ŽILINA. „Mestská volebná komisia nemá problém so zverejnením mien kandidátov vo všeobecnosti, avšak nepovažovali sme za správne zverejňovať údaje o kandidátoch v čase, keď kandidačné listiny ešte nevidela ani volebná komisia. Následne sme chceli dať priestor kandidátom, aby sa s rozhodnutím komisie oboznámili priamo od nás a nie z médií. Navyše volebná komisia pracuje s osobnými údajmi kandidátov. Zo zákona má mesto povinnosť do 23. októbra zverejniť vyhlásenie kandidatúry resp. zoznam zaregistrovaných kandidátov. Samozrejme chceli by sme tento zoznam zverejniť skôr, avšak až keď uplynie zákonná trojdňová lehota na prípadné rozhodnutie súdu o zrušení rozhodnutia mestskej volebnej komisie,“ uviedol pre agentúru SITA zapisovateľ žilinskej mestskej volebnej komisie Jakub Ulaher.
Záujem o primátorskú stoličku Žiliny potvrdilo odovzdaním kandidačných listín jedenásť ľudí, päť podporujú politické strany či koalície a šesť je nezávislých. Jedného nezávislého kandidáta mestská volebná komisia nezaregistrovala z dôvodu nesplnenia zákonných podmienok. „Konkrétne v tomto prípade išlo o nedostatky v petícii. V petícii kandidáta sa vyskytujú podpisy osôb s trvalým pobytom mimo mesta Žilina ako aj osoby, ktoré podľa evidencie trvalého pobytu obyvateľstva neexistujú. Ani po zarátaní platných podpisov v petícii kandidát nedosiahol zákonom požadovaný počet 400 podpisov. Nakoľko kandidát mohol ešte rozhodnutie napadnúť na súde, nebudeme zatiaľ informovať, o ktorého kandidáta ide,“ povedal Ulaher.
O 31 poslaneckých mandátov sa chcelo v novembrových voľbách uchádzať 204 kandidátov. Volebná komisia zaregistrovala 199 z nich- 39 nezávislých a 160 kandidátov politických strán. „Nezaregistrovala jedného kandidáta politickej strany a štyroch nezávislých kandidátov. Jeden kandidát nebol zaregistrovaný z dôvodu, že ako trvalý pobyt mal uvedenú obec mimo Žiliny a ostatní mali nedostatky v petícii,“ dodal Ulaher. Žilinská volebná komisia zasadla prvýkrát 8. októbra, na predsedovi a podpredsedovi sa nedohodli, preto ich určil žreb. Predsedníčkou komisie sa stala Jana Klačková (SNS) a podpredsedom Ladislav Gabčo (KDH, SaS, Most-Híd, OKS).
Už počas leta verejne ohlásilo záujem kandidovať na žilinského primátora sedem ľudí. Okrem súčasného primátora Ivana Harmana (SDKÚ-DS) aj lekár Ľubomír Bažík (KDH), poslanec NR SR a bývalý generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma (Smer-SD), manažér pre zahraničné investície Ivan Gánoczy (nezávislý), manažér Richard Dragoun (nezávislý), mestský poslanec Patrik Groma (nezávislý) a kybernetik a pedagóg František Bobenič (nezávislý).
V predchádzajúcich voľbách v roku 2006 sa o post primátora Žiliny uchádzali štyria kandidáti.
Popri Ivanovi Harmanovi (SDKÚ-DS), ktorého vtedy podporovalo aj KDH, SF a OKS sa o primátorské kreslo snažili aj Ján Slota (SNS, Smer, HZDS), Ľubomír Ryant (HZD) a Anton Adamus (ANO). V meste s takmer 71-tisíc oprávnenými voličmi prišlo k volebným urnám pred štyrmi rokmi necelých 27-tisíc Žilinčanov.