V žilinskom parku - Sad na Studničkách bol odhalený pamätník na počesť príslušníkom vojenských táborov nútených prác (VTNP - vojenské tábory nútených prác a PTP - pomocné technické prápory).
ŽILINA. Na pamätníku sú názvy miest, kde boli tieto tábory. „Radi sme podporili túto myšlienku. Mesto vytvorilo podmienky, poskytlo priestor pre jeho vznik a odbor hlavného architekta pomáhal zhmotniť základnú predstavu. Je pre mňa veľká česť, že takéto pietne miesto vzniklo práve v Žiline," povedal primátor Ivan Harman.
„Projekt sme pripravovali niekoľko rokov. Pamätník v Žiline bude pripomínať všetkým generáciám, čo to boli vojenské pracovné tábory," uviedol Žilinčan Hviezdoslav Breburda, predseda Slovenského zväzu VTNP - PTP a priamy účastník táborov.
Slávnostného odhalenia sa zúčastnili: predseda českého zväzu PTP Vladimír Lopaťuk, predseda Slovenského zväzu VTNP - PTP Hviezdoslav Breburda, Anna Fodorová podpredsedníčka organizácie Politickí väzni - Zväz protikomunistického odboja, primátor Žiliny Ivan Harman, predseda ŽSK Juraja Blanár, generálny vikár Žilinskej diecézy Ladislav Stromček, zástupcovia ministerstva obrany, bývalí príslušníci VTNP - PTP a ďalší vzácni hostia.
Odhaleniu pamätníka predchádzal tradičný pietny akt na Námestí obetí komunizmu - pred Mestským úradom v Žiline.
Pomocné technické prápory (PTP) alebo Vojenské tábory nútených prác (VTNP) boli pracovné útvary Československej armády v rokoch 1950-1954. Boli v nich zhromažďovaní občania tzv. politicky nespoľahliví a využívaní na ťažké a nebezpečné práce. Celkom nimi prešlo asi 60 000 osôb. Ich vznik bol v príkrom rozpore s viacerými medzinárodnými konvenciami.