu bol aj zvolený. A ku tomuto obdobiu sa viaže, v Žiline už legendárny spôsob schvaľovania plateného parkovania v Žiline a nevýhodných vzťahov medzi mestom a Parkovacou spoločnosťou. Rokovanie Mestského zastupiteľstva, ktoré malo rozhodnúť o tomto bode bolo zablokované odchodom poslancov za SDKÚ z rokovania. V tom čase bol Ľubomír Bažík na dovolenke na Liptove a primátor Slota poslal po neho auto, aby ho doviezlo na rokovanie Mestského zastupiteľstva a práve hlasom Ľubomíra Bažíka sa rokovanie odblokovalo a bol schválený pre mesto a jeho občanov absolútne nevýhodný systém plateného parkovania v Žiline.

V Žiline sú známe politické koketérie Ľubomíra Bažíka s rôznymi stranami, okrem už spomínanej SNS, koketoval aj s viacerými inými, spomeniem napríklad SDKÚ, keďže som mu osobne odovzdal prihlášku, v roku 2005 kandidoval do VÚC ako nezávislý s podporou vtedajšieho kandidáta na župana Tibora Michalka (neskoršieho krajského tajomníka HZDS) a jeho iniciatívy Ľudia Severu, aby napokon, ako zvolený poslanec VÚC skončil v KDH.

Súčasná kandidatúra Ľubomíra Bažíka na post primátora mesta Žilina nie je výsledkom žiadnej racionálnej úvahy a politického realizmu, ale naopak, politikárčenia a osobnej frustrácie jeho a niektorých ďalších „nezávislých" poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline, ktorí boli zvolení za poslancov vo voľbách 2006 na kandidátke SDKÚ. A tomuto sa hovorí politikárčenie.

Ja vo svojej práci primátora nepolitikárčim, ponúkam jasné riešenia a hodnoty. Ponúkam reálnu skúsenosť s nie ľahkým štvorročným riadením mesta a nezakrývam sa barličkami politických strán, ale výsledkami práce. A o tom, či sú dostatočné, alebo nie, rozhodnú Žilinčania vo voľbách.

Ak autori vo svojej výzve apelujú na zodpovednosť a politický realizmus, nuž musím skonštatovať, že toto práve Ľubomírovi Bažíkovi chýba. Svojou politickou činnosťou, či už vedome, alebo nevedome, dláždi cestu úplne inej politickej sile, či kandidátovi so zásadne odlišnými hodnotami. A to by znamenalo zastavenie cesty, po ktorej sme posledné štyri roky kráčali. Stretnutia s ľuďmi a ich reakcie ma presviedčajú o tom, že táto cesta je v prospech Žilinčanov.

Ponúkam riešenia reálnych problémov, ktoré trápia Žilinčanov, Ľubomír Bažík zatiaľ prináša len zvláštne formy predvolebného zviditeľňovania sa. Nie som tu kvôli politickým stranám, ale pre všetkých občanov bez ohľadu na politické tričko. A toto zrejme Ľubomír Bažík a skupinka okolo neho ešte nepochopili.

A na záver už len úsmevná úvaha (otázka). Podľa textu výzvy som za svoju činnosť vo funkcii primátora nie hodný podpory autorov výzvy, ktorí ma „nemôžu a nechcú podporiť". Je zvláštne a úsmevné, ak sa uchádzajú o moju podporu pre Ľubomíra Bažíka. Uznávajú teda, že som vo verejnosti rešpektovaný? A že som robil aj prospešné veci? Keďže sa chcú oprieť o moju autoritu a verejnú podporu.

ODPOVEĎ ĽUBOMÍRA BAŽÍKA

K reakcii pána primátora Harmana môžem povedať len toľko, že si pomýlil adresáta. Ja nie som ten, ktorý ho vyzýva aby nekandidoval na post primátora. Ani by som si to nedovolil. Je to jeho osobné rozhodnutie, tak ako moje vlastné.

Čo sa týka jeho invektív na moju adresu, môžem povedať len toľko, že keby som bol podporovateľom bývalého primátora mesta Jána Slotu, bol by som súčasne aj spolusignatárom troch výziev na jeho odstúpenie? Poslednú výzvu v roku 2006 podpísalo len osem poslancov, medzi nimi aj ja. Vyhrážal sa nám, že sa po voľbách môžeme vysťahovať z mesta, keď ich vyhrá. K jeho cti však slúži to, že za naše názory a vystúpenia nepodával na nás trestné oznámenia, ako urobil dnešný viceprimátor na poslanca pána Ničíka.

K môjmu koketovaniu s politickými stranami SNS, HZDS, SDKU, ale aj SF, čiastočne aj SMERU len toľko. Nebol som to ja, kto sa uchádzal o ich podporu v meste. Boli to oni, kto sa uchádzal o moje osobu. Neviem ale pochopiť, prečo sa uchádzali o osobu politického outsidera?

K mojím vyjadreniam o fungovaní mesta a jeho stave pripomínam len toľko. Keď je také výborné, tak prosím pána primátora nech zverejní správu o kontrole NKÚ v našom meste v plnom znení a rozsahu! Podľa mojich informácii, bola poskytnutá poslancom len po opakovaných výzvach a nie v plnom rozsahu.

K celkovému zneniu reakcie len toľko, že nikdy sa nemienim v politickej kampani znižovať k osobnými invektívam, útokom a zásahom do súkromia mojich politických oponentov. Som za vecnú a korektnú diskusiu. Keď sa mýlim, dokážem si chybu priznať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čím môže Slovensko pomôcť vo svete? Ukážkovou nemocnicou
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 9. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
 10. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
 1. Úpravy automobilov pre ZŤP
 2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Tovar vám vynesú na miesto, ktoré ukážete prstom
 9. Slováci sú pri výbere investičných produktov čoraz náročnejší
 10. Humenčanov čakajú extra zľavy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 278
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 159
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 209
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 14 044
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 311
 6. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 10 055
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 208
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 9 061
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 941
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 758
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Mesto Žilina požiada o návratnú finančnú pomoc vo výške viac ako 2 milióny eur

Radnica chce peniaze použiť na financovanie správy a údržby komunikácií a verejnej zelene.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Ilustračné foto.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Veľké testovanie Slovákov začne na budúci víkend na Orave

Testovanie bude bezplatné, ale zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude povinné alebo dobrovoľné.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

Už ste čítali?