Regionálny spolok včelárov v Bytči za účasti dvoch základných škôl otvára včelárske krúžky. Na hodinách žiakov zoznámia s včelárstvom ako takým a v teplých mesiacoch ich vezmú k včelám.
BYTČA. Zo žiakov dvoch bytčianskych škôl možno budú raz včelári. Regionálny spolok včelárov Slovenska v Bytči sa totiž rozhodol obnoviť včelárske krúžky. „Kedysi existovali včelárske krúžky vo viacerých obciach na bytčiansku, ale postupne rokmi zanikli," povedal Miroslav Novák, predseda regionálneho spolku včelárov.
On sám bol iniciátorom, aby opäť vznikli. „Máme rôzne aktivity a včelárske krúžky dobre fungujú napríklad v Čadci alebo v Púchove. Myslím, že po toľkých rokoch to zaujme aj mladých, lebo je to pre nich niečo nové. Práve mládež nám treba podchytiť, aby sme mali nasledovateľov a odtrhli ich spred počítačov."
V zime teória, v lete prax
Žiaci Základnej školy na Ulici mieru v Bytči začnú s krúžkom už tento mesiac. Zaujímavé je, že sa mohli doň prihlásiť žiaci zo všetkých ročníkov a tak nebude chýbať zastúpenie prvákov, piatakov ani deviatakov. Podobne vzniká tento školský rok aj krúžok na základnej škole v Kolároviciach.
„Cez zimné mesiace sa budeme zaoberať najmä teóriou. Deťom aj niečo premietneme a v lete by sme chceli ísť do terénu, navštíviť včely, možno založiť nejakú novú rodinu, aby mladí videli, čo všetko včelárstvo obnáša, lebo včelárstvo má široký záber."
Mená po včelároch
Krúžky by mali niesť aj vlastné názvy. Miroslav Novák sa rozhodol pomenovať ich podľa významných včelárov, ktorí boli pri zrode včelárskeho spolku. Spomínané krúžky majú deťom čo ponúknuť. „Deti dokážu presedieť veľa hodín pred počítačom a keďže my môžeme využiť počítače aj v včelárstve, osobne si myslím, že v tom žiaci nájdu zaľúbenie. Keby sa niektorí nestali naši nasledovníci, tak ich aspoň skúsime zoznámiť trochu s prírodou, jej závislosťami, a zároveň o tom aký v nej majú význam včely a vôbec včelárstvo."
Budú vlastné úle?
Ako ďalej prezradil Miroslav Novák, keď budú žiaci chcieť, budú môcť mať aj vlastné úle. „Máme dobré vzťahy so záhradkármi, takže si myslím, že nebude problém vybaviť nejakú časť záhradky, kde nám dovolia tie úle postaviť." Včelári vedia, že ríša včiel je bohatá na vedomosti. „Včela sa nedá chovať, nie je domáce zviera, nemôžeme jej nič prikázať, môžeme ju len usmerňovať. Pri včelách nie je nikto majster, tam sa každý učí do konca života. Preniknúť do tajomstva hmyzej ríše je zložité."
Včelári neopomenuli ani dôležitú vec, akou je ochrana žiakov pred bolestivým bodnutím. „Berieme do úvahy, že by včielky mohli pichnúť, čo nie je príjemné, preto urobíme všetko pre to, aby sme tomu predišli," dodal na záver Novák.
Včelárske krúžky by mali fungovať počas celého školského roka, a ak sa ujmú, budú pokračovať aj nasledujúce roky. Miroslav Novák by rád krúžky rozšíril aj do ostatných obcí.