BYTČA. Lekárska služba prvej pomoci pre deti v Bytči od júla nefunguje. Mamičky musia v prípade potreby vycestovať so svojimi chorými deťmi do Žiliny. Mnohým to však spôsobuje problémy.
Nie každý má auto a hromadné spoje práve v noci často nepremávajú. Na premiestnenie pristúpil lekár samosprávneho kraja aj pre nízky počet vyšetrovaných pacientov.
Rodičia hromžia
Zlú skúsenosť so zrušenou detskou pohotovosťou má aj Lenka, mamička trojročnej dcéry Lenky.
"Dcérka bola týždeň chorá, mala chrípku. Cez víkend sa jej znova vrátila, dostala vysoké teploty. Išla som s ňou na pohotovosť, ale tam som sa na dverách dočítala, že sa presťahovali do Žiliny. Auto nemám a tak som musela čakať do pondelka. Je to hrozné, nesúhlasím s tým. Minimálne to však mali oznámiť, aby to ľudia vedeli," hovorí mamička.
Lekársku službu prvej pomoci pre deti v Bytči prevádzkovala spoločnosť doktorky Kataríny Mrázovej a to iba v sobotu, nedeľu a vo sviatok od 7.00 h do 19.00 h.
„Teda len v trvaní 12 hodín, čím dochádzalo k porušovaniu platnej legislatívy. Po opakovanej analýze, aj z dôvodu nízkeho počtu vyšetrených pacientov, vysokého počtu služieb na jedného lekára, pristúpil lekár samosprávneho kraja k presťahovaniu mieste výkonu z Bytče do Žiliny," povedala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Zuzana Muchová.
Zrušenie detskej pohotovosti hrozilo v Bytči aj v minulosti. Vtedy sa proti tomu postavili primátor a starostovia z okresu. Písali dokonca aj petíciu. Teraz už tomu zabrániť nedokázali. „Problémom sú vraj najmä náklady a lekári," povedal primátor Peter Korec.
Prevádzkovateľka: je to v poriadku
Podľa prevádzkovateľky Kataríny Mrázovej, rozhodnutie prišlo v rámci minimalizácie siete, ktorá beží v rámci celého Slovenska. ŽSK v rovnakom čase zrušil v kraji aj ďalšie dve podobné prevádzky. Mrázová to však nevníma ako problém.
„Súčasne sa totiž navyšuje počet rýchlych staníc lekárskej pomoci. Pokiaľ ide o vážny stav, sanitka je na mieste do desať minúť. Pokiaľ je to bežná vec, ale rodičia majú pocit, že potrebujú vyhľadať lekára, prejdú si do Žiliny. Napríklad v Rajci to takto funguje už roky. Nie je to nič neobvyklé, ani nič také, čo by bolo treba riešiť. Sú lokality, kde je táto vzdialenosť ešte väčšia," hovorí Mrázová.
Mrázová mala problémy s detskou pohotovosťou už aj v minulosti. Do Žiliny ju chceli premiestniť už aj skôr. Vraj ani lekári neboli spokojní s finančným ohodnotením a dodnes s ňou vedú spor.
„Navyše aj vyťažiteľnosť bola nízka. Keby sme aj fungovali 24 hodín, ako to predpisuje zákon, boli by tu jeden, či dvaja pacienti za celý deň," dodala Mrázová.
Nahradiť ju nechcú
Samosprávny kraj však v Bytči polikliniku neprevádzkuje. Zdravotnícke činnosti sa v bývalej poliklinike totiž postupne odštátnili a tak ŽSK lekárom prenajíma budovu a majetok. Zdravotnú starostlivosť teraz poskytujú súkromné ambulancie.
„Jedným z poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je spoločnosť Medicentrum, ktorej sme vydali povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia - polikliniky. Takže v Bytči poskytovateľ zdravotnej starostlivosti so štatútom polikliniky je," doplnila Muchová. Podľa riaditeľky Medicentra Zdenky Pavlíkovej však ich zariadenie neuvažuje.
Pohotovosť pre dospelých v meste prevádzkuje spoločnosť doktora Ľubomíra Fornera. Podľa jeho slov sa však dospelí pacienti podobného osudu ako v prípade detskej, obávať nemusia. O zrušení neuvažuje, ani oň samosprávny kraj nežiadal.