Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 17:15

Pravičiari vyzvali Harmana, aby nekandidoval

Koalícia pravicových strán verejne vyzvala primátora Žiliny, aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH).

Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH).Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH). (Zdroj: MICHAL FILEK)

Koalícia pravicových strán KDH, SaS, OKS, Most-Híd a niekoľko predstaviteľov OZ Za krajšiu Žilinu dnes verejne vyzvalo primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa vzdal kandidatúry a vo voľbách podporil ich nominanta Ľubomíra Bažíka (KDH). Primátor sa bráni útokom, na Bažíka vytiahol jeho minulosť.

ŽILINA. Koalícia všetkých vládnych pravicových strán v Žiline, s výnimkou SDKÚ dnes vyzvalo úradujúceho primátora Ivana Harmana (SDKÚ), aby sa v novembrových voľbách opätovne neuchádzal o zvolenie, ale aby podporil kandidatúru Ľubomíra Bažíka (KDH).

„Strana SDKÚ-DS má v meste Žilina vďaka mnohým vašim rozhodnutiam nulový koaličný potenciál - ak nepočítame niektoré zásadné hlasovania, kde vás podporili poslanci SNS. Vašou nie príliš šťastnou politikou ste v Žiline znemožnili spoluprácu s ostatnými stranami súčasnej vládnej pravicovej koalície, preto vás tieto strany nemôžu a nechcú podporiť," napísali výzve primátorovi, ktorú podpísali okresní a krajskí predstavitelia KDH, SaS, OKS, Most-Híd, predsedníčka OZ ZKZ a dvaja členovia SDKÚ Ľubo Bechný a Zuzana Bielčíková.

Podľa Bažíka chcú pravičiari v ďalšom volebnom období naplniť to, čo sľúbili už pred štyrmi rokmi. „Je nepekné, čo sa stalo so starým mesto, ktoré je dnes v podstate zlikvidované. Druhá vec je netransparentnosť finančných tokov a vzťahov na radnici. To sú základné faktory, prečo som sa rozhodol kandidovať," povedal Bažík.

Podľa neho bude treba po voľbách najmä stabilizovať ekonomiku, zapracovať na eurofondoch a napĺňať priority, ktorými budú zeleň, doprava, ekológia, skvalitnenie sociálnych a školských služieb. Tvrdo vraj hodlajú zatočiť aj s korupciou.

Člen OZ ZKZ Peter Ničík hovorí, že k verejnej výzve pristúpili až po tom, ako zlyhali všetky pokusy dohodnúť sa bez médií. „Na našej strane sú všetky vládne strany, okrem SDKÚ, dokonca aj časť ich členov a voličov. Našou snahou je pravicu nerozbíjať. Bolo by nám ľúto, keby sa rozdelila a voľby by vyhral niekto iný," povedal Bažík.

Harman vracia úder

Harman výzvu považuje za súčasť Bažíkovej volebnej kampane a svojskú formu ako sa zviditeľniť pred voľbami. „Ľubomír Bažík je outsajder týchto komunálnych volieb. Vo voľbách nemôže uspieť a preto sa teraz uchyľuje ku týmto hysterickým reakciám," píše v reakcii Harmana a upozorňuje na Bažíkovu minulosť, keď sa vraj do mestského zastupiteľstva sám dostal na kandidátke SNS. Práve vtedy vraj poslanci schválili nevýhodný systém parkovania v meste a keby Slota poňho neposlal auto, v zastupiteľstve by neprešiel.

Okrem toho vraj Bažík koketoval aj s SDKÚ, združením SEVER, aby nakoniec zakotvil v KDH. „Ja vo svojej práci primátora nepolitikárčim, ponúkam jasné riešenia a hodnoty. Ponúkam reálnu skúsenosť s nie ľahkým štvorročným riadením mesta a nezakrývam sa barličkami politických strán, ale výsledkami práce. A o tom, či sú dostatočné, alebo nie, rozhodnú Žilinčania vo voľbách," hovorí Harman.

Sám vraj disponuje niekoľkými predvolebnými prieskumami, podľa ktorých Ľubomír Bažík nepatrí medzi favoritov nadchádzajúcich volieb.

Kandidátne listiny pre novembrové voľby primátora podalo jedenásť uchádzačov:

 • Ivan Harman (SDKÚ),
 • Igor Choma (SMER, HZDS, HZD, SZ),
 • Ľubomír Bažík (KDH, SaS, OKS, Most-híd),
 • Anna Perkovičová (SDĽ),
 • Peter Vnuk (SF),
 • František Bobenič (NEKA),
 • Richard Dragoun (NEKA),
 • Ivan Gánoczy (NEKA),
 • Patrik Groma (NEKA),
 • Ján Polomský (NEKA),
 • Július Žiačik (NEKA).

Komisia jedného nezávislého kandidáta nezaregistrovala. Je ním pravdepodobne Ján Polomský.

VEREJNÁ VÝZVA IVANOVI HARMANOVI

Vážený pán Harman,

v záujme zachovania pravicovej koalície v Žiline Vás žiadame, aby ste v tohtoročných komunálnych voľbách nekandidovali na post žilinského primátora.

Vyzývame Vás, aby ste podporili na post primátora Mesta Žilina kandidatúru MUDr. Ľubomíra Bažíka, ktorý má dôveru nielen koalície KDH, SaS, Most-Híd, OKS, OZ Za krajšiu Žilinu, ale aj väčšiny Klubu nezávislých poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline a časti členskej základne SDKÚ-DS.

Strana SDKÚ-DS má v meste Žilina vďaka mnohým Vaším rozhodnutiam nulový koaličný potenciál - nepočítame niektoré zásadné hlasovania, kde Vás podporili poslanci Slovenskej národnej strany. Vašou nie príliš šťastnou politikou ste v Žiline znemožnili spoluprácu s ostatnými stranami súčasnej vládnej pravicovej koalície, preto Vás tieto strany nemôžu a nechcú podporiť.

Očakávame od vás zodpovednosť a zmysel pre politickú realitu. Opätovne Vás preto žiadame: Podporte v primátorských voľbách spoločného kandidáta pravicovej koalície MUDr. Ľubomíra Bažíka.

Ladislav Štefanec, predseda okresného centra KDH v Žiline

Tomáš Gažúr, okresný predseda SaS v Žiline

Miloš Ševec, krajský predseda OKS v Žiline

Ján Marosz, krajský predseda Most-Híd v Žiline

Eva Országhová, predsedníčka OZ Za krajšiu Žilinu

Ľubomír Bechný, člen predsedníctva Miestneho zväzu SDKÚ-DS

Zuzana Bielčíková, členka SDKÚ-DS, spoluzakladateľka SDKÚ v Žiline

STANOVISKO IVANA HARMANA

Túto výzvu považujem za súčasť Bažíkovej volebnej kampane a svojskú formu ako sa zviditeľniť pred voľbami, ale vybrali si veľmi zvláštny spôsob. To tiež svedčí o tom, že sami autori výzvy nemajú žiadnu konštruktívnu ponuku pre Žilinu a myslím si, že si neveria a už hľadajú vinníka svojho volebného neúspechu.

Ľubomír Bažík je outsajder týchto komunálnych volieb. Vo voľbách nemôže uspieť a preto sa teraz uchyľuje ku týmto hysterickým reakciám. Dopredu hľadá vinníka svojho neúspechu a neúspechu celej koalície, ktorá ho podporuje. Nehovorím do vetra. Mám k dispozícii exaktné údaje, na základe ktorých si to môžem dovoliť tvrdiť. Disponujem niekoľkými rozsiahlymi prieskumami verejnej mienky, napríklad jeden z obdobia február-marec 2010 a jeden absolútne čerstvý z týchto dní. Ani v jednom z nich Ľubomír Bažík nie je favoritom občanov v týchto voľbách, naopak, za primátora mesta Žilina je nezvoliteľný. A nepomôže mu ani podpora desiatich politických strán a nepomôže mu ani keby sa obrazne povedané, desať primátorských kandidátov vzdalo. Nemôže vyhrať z jednoduchého dôvodu: v Žiline je totiž Ľubomír Bažík známy len svojou minulou nie veľmi šťastnou politickou činnosťou.

Len na osvieženie pamäti pripomeniem, že Ľubomír Bažík v komunálnych voľbách 2002 kandidoval do Mestského zastupiteľstva za SNS (!) a za túto stranu bol aj zvolený. A ku tomuto obdobiu sa viaže, v Žiline už legendárny spôsob schvaľovania plateného parkovania v Žiline a nevýhodných vzťahov medzi mestom a Parkovacou spoločnosťou. Rokovanie Mestského zastupiteľstva, ktoré malo rozhodnúť o tomto bode bolo zablokované odchodom poslancov za SDKÚ z rokovania. V tom čase bol Ľubomír Bažík na dovolenke na Liptove a primátor Slota poslal po neho auto, aby ho doviezlo na rokovanie Mestského zastupiteľstva a práve hlasom Ľubomíra Bažíka sa rokovanie odblokovalo a bol schválený pre mesto a jeho občanov absolútne nevýhodný systém plateného parkovania v Žiline.

V Žiline sú známe politické koketérie Ľubomíra Bažíka s rôznymi stranami, okrem už spomínanej SNS, koketoval aj s viacerými inými, spomeniem napríklad SDKÚ, keďže som mu osobne odovzdal prihlášku, v roku 2005 kandidoval do VÚC ako nezávislý s podporou vtedajšieho kandidáta na župana Tibora Michalka (neskoršieho krajského tajomníka HZDS) a jeho iniciatívy Ľudia Severu, aby napokon, ako zvolený poslanec VÚC skončil v KDH.

Súčasná kandidatúra Ľubomíra Bažíka na post primátora mesta Žilina nie je výsledkom žiadnej racionálnej úvahy a politického realizmu, ale naopak, politikárčenia a osobnej frustrácie jeho a niektorých ďalších „nezávislých" poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline, ktorí boli zvolení za poslancov vo voľbách 2006 na kandidátke SDKÚ. A tomuto sa hovorí politikárčenie.

Ja vo svojej práci primátora nepolitikárčim, ponúkam jasné riešenia a hodnoty. Ponúkam reálnu skúsenosť s nie ľahkým štvorročným riadením mesta a nezakrývam sa barličkami politických strán, ale výsledkami práce. A o tom, či sú dostatočné, alebo nie, rozhodnú Žilinčania vo voľbách.

Ak autori vo svojej výzve apelujú na zodpovednosť a politický realizmus, nuž musím skonštatovať, že toto práve Ľubomírovi Bažíkovi chýba. Svojou politickou činnosťou, či už vedome, alebo nevedome, dláždi cestu úplne inej politickej sile, či kandidátovi so zásadne odlišnými hodnotami. A to by znamenalo zastavenie cesty, po ktorej sme posledné štyri roky kráčali. Stretnutia s ľuďmi a ich reakcie ma presviedčajú o tom, že táto cesta je v prospech Žilinčanov.

Ponúkam riešenia reálnych problémov, ktoré trápia Žilinčanov, Ľubomír Bažík zatiaľ prináša len zvláštne formy predvolebného zviditeľňovania sa. Nie som tu kvôli politickým stranám, ale pre všetkých občanov bez ohľadu na politické tričko. A toto zrejme Ľubomír Bažík a skupinka okolo neho ešte nepochopili.

A na záver už len úsmevná úvaha (otázka). Podľa textu výzvy som za svoju činnosť vo funkcii primátora nie hodný podpory autorov výzvy, ktorí ma „nemôžu a nechcú podporiť". Je zvláštne a úsmevné, ak sa uchádzajú o moju podporu pre Ľubomíra Bažíka. Uznávajú teda, že som vo verejnosti rešpektovaný? A že som robil aj prospešné veci? Keďže sa chcú oprieť o moju autoritu a verejnú podporu.

ODPOVEĎ ĽUBOMÍRA BAŽÍKA

K reakcii pána primátora Harmana môžem povedať len toľko, že si pomýlil adresáta. Ja nie som ten, ktorý ho vyzýva aby nekandidoval na post primátora. Ani by som si to nedovolil. Je to jeho osobné rozhodnutie, tak ako moje vlastné.

Čo sa týka jeho invektív na moju adresu, môžem povedať len toľko, že keby som bol podporovateľom bývalého primátora mesta Jána Slotu, bol by som súčasne aj spolusignatárom troch výziev na jeho odstúpenie? Poslednú výzvu v roku 2006 podpísalo len osem poslancov, medzi nimi aj ja. Vyhrážal sa nám, že sa po voľbách môžeme vysťahovať z mesta, keď ich vyhrá. K jeho cti však slúži to, že za naše názory a vystúpenia nepodával na nás trestné oznámenia, ako urobil dnešný viceprimátor na poslanca pána Ničíka.

K môjmu koketovaniu s politickými stranami SNS, HZDS, SDKU, ale aj SF, čiastočne aj SMERU len toľko. Nebol som to ja, kto sa uchádzal o ich podporu v meste. Boli to oni, kto sa uchádzal o moje osobu. Neviem ale pochopiť, prečo sa uchádzali o osobu politického outsidera?

K mojím vyjadreniam o fungovaní mesta a jeho stave pripomínam len toľko. Keď je také výborné, tak prosím pána primátora nech zverejní správu o kontrole NKÚ v našom meste v plnom znení a rozsahu! Podľa mojich informácii, bola poskytnutá poslancom len po opakovaných výzvach a nie v plnom rozsahu.

K celkovému zneniu reakcie len toľko, že nikdy sa nemienim v politickej kampani znižovať k osobnými invektívam, útokom a zásahom do súkromia mojich politických oponentov. Som za vecnú a korektnú diskusiu. Keď sa mýlim, dokážem si chybu priznať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 737
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 843
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 621
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 661
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 498
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 521
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 359
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 262
 9. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 119
 10. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 104
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

SHMÚ: Na severe Slovenska môže byť v nedeľu v noci až mínus 25 stupňov Celzia

Výstraha druhého stupňa platí pre celý Žilinský kraj.

Ilustračné foto

FOTO: Pozrite si výhľady z rozhľadne v Divinke a neskutočnú zimnú idylku

Rozhľadna ponúka výhľady na Divinku, Žilinu i Hričovskú priehradu.

Cíti sa slabý, ale jeho stav sa zlepšuje. Biskupa Tomáša Galisa prepustili z nemocnice

Biskup oceňuje prácu celého zdravotníckeho personálu za ochotnú 24-hodinovú službu.

Žilinský biskup Tomáš Galis.

Žilinskí cestári najazdili za dva dni 24-tisíc kilometrov

Cestárov preverila prvá výraznejšia várka snehu počas tejto zimy.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

AKTUALIZOVANÉ o 16.31

Rady pred odbernými miestami v Nitre sa skrátili, mnohých vybavili bez čakania

V meste je otvorených o päť odberných miest viac ako pred týždňom.

Už ste čítali?