Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Sokol: So slobodou si nevieme rady

Medzi vzácnych hostí nadchádzajúceho Žilinského literárneho festivalu, patrí i český filozof, antropológ, religionista a bývalý politik Jan Sokol. V dialógu s teológom a filozofom Jurajom Bohyníkom predstavia osobnosť Jana Patočku, jedného z najvýznamnejš

Diskusia s profesorom Janom Sokolom v Nadácii Polis uzavrie program tohtoročného Žilinského literárneho festivalu.Diskusia s profesorom Janom Sokolom v Nadácii Polis uzavrie program tohtoročného Žilinského literárneho festivalu. (Zdroj: ARCHÍV J. SOKOLA)

ích českých filozofov 20. storočia.

Aké je životné krédo človeka, ktorý bol politikom, je filozofom, univerzitným profesorom a chce byť človekom? Ktoré témy života vás najviac oslovujú?
- Na to nie je ľahká odpoveď. Moje krédo je kresťanské a katolícke. Na tom, ako tomuto spoločnému vyznaniu cirkvi rozumiem sa asi najviac podieľal Teilhard de Chardin, ktorého knižky som pred rokmi prekladal. Vďaka nemu som si uvedomil, že tá najväčšia a vždy aktuálna téma je život a svet ako Boží dar, kresťansky povedané Stvorenie. Čím viac toho o Vesmíre a o živote vieme, tým úžasnejšie mi pripadá toto Božie dielo - i keď celkom isto nevzniklo za šesť dní, ako sa niektorí na základe nepozorného čítania Biblie domnievajú. Keby som mal uviesť dve Kristove slová, ktoré si najčastejšie pripomínam, boli by to „Nebojte sa!" a „Nesúďte a nebudete súdení".

Jedným z filozofických smerov súčasnosti je aj pragmatizmus. Jeho dôsledky badáme aj vo verejnom živote, preto napríklad spojenie čestný politik znie pre mnohých ako okrúhly štvorec. Napriek všetkému vplyvu lobistov a sklamaní: je možné byť čestným a poctivým politikom?
- Filozofický pragmatizmus znamená len to, že sa ľudské konanie musí posudzovať podľa svojich výsledkov. To ešte nie je nič zlé, pokiaľ sa nepovie, že účel svätí prostriedky. Ale vám ide o niečo iného. Vlastná skúsenosť s politikou ma naučila, že čestných a poctivých politikov je viac, než by sa z televízie mohlo zdať. Mohol by som ich menovať slušný rad, českých i slovenských, a to ich väčšinou nepoznám. Zo skúsenosti tiež viem, aké to má taký politik ťažké. Nehovorí totiž sám za seba, ale zastupuje tisíce ľudí. Nemôže hovoriť všetko, čo si myslí (to napokon človek doma alebo v práci tiež nerobí), musí myslieť na dôsledky a musí hľadať kompromisy - inak by nič nedosiahol. A k tomu však pristupujú rôzne pokušenia: musí sa starať, aby bol nabudúce zvolený, aby jeho strana mala peniaze na volebnú kampaň, a tak ďalej. Kto to nevie, z politiky jednoducho vypadne.

Kultúra je jednou z veľkých tém, ktorým sa venujete. Ako si predstavujete človeka, ktorého označia ako kultúrneho a civilizovaného?
- Slovo civilizovaný je z latinského civis, mešťan. Civilizovaný človek je ten, ktorý dokáže žiť a správať sa tak, ako to mestské spoločnosti vyžadujú. Kultúra je od colere, pestovať, starať sa o niečo. Je to teda to, čo by bez našej starostlivosti nebolo alebo zaniklo: jazyk, vzdelanosť, náboženstvo, umenie, vedy, právo, morálka a hŕba ďalších vecí. Dnes vieme, že je to i európska krajina a príroda, o ktoré sa musíme starať. Takže kultúrny človek nie je podľa mňa ten, kto chodí do divadla alebo na koncerty, ale ten, kto sa o niektorú z tých vzácnych vecí stará, aby nespustli a nezarástli burinou.

My ľudia strednej Európy niekedy úlohu tohto priestoru preceňujeme, niekedy zas máme dojem, že iné krajiny Európy nás podceňujú. Aká je podľa vás úloha krajín, ktoré sú označované ako stredná Európa?
- Nedokážem si veľmi predstaviť, že by krajiny mali nejaké úlohy. Ten dojem môže vzniknúť až vtedy, keď sa ľudia do niečoho pustia a niečo pozoruhodné spoločne dokážu. To sa i našim predkom občas podarilo. Dnes je to iné. Pozrite sa, čo sa dozvedáme o iných krajinách: katastrofy a škandály, sem-tam nejaký úspech, športový, kultúrny, vedecký. Komu na takom ocenení veľmi záleží, musí sa však snažiť. Vo vede a v kultúre tiež nestačí, keď niečo povieme a napíšeme len slovensky alebo česky. O to to máme ťažšie, zato máme tú výhodu, že už dávno vieme, že veda a kultúra nemôže byť len česká a slovenská. Niektorým väčším národom to ešte len začína dochádzať.

V tomto období možno pozorovať istý kultúrny zlom v celom stredoeurópskom priestore, rovnako ako aj v Spojených štátoch. Predstavuje liberalizmus pre kresťanstvo strašiaka, nepriateľa alebo partnera? Ako si udržať svoje tradičné hodnoty bez toho, aby sme boli označovaní za zaostalých a bigotných?
- Priznám sa, že žiadny kultúrny zlom veľmi nevidím. Skôr akúsi pohodlnosť a lenivosť, alebo ako hovorí Platón, „veľké sucho v oblasti myslenia". Prezieraví ľudia už dnes vedia, že s liberalizmom si spoločnosť nemôže vystačiť, ako kresťania by sme však mali vďačne pripomenúť, že nám priniesol slobodu. Veľkí kresťanskí liberáli, ako napríklad kardinál Newman, lord Acton alebo Jacques Maritain by z toho mali radosť. Lenže teraz - čo s ňou? To je naša hlavná úloha. Vzdorovať útlaku sme sa ako tak naučili, so slobodou si nevieme rady. Keď nechceme, aby nás označovali za zaostalých a bigotných, musíme takí prestať byť. Bigotný človek vo svojej viere nestojí veľmi pevne, a tak sa chytá malicherností, pretože taká je jeho viera. Kresťan si však váži svoju tradíciu - to, čo zdedil a prevzal - ale musí jej dnes chcieť tiež rozumieť. V tom je naše postavenie ďaleko zložitejšie, pretože ľudia okolo nás našu vieru nezdieľajú. Ale je to ich chyba? Nie je to skôr tým, že si nedokážu predstaviť anjelov na oblakoch a peklo niekde pod zemou? Že nemôžu uctievať a milovať Boha, ktorý by ľudí len strašil trestami a lákal odmenami? Nie je náš problém jednoducho v tom, že sme zostali pri svojich detinských predstavách, ako sme sa ich kedysi naučili, a vôbec si nelámeme hlavu tým, čo vlastne znamenajú? Že sme zabudli, že „Boh je vždy väčší než naše predstavy o ňom", ako hovoril svätý Ignác. Kde kresťania skutočne konajú ako kresťania - starajú sa o chudobných a opustených, znášajú trápenie a neboja sa smrti, s radosťou prijímajú deti, šíria okolo seba odpustenie a zmierenie, alebo sa zastávajú utláčaných - tam si na nepochopenie nemôžu sťažovať. A aké iné hodnoty by sme ešte mali pestovať?

JAN SOKOL (*1936)

- filozof, profesor Univerzity Karlovej. Nemohol študovať, a tak sa vyučil a pracoval ako zlatník, neskôr mechanik. V roku 1958 diaľkovo maturoval, od roku 1963 diaľkovo študoval matematiku na MFF UK. V rokoch 1964 až 1990 pracoval ako programátor, neskôr výskumný pracovník vo VÚMS Praha na vývoji základného software. V sedemdesiatych rokoch viedol rôzne bytové semináre, predovšetkým seminár o Nietzscheovi (1973 až 1982). V roku 1976 podpísal Chartu 77 a publikoval v samizdate. Zaoberá sa hlavne filozofickou antropológiou, dejinami náboženstva a antropológiou inštitúcií.
- V rokoch 1990-92 bol Jan Sokol poslancom Federálneho zhromaždenia za Občanské fórum a miestopredsedom Sněmovny národů, predsedom poslaneckého klubu OF a parlamentnej delegácie v Európskom parlamente. Od roku 1997 pôsobil ako poradca ministra školstva, od januára do júla 1998 ako minister školstva ČR, v roku 2003 kandidoval na prezidenta republiky ČR.
- Podujatím Odkaz Jana Patočku spojeným s autogramiádou kníh profesora Jana Sokola v nedeľu 10. októbra 2010 o 14.00 hod v Nadácii POLIS na Mariánskom námestí 31 vyvrcholí Žilinský literárny festival.

ŽILINSKÝ LITERÁRNY FESTIVAL V NADÁCII POLIS

Nedeľa 3.10.2010 o 16.00 hod
Ivan „Kelly" Köhler predstavuje Petra Lipu
Prvý z cyklu večerov pripravovaných v spolupráci s ateliériom I. „K." K., ktoré majú nahliadnuť do životov československých osobností hudobného, literárneho a výtvarného života. Samorast Peter Lipa bude spomínať na svoje hudobné zážitky, prechod k jazzu, dotkne sa svojho doterajšieho účinkovania na poli jazzu ako dramaturg, moderátor, hudobník, skladateľ. Osoba, ktorá sa jazzu odovzdáva telom, srdcom a dušou. Stretnutie moderuje Ivan Köhler. Vstup je voľný.
Po diskusii: Peter Lipa & band LIVE JAZZ v Rondel klube 23 na Závodskej ceste 6 o 19.00 hod.

Pondelok 4.10.2010 o 16.00 hod
Farby môjho života s publicistom Mariánom Pauerom
15. diel projektu Nadácie POLIS, tento raz s novinárom a fotografom, teoretikom a historikom fotografie, kurátorom, členom medzinárodných odborných porôt, autorom alebo spoluautorom 19 kníh. Rozprávanie o knižkách, tvorbe vynikajúcich slovenských fotografov, radostiach a smútkoch pozorovateľa s fotoobjektívom, skupine Beatles, cudzokrajných kultúrach a životnom poznaní. Nebude chýbať ani hudobné prekvapenie. Fotografie a filmové citáty priblíži veľkoplošná projekcia. Podujatie moderuje Andrej Bán. Súčasťou stretnutia je autogramiáda kníh oboch hostí. Vstup je voľný.

Utorok 5.10.2010 o 13.00 hod
Myslenie je väčšie dobrodružstvo ako bungee jumping
5. exhibičná debata žilinských študentov pod vedením Janky Mládenkovej a Viktora Tanítóa. Vstup je voľný.

Utorok 5.10.2010 o 16.00 hod
Odkrývanie slov a obrazov s Ivanom Klímom a Martinom Šimečkom
Nahliadnutie do krajiny myšlienok a slov českého disidenta a spisovateľa Ivana Klímu, rozprávanie o písaní, novinách, divadle, Karlovi Čapkovi, Franzovi Kafkovi, o pražskej jari, samizdate, obci spisovateľov, samote, moci, šialenom storočí, veselých ránach, kikiríkajúcich hodinách, kulinárskej zručnosti, ekológii, kultúre, duchovnej prázdnote a o nádeji. Stretnutie moderuje Martin Šimečka. Súčasťou večera je autogramiáda kníh Ivana Klímu. Vstup je voľný.

Streda 6.10.2010 o 16.00 hod
Farby môjho života s básnikom a esejistom Danielom Pastirčákom
Je málo ľudí na Slovensku, ktorí v sebe spájajú umenie písaného slova, farieb obrazov a teológie. Je málo tých, ktorí svojím duchovným posolstvom oslovujú aj inak zmýšľajúcich. Je čoraz menej tých, ktorí si zachovávajú svoju tvár, mediálnu čitateľnosť a stoja si za slovom. Nie je samozrejmosťou stretnúť tvorivého ducha, ktorý nesplynie s vlnami trendov a popularity, aj keď by ostal celkom sám. Je vzácne stretnúť človeka, v ktorom aj 20 rokov po Novembri žije nespokojný duch usilujúci o lepšiu spoločnosť. Takým je básnik, prozaik a esejista, kazateľ Daniel Pastirčák. Stretnutie moderuje Tibor Máhrik. Jeho súčasťou je autogramiáda básnikových kníh. Vstup je voľný.

Štvrtok 7.10.2010 o 16.00 hod
Farby môjho života s manažérom Michalom Hrabovcom
Sedemnásty diel projektu Nadácie POLIS - so slovenským manažérom roka 2009, filantropom, prezidentom softvérovej firmy Anasoft, ktorá je generálnym partnerom projektu Anasoft Litera - najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu. Rozprávanie o tvorivosti, biznise a firemnej kultúre, ale aj o knihách znamenitých slovenských autorov, umení, dávaní a braní, dobrodeniach a hriechoch slovenskej spoločnosti. Fotografie a filmové citáty priblíži veľkoplošná projekcia. Stretnutie moderuje Peter Ničík. Vstup je voľný.

Piatok 8.10. 2010 o 16.00 hod
Odkrývanie slov a obrazov s Markom Orkom Váchom a Petrom Žaloudkom
Jeden je stopercentným Moravanom žijúcim v Prahe, druhý je polovičným Moravanom a polovičným Slovákom - Žilinčanom žijúcim vo Viedni. Obaja precestovali svet, vyštudovali teológiu, obaja píšu knihy, publikujú v novinách. Spája ich priateľstvo, spoločné témy a názory, úcta k človeku, prírode, vesmíru a k Tvorcovi. Rozprávanie o havranoch a ľaliách, zapadajúcom slnku na Antarktíde, o ľuďoch odsúdených do vyhnanstva a napriek tomu šťastných, o neobyčajných krásach a bohatstvách všedného dňa. Marek Orko Vácha - prednosta Ústavu lekárskej etiky na Karlovej univerzite v Prahe, duchovný akademickej farnosti pri kostole Najsvätejšieho Salvátora v Prahe (spolu s Tomášom Halíkom). Peter Žaloudek - rádiologický asistent a etikoterapeut na onkologickej klinike vo Viedni, člen rakúsko-nemeckej organizácie Priester ohne Amt (Kňazi bez úradu). Súčasťou podujatia je autogramiáda kníh oboch autorov. Vstup je voľný.

Sobota 9.10.2010 o 16.00 hod
Lampa so Štefanom Hríbom - O bezmocnosti
Dialógy o sile slabých a slabosti silných, ale aj o študentke Hedvige Malinovej, ktorej ublížili dvaja násilníci i štátna mašinéria. Rozprávanie o moci a bezmocnosti, manipulácii, strachu, osobnom riziku, ale aj občianskej statočnosti, ľudskosti, nádeji, pevnom bode a viere v pravdu a spravodlivosť. Hostia programu: psychoterapeut Jozef Hašto a advokát Roman Kvasnica. Moderuje Štefan Hríb. Vstup je voľný.

Nedeľa 10.10.2010 o 14.00 hod
Filozofická kaviareň - Odkaz Jana Patočku
Mnohokrát počúvame, že obdobie v ktorom žijeme je chudobné na veľkých ľudí. Často je to naša neznalosť, nevšímavosť či nezáujem o duchovné hodnoty, ktoré nám bránia objavovať velikánov doby. Takým bol Jan Patočka, jeden z najvýznamnejších českých filozofov 20. storočia. Študoval v Prahe, Paríži, Freiburgu. Bol žiakom nemeckého filozofa Husserla a neskôr Heideggera. Okrem filozofie sa zaoberal aj českou literatúrou, kultúrou a umením, spoločnosťou, politikou. Patočkovo dielo a jeho osobnosť výrazne ovplyvnili súdobé české myslenie hlavne v kruhoch nezávislej inteligencie a disentu 60. a 80. rokov. Vo vzájomnom rozhovore priblížia odkaz Jana Patočku pre súčasnosť filozof Jan Sokol, profesor Univerzity Karlovej, žiak a zať Jana Patočku a teológ a filozof Juraj Bohyník. Súčasťou popoludnia je autogramiáda kníh Jana Sokola. Vstup je voľný.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 6. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 866
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 345
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 831
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 639
 5. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 568
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 492
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 446
 8. Aká je chémia vôní 9 069
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť 8 887
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 825
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Momentka zo zápasu Žilina - Topoľčany (3:2).

Peter Fiabáne: Po dvoch rokoch sa podarilo naplniť tretinu Plánu ZA

Za neúspech považujestav verejného priestoru a nevysporiadanie vzťahov s Georgom Trabelssiem.

Peter Fiabáne

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia už pozná totožnosť muža, ktorý zaútočil po upozornení, že nemá rúško

Páchateľa a jeho kamaráta spoznali ľudia na videozázname.

Ako vyzerajú covidové pľúca? Zo špongie je tuhá hmota, hovorí patológ

Súdny lekár František Štuller, vykonáva aj pitvy ľudí, ktorí umreli na covid.

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Už ste čítali?