Rodine Frnčovcov z bezbariérovej bytovky už tretí rok zateká do bytu a plesnivie stena v spálni. Nápravy sa nevedeli domôcť na meste ani u správcu. Najskôr vraj nebol projekt, teraz peniaze. Sú zúfalí, zvažujú, že prestanú platiť nájomné. Mesto nakoniec prisľúbilo nápravu.
ŽILINA. Už tri roky zateká do spálne rodine vozičkárky Kataríny Frnčovej z bezbariérovej bytovky na Karpatskej ulici v Žiline. Dom patrí mestu. V správe ho má Bytterm. Od roku 2007 sa Frnčovci sťažujú a dožadujú nápravy. Zatiaľ márne. V roku 2009 boli peniaze, ale nebol projekt. Tento rok je projekt, ale chýbajú peniaze. To všetko napriek prísľubom rýchleho riešenia.
Sľúbili, nespravili
„V roku 2007 sme prvýkrát zistili, že zrejme zateká strecha, pretože nám vlhol horný roh na spálni. Volali sme na Bytterm. Prišli, ríňu vyčistili a povedali, že si to nevedia vysvetliť. Keď potom napadol sneh, začalo to vlhnúť ešte viac. Zalepili to aj silikónom, ale nepomohlo. Sľúbili, že to budú riešiť, ale nestalo sa," hovorí Katarína Frnčová.
Stena ďalej vlhla a objavila sa pleseň, ktorej sa nevedia zbaviť. Preto na mesto poslali snímky. Na sociálnom a bytovom odbore Frnčovcom reklamáciu uznali ako opodstatnenú. Bytterm dal vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorú firma spracovala v septembri 2009. „Mesto Žilina po doručení rozpočtu okamžite vyčlenilo finančné prostriedky na túto opravu. Rozsah prác bol odhadnutý na 14 380 eur," napísala vedúca odboru Jarmila Beszédesová.
Odvtedy prešiel ďalší rok a nič sa neudialo. Strecha zateká tak, ako predtým a pleseň postupuje. Frnčovci sú zúfalí. Hovoria, že im nezostáva nič iné, len zastaviť vyplácanie nájomného, ktoré nie je nízke. Mesačne platia 184 eur. „Keby som mala malé dieťa a niekto ma udá, tak mi ho asi zoberú. Je to akurát v spálni, kde spávame. Len čo ráno padne rosa, stena je okamžite mokrá. Je celá čierna od plesne," zúfa si Frnčová.
Pomôže až súd?
Podľa nami osloveného právnika je vlastník domu povinný vykonávať nevyhnutné opravy
a údržbu. „Prenajímateľ by mal zabezpečiť, aby predmet nájmu bol spôsobilý na užívanie. Vyplýva to z občianskeho zákonníka. Ak to neurobí, nájomník si môže uplatniť zľavu. Tiež môže podať žalobu na súd o povinnosť odstrániť vadu a súd môže zaviazať mesto, aby ju opravilo," povedal právnik.
Podľa hovorcu Byttermu Štefana Debnára nemohli v roku 2009 odstránenie problému realizovať kvôli zložitosti opravy. „Začiatkom roku 2009 sme spracovali rozpočet opravy strechy vrátane prestrešenia logií, cez ktoré zatekalo. V priebehu realizácie sme však pri odkrytí časti strechy zistili aj to, že nespĺňa potrebné požiadavky z čias jej výstavby. Toto riešenie opravy bolo zastavené Mestom Žilina na základe sťažnosti nájomníka na nedostatok svetla na 2. podlaží," hovorí Debnár.
Projektant navrhol riešenie
Keďže ide o vážny problém, navrhli ho riešiť cestou projektanta, ktorý ho posúdi a navrhne celkové riešenie. V máji teda zadali vypracovanie projektu, ktorý firma dodala v polovici októbra 2009. Projekt potvrdil, že problém zatekania je pravdepodobne spôsobený nevhodným pôvodným stavebno-technickým riešením strechy.
Obsahuje aj návrh riešenia, ktorý by mal odstrániť zatekanie do bytu Frnčovcov. „Mesto sa k oprave strechy vyjadrilo až v novembri, kedy už nebolo možné z dôvodu nepriaznivého počasia pristúpiť k otvoreniu tretiny strechy bez zabezpečenia zatekania," dodal Debnár.
Nie sú peniaze
Preto sa oprava v roku 2009 nezrealizovala aj napriek tomu, že na ňu boli v rozpočte vyčlenené peniaze. V tomto roku zase, podľa Debnára, neboli financie na tento účel vyčlenené. „Finančné prostriedky nakumulované
v tomto roku sú účelovo viazané na odstránenie porevíznych opráv komínov na uliciach Sasinkova a Bratislavská. Ich neodstránenie ohrozuje bezpečnosť a zdravie obyvateľov. V prípade ich nezrealizovania, prípadne uvoľnenia ďalších prostriedkov z Mesta Žilina, zabezpečíme realizáciu v zmysle projektovej dokumentácie," dodal.
Odpredať nechcú
Ďalšou možnosťou, ako túto situáciu vyriešiť je, že by mesto odpredalo byty nájomníkom do vlastníctva. Potom by si už museli strechu opraviť na vlastné náklady.
Fnčovci to nevylučujú, ba dokonca sa o to v minulosti aj snažili. Za Slotu to nedotiahli do konca, Harman to vraj zastavil. „Bývame tu od roku 1994. Odvtedy nám tu nič neopravili. Dokonca sme si dali robiť okná na vlastné náklady, aj keď je vlastníkom bytu mesto. Zatekalo nám, tak sme si zobrali pôžičku. V iných mestách sú takéto byty pre imobilných už dávno v ich osobnom vlastníctve. Keby nám to predali, sami by sme si na to zháňali peniaze. Lenže nechcú. Tvrdia, že mesto potrebuje takýmito bytmi disponovať," uzavrela Katarína Frnčová.
Pre Frnčovcov však nakoniec svitla nádej. Hovorca mesta Martin Barčík nám, po tom, ako sme sa o prípad začali zaujímať, zaslal nasledujúce stanovisko: „Mesto Žilina považuje sťažnosť pani Frnčovej za opodstatnenú a opätovne požiadalo Bytterm o bezodkladné vyriešenie havarijného stavu strechy v zmysle spracovaného rozpočtu".
2007 - Frnčovcom začalo zatekať do bytu
2007 - 2010 - opakované urgencie na Bytterme a Meste Žilina
2009 - mesto uznalo reklamáciku a vyčlenilo peniaze. Nebol však projekt
2010 - projekt majú, chýbajú ale peniaze. Mesto, podľa hovorcu, znova požiadalo Bytterm vyriešenie havarijného stavu.