Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Pravičiari vyzvali Harmana, aby nekandidoval

Koalícia pravicových strán verejne vyzvala primátora Žiliny, aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH).

Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH).Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH). (Zdroj: MICHAL FILEK)

Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH). Primátor sa bráni útokom, na Bažíka vytiahol jeho minulosť.

ŽILINA. Koalícia všetkých vládnych pravicových strán v Žiline, s výnimkou SDKÚ dnes vyzvalo úradujúceho primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa v novembrových voľbách opätovne neuchádzal o zvolenie, ale aby podporil kandidatúru Ľubomíra Bažíka (KDH).

„Strana SDKÚ-DS má v meste Žilina vďaka mnohým vašim rozhodnutiam nulový koaličný potenciál - ak nepočítame niektoré zásadné hlasovania, kde vás podporili poslanci SNS. Vašou nie príliš šťastnou politikou ste v Žiline znemožnili spoluprácu s ostatnými stranami súčasnej vládnej pravicovej koalície, preto vás tieto strany nemôžu a nechcú podporiť," napísali výzve primátorovi, ktorú podpísali okresní a krajskí predstavitelia KDH, SaS, OKS, Most-Híd, predsedníčka OZ ZKZ a dvaja členovia SDKÚ Ľubo Bechný a Zuzana Bielčíková.

Podľa Bažíka chcú pravičiari v ďalšom volebnom období naplniť to, čo sľúbili už pred štyrmi rokmi. „Je nepekné, čo sa stalo so starým mesto, ktoré je dnes v podstate zlikvidované. Druhá vec je netransparentnosť finančných tokov a vzťahov na radnici. To sú základné faktory, prečo som sa rozhodol kandidovať," povedal Bažík.

Podľa neho bude treba po voľbách najmä stabilizovať ekonomiku, zapracovať na eurofondoch a napĺňať priority, ktorými budú zeleň, doprava, ekológia, skvalitnenie sociálnych a školských služieb. Tvrdo vraj hodlajú zatočiť aj s korupciou.

Člen OZ ZKZ Peter Ničík hovorí, že k verejnej výzve pristúpili až po tom, ako zlyhali všetky pokusy dohodnúť sa bez médií. „Na našej strane sú všetky vládne strany, okrem SDKÚ, dokonca aj časť ich členov a voličov. Našou snahou je pravicu nerozbíjať. Bolo by nám ľúto, keby sa rozdelila a voľby by vyhral niekto iný," povedal Bažík.

Harman vracia úder

Harman výzvu považuje za súčasť Bažíkovej volebnej kampane a svojskú formu ako sa zviditeľniť pred voľbami. „Ľubomír Bažík je outsajder týchto komunálnych volieb. Vo voľbách nemôže uspieť a preto sa teraz uchyľuje ku týmto hysterickým reakciám," píše v reakcii Harmana a upozorňuje na Bažíkovu minulosť, keď sa vraj do mestského zastupiteľstva sám dostal na kandidátke SNS. Práve vtedy vraj poslanci schválili nevýhodný systém parkovania v meste a keby Slota poňho neposlal auto, v zastupiteľstve by neprešiel.

Okrem toho vraj Bažík koketoval aj s SDKÚ, združením SEVER, aby nakoniec zakotvil v KDH. „Ja vo svojej práci primátora nepolitikárčim, ponúkam jasné riešenia a hodnoty. Ponúkam reálnu skúsenosť s nie ľahkým štvorročným riadením mesta a nezakrývam sa barličkami politických strán, ale výsledkami práce. A o tom, či sú dostatočné, alebo nie, rozhodnú Žilinčania vo voľbách," hovorí Harman.

Sám vraj disponuje niekoľkými predvolebnými prieskumami, podľa ktorých Ľubomír Bažík nepatrí medzi favoritov nadchádzajúcich volieb.

Kandidátne listiny pre novembrové voľby primátora podalo jedenásť uchádzačov:

 • Ivan Harman (SDKÚ),
 • Igor Choma (SMER, HZDS, HZD, SZ),
 • Ľubomír Bažík (KDH, SaS, OKS, Most-híd),
 • Anna Perkovičová (SDĽ),
 • Peter Vnuk (SF),
 • František Bobenič (NEKA),
 • Richard Dragoun (NEKA),
 • Ivan Gánoczy (NEKA),
 • Patrik Groma (NEKA),
 • Ján Polomský (NEKA),
 • Július Žiačik (NEKA).

Komisia jedného nezávislého kandidáta nezaregistrovala. Je ním pravdepodobne Ján Polomský.

VEREJNÁ VÝZVA IVANOVI HARMANOVI

Vážený pán Harman,

v záujme zachovania pravicovej koalície v Žiline Vás žiadame, aby ste v tohtoročných komunálnych voľbách nekandidovali na post žilinského primátora.

Vyzývame Vás, aby ste podporili na post primátora Mesta Žilina kandidatúru MUDr. Ľubomíra Bažíka, ktorý má dôveru nielen koalície KDH, SaS, Most-Híd, OKS, OZ Za krajšiu Žilinu, ale aj väčšiny Klubu nezávislých poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline a časti členskej základne SDKÚ-DS.

Strana SDKÚ-DS má v meste Žilina vďaka mnohým Vaším rozhodnutiam nulový koaličný potenciál - nepočítame niektoré zásadné hlasovania, kde Vás podporili poslanci Slovenskej národnej strany. Vašou nie príliš šťastnou politikou ste v Žiline znemožnili spoluprácu s ostatnými stranami súčasnej vládnej pravicovej koalície, preto Vás tieto strany nemôžu a nechcú podporiť.

Očakávame od vás zodpovednosť a zmysel pre politickú realitu. Opätovne Vás preto žiadame: Podporte v primátorských voľbách spoločného kandidáta pravicovej koalície MUDr. Ľubomíra Bažíka.

Ladislav Štefanec, predseda okresného centra KDH v Žiline

Tomáš Gažúr, okresný predseda SaS v Žiline

Miloš Ševec, krajský predseda OKS v Žiline

Ján Marosz, krajský predseda Most-Híd v Žiline

Eva Országhová, predsedníčka OZ Za krajšiu Žilinu

Ľubomír Bechný, člen predsedníctva Miestneho zväzu SDKÚ-DS

Zuzana Bielčíková, členka SDKÚ-DS, spoluzakladateľka SDKÚ v Žiline

STANOVISKO IVANA HARMANA

Túto výzvu považujem za súčasť Bažíkovej volebnej kampane a svojskú formu ako sa zviditeľniť pred voľbami, ale vybrali si veľmi zvláštny spôsob. To tiež svedčí o tom, že sami autori výzvy nemajú žiadnu konštruktívnu ponuku pre Žilinu a myslím si, že si neveria a už hľadajú vinníka svojho volebného neúspechu.

Ľubomír Bažík je outsajder týchto komunálnych volieb. Vo voľbách nemôže uspieť a preto sa teraz uchyľuje ku týmto hysterickým reakciám. Dopredu hľadá vinníka svojho neúspechu a neúspechu celej koalície, ktorá ho podporuje. Nehovorím do vetra. Mám k dispozícii exaktné údaje, na základe ktorých si to môžem dovoliť tvrdiť. Disponujem niekoľkými rozsiahlymi prieskumami verejnej mienky, napríklad jeden z obdobia február-marec 2010 a jeden absolútne čerstvý z týchto dní. Ani v jednom z nich Ľubomír Bažík nie je favoritom občanov v týchto voľbách, naopak, za primátora mesta Žilina je nezvoliteľný. A nepomôže mu ani podpora desiatich politických strán a nepomôže mu ani keby sa obrazne povedané, desať primátorských kandidátov vzdalo. Nemôže vyhrať z jednoduchého dôvodu: v Žiline je totiž Ľubomír Bažík známy len svojou minulou nie veľmi šťastnou politickou činnosťou.

Len na osvieženie pamäti pripomeniem, že Ľubomír Bažík v komunálnych voľbách 2002 kandidoval do Mestského zastupiteľstva za SNS (!) a za túto stranu bol aj zvolený. A ku tomuto obdobiu sa viaže, v Žiline už legendárny spôsob schvaľovania plateného parkovania v Žiline a nevýhodných vzťahov medzi mestom a Parkovacou spoločnosťou. Rokovanie Mestského zastupiteľstva, ktoré malo rozhodnúť o tomto bode bolo zablokované odchodom poslancov za SDKÚ z rokovania. V tom čase bol Ľubomír Bažík na dovolenke na Liptove a primátor Slota poslal po neho auto, aby ho doviezlo na rokovanie Mestského zastupiteľstva a práve hlasom Ľubomíra Bažíka sa rokovanie odblokovalo a bol schválený pre mesto a jeho občanov absolútne nevýhodný systém plateného parkovania v Žiline.

V Žiline sú známe politické koketérie Ľubomíra Bažíka s rôznymi stranami, okrem už spomínanej SNS, koketoval aj s viacerými inými, spomeniem napríklad SDKÚ, keďže som mu osobne odovzdal prihlášku, v roku 2005 kandidoval do VÚC ako nezávislý s podporou vtedajšieho kandidáta na župana Tibora Michalka (neskoršieho krajského tajomníka HZDS) a jeho iniciatívy Ľudia Severu, aby napokon, ako zvolený poslanec VÚC skončil v KDH.

Súčasná kandidatúra Ľubomíra Bažíka na post primátora mesta Žilina nie je výsledkom žiadnej racionálnej úvahy a politického realizmu, ale naopak, politikárčenia a osobnej frustrácie jeho a niektorých ďalších „nezávislých" poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline, ktorí boli zvolení za poslancov vo voľbách 2006 na kandidátke SDKÚ. A tomuto sa hovorí politikárčenie.

Ja vo svojej práci primátora nepolitikárčim, ponúkam jasné riešenia a hodnoty. Ponúkam reálnu skúsenosť s nie ľahkým štvorročným riadením mesta a nezakrývam sa barličkami politických strán, ale výsledkami práce. A o tom, či sú dostatočné, alebo nie, rozhodnú Žilinčania vo voľbách.

Ak autori vo svojej výzve apelujú na zodpovednosť a politický realizmus, nuž musím skonštatovať, že toto práve Ľubomírovi Bažíkovi chýba. Svojou politickou činnosťou, či už vedome, alebo nevedome, dláždi cestu úplne inej politickej sile, či kandidátovi so zásadne odlišnými hodnotami. A to by znamenalo zastavenie cesty, po ktorej sme posledné štyri roky kráčali. Stretnutia s ľuďmi a ich reakcie ma presviedčajú o tom, že táto cesta je v prospech Žilinčanov.

Ponúkam riešenia reálnych problémov, ktoré trápia Žilinčanov, Ľubomír Bažík zatiaľ prináša len zvláštne formy predvolebného zviditeľňovania sa. Nie som tu kvôli politickým stranám, ale pre všetkých občanov bez ohľadu na politické tričko. A toto zrejme Ľubomír Bažík a skupinka okolo neho ešte nepochopili.

A na záver už len úsmevná úvaha (otázka). Podľa textu výzvy som za svoju činnosť vo funkcii primátora nie hodný podpory autorov výzvy, ktorí ma „nemôžu a nechcú podporiť". Je zvláštne a úsmevné, ak sa uchádzajú o moju podporu pre Ľubomíra Bažíka. Uznávajú teda, že som vo verejnosti rešpektovaný? A že som robil aj prospešné veci? Keďže sa chcú oprieť o moju autoritu a verejnú podporu.

ODPOVEĎ ĽUBOMÍRA BAŽÍKA

K reakcii pána primátora Harmana môžem povedať len toľko, že si pomýlil adresáta. Ja nie som ten, ktorý ho vyzýva aby nekandidoval na post primátora. Ani by som si to nedovolil. Je to jeho osobné rozhodnutie, tak ako moje vlastné.

Čo sa týka jeho invektív na moju adresu, môžem povedať len toľko, že keby som bol podporovateľom bývalého primátora mesta Jána Slotu, bol by som súčasne aj spolusignatárom troch výziev na jeho odstúpenie? Poslednú výzvu v roku 2006 podpísalo len osem poslancov, medzi nimi aj ja. Vyhrážal sa nám, že sa po voľbách môžeme vysťahovať z mesta, keď ich vyhrá. K jeho cti však slúži to, že za naše názory a vystúpenia nepodával na nás trestné oznámenia, ako urobil dnešný viceprimátor na poslanca pána Ničíka.

K môjmu koketovaniu s politickými stranami SNS, HZDS, SDKU, ale aj SF, čiastočne aj SMERU len toľko. Nebol som to ja, kto sa uchádzal o ich podporu v meste. Boli to oni, kto sa uchádzal o moje osobu. Neviem ale pochopiť, prečo sa uchádzali o osobu politického outsidera?

K mojím vyjadreniam o fungovaní mesta a jeho stave pripomínam len toľko. Keď je také výborné, tak prosím pána primátora nech zverejní správu o kontrole NKÚ v našom meste v plnom znení a rozsahu! Podľa mojich informácii, bola poskytnutá poslancom len po opakovaných výzvach a nie v plnom rozsahu.

K celkovému zneniu reakcie len toľko, že nikdy sa nemienim v politickej kampani znižovať k osobnými invektívam, útokom a zásahom do súkromia mojich politických oponentov. Som za vecnú a korektnú diskusiu. Keď sa mýlim, dokážem si chybu priznať.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 4. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 9. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 361
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 745
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 941
 4. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 7 747
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 677
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 282
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 729
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 968
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 209
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 107

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Mojim rovesňíkom!
 2. Ctirad Klimčík: O študentoch
 3. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 4. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov
 5. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 6. Jozef Rybár: Arriva - existenčný politický problém predsedu BSK Drobu...
 7. Mária Drahošová: Upratovanie v sebe. Ako na to?
 8. Igor Múdry: Francúzaky po našom
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 10 009
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 784
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 961
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 057
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 985
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 615
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 543
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 443
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ilustračné foto

V karanténe je 204 tried.


7 h
Stopéra Samuela Šipčiaka (vľavo) na ihrisku určite neprehliadnete.

Rozhovor s mladým, no už skúseným obrancom OFK Teplička nad Váhom.


7 h

Úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala dokončia do konca roku 2023.


11 h

V rozhovore aj o očkovacích kapacitách župy a prípadnom rozširovaní počtu vakcinačných centier.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dôvodom plošného uzatvárania škôl a prechodu na dištančné vzdelávanie je zlá pandemická situácia v regióne.


13 h

Pri nehode sa zrazili dve autá.


30. nov

Aktuálne majú hospitalizovaných 76 pacientov s covidom.


30. nov

Situácia v oravských nemocniciach je stále kritická.


11 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Mojim rovesňíkom!
 2. Ctirad Klimčík: O študentoch
 3. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 4. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov
 5. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 6. Jozef Rybár: Arriva - existenčný politický problém predsedu BSK Drobu...
 7. Mária Drahošová: Upratovanie v sebe. Ako na to?
 8. Igor Múdry: Francúzaky po našom
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 10 009
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 784
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 961
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 057
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 985
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 615
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 543
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 443
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu