Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Antošík: Maximalistický cieľ je získať v skupine deväť bodov

Jozef Antošík pôsobí v MŠK Žilina od roku 1995. Začínal v ňom v čase, keď klub hral v druhej lige, dnes je v Lige majstrov. Získal so Žilinou päť majstrovských titulov, hral aj skupinovú fázu pohára UEFA.

Jozef Antošík dokázal po 15 rokoch v klube priviesť MŠK do Ligy majstrov.Jozef Antošík dokázal po 15 rokoch v klube priviesť MŠK do Ligy majstrov. (Zdroj: ARCHÍV MY)

ŽILINA. Pred zápasom s Chelsea, Olympicom Marseille a Spartakom Moskva nám povedal, že si trúfa získať jeden až deväť bodov. Z Chelsea strach nemá. Je to futbal a stať sa môže čokoľvek.

Po pätnástich rokoch sa vám splnil sen o Lige majstrov. Počítali ste s takým úspechom, keď ste Žilinu preberali?
Keby som si vtedy povedal, že chceme hrať Pohár majstrov (v tom čase predchodca Ligy majstrov, pozn. red.), bol by som veľký odvážlivec. V rokoch 1995/96 sme mysleli skôr na to, ako postúpiť do najvyššej súťaže a potom, ako sa zachrániť. Naším hlavným cieľom ale bolo zveľadiť klub a prostredie. Dnešný výsledok je odzrkadlením práce, ktorú za predchádzajúce obdobie urobili všetci, čo v žilinskom futbale pracovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Stálo vás to nemalé úsilie a finančné prostriedky. Stálo to skutočne za to?
Úspešné výsledky človeka potešia. Je to však práca a často je to viac stres, ako radosť. Navyše z hľadiska financií niet o čom rozprávať. Nie je to zárobkový biznis.

Prvýkrát ste však aj niečo zarobili. Vrátili sa vám aspoň čiastočne vynaložené náklady?
Nedá sa to porovnávať. Klub minie každý rok pomerne veľa peňazí. Tým, že napredujeme, rozpočet je stále väčší a väčší. Náklady na údržbu a prevádzku štadióna, na hráčov, na realizačný tím geometricky rastú
s apetítom. Nikto z nich to totiž nerobí pre radosť, ale hlavne pre peniaze. Každý úspech je motivovaný nejakou finančnou odmenou, ktorá je spravidla pomerne veľká.

Podarilo sa vám vybudovať najlepšie fungujúci klub na Slovensku. Aké je vaše tajomstvo úspechu?
Moja filozofia vo futbale, ale aj predtým vo fabrike bola, že treba stále napredovať. Najmä tým, že investujete do vybavenia, prostredia. Zmodernizovali sme štadión, vybudovali tréningové ihriská, skultúrnili infraštruktúru, prostredie pre divákov, pre hráčov. To je podmienka úspechu. Výsledky sa nedajú dosiahnuť tam, kde je schátraný štadión, chýbajú tréningové plochy a hráči nemajú v čom trénovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Napríklad, túto zimu sme si mohli dovoliť zvoliť model, že sme nešli do Turecka, ale zostali sme doma. Vďaka vyhrievanému ihrisku. Vyhrievali sme ho dva mesiace a odohrali na ňom niekoľko prípravných stretnutí. Nemuseli sme cestovať do Turecka, ale mohli sme hrať a trénovať doma. To sú detaily, ktoré stáli veľa peňazí, investícií do vyhrievania, ale nakoniec sa to vrátilo. Hráči zostali doma, v prostredí, na ktoré boli zvyknutí, odpadli aklimatizačné ťažkosti z cesty. Rovnaký model sme zvolili aj v lete. Môžeme si to dovoliť, lebo sme investovali do infraštruktúry, máme ihriská a ďalšie vybavenie.

Tak isto sa mi to osvedčilo aj predtým vo fabrike. Vybavenie v našom závode je najmodernejšie v rámci celej skupiny Metsa Tissue, a preto sme vysoko produktívni. Dnes je jedno, kto bude fabriku vlastniť. Vždy bude fungovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou vašou výraznou investíciou je mládež. Futbalová akadémia je azda najmodernejšia na Slovensku.
V Žiline sa o mládež vždy starali na úrovni. Chýbali však tréningové plochy. My sme ich vybudovali a myslím si, že sa to začne naplno prejavovať tak o 5 - 6 rokov, kedy vyrastú chlapci, ktorí už využívajú Strážov, Budatín a nové Závodie. Dnes máme také podmienky, ako majú v Nemecku. Najnovšie máme skúsenosť s jedným naším chlapcom, ktorý mal odísť do bundesligového dorastu, ale rozhodol sa uprednostniť Žilinu. Máme tu veľmi talentovaných chlapcov a keď vydržia, Žilina sa stane naozaj futbalovým mestom. Stále sme totiž len mestom futbalového úspechu. Vládne nadšenie len keď je úspech. Keď sa nedarí, nadšenie opadáva. Mrzí ma to, ale chápem, že je to dlhodobá práca pritiahnuť nadšencov, divákov, ktorí majú mužstvo radi a prídu za akéhokoľvek počasia a bez ohľadu na to, proti komu mužstvo hrá.

Prejdime k Lige majstrov. Do Žiliny príde Roman Abramovič. Ak Chcelsea porazíte, budeme môcť písať, že Antošík je lepší ako Abramovič?
To sú neporovnateľné veličiny tak, ako je MŠK neporovnateľná s Chelsea. V športe je všetko možné. Aj slabší môže poraziť silnejšieho. Bolo by však z mojej strany smiešne, keby som sa chcel porovnávať s Abramovičom. Rozdiel medzi nami je už len v tom, že ja tvrdo pracujem a klub denno-denne riadim osobne, kým on chodí, pravdepodobne, len na zápasy.

Čo vás napadlo, keď ste sa dozvedeli mená súperov?
Keď už boli známe prvé tri mužstvá, najviac sa mi pozdávala skupina AC Miláno, Real Madrid, Ajax Amsterdam. Sú to zvučné mená. Keď je sranda, nech to stojí za to, a keď je sviatok, nech je čo najväčší. Chelsea je ťažko komentovateľný súper. Už sme s nimi raz hrali. Bolo to v začiatkoch Abramovičovej éry. Tie dva tímy sú neporovnateľné, tento je oveľa silnejší. Je to víťaz Premier League, predtým to bolo relatívne priemerné anglické mužstvo. Olympique Marseille a Spartak Moskva sú silné kluby s tradíciou, víťazstvami v Pohári majstrov a Pohári UEFA.

Môže vzniknúť dojem, že skupina je hrateľná, ale všetko sú to ťažkí súperi, nie však až natoľko divácky atraktívni. Každý bod s nimi bude v našich podmienkach veľkým prekvapením. Napríklad, Debrecín v minulej sezóne nezískal ani jeden. My sme s ním v lete hrali a na ich pôde sme vyhrali 5:3. Myslím si, že máme silnejšie mužstvo. Tiež Žilina z roku 2003 a tá súčasná sú kvalitatívne neporovnateľné. Vládol tu veľký pesimizmus. Vraj sme pustili príliš veľa osobností. Odišli Mintál, Šesták, Štrba, Hubočan, Vršič, Mucha. Avšak tento tím dosiahol najväčší úspech žilinského futbalu. Nie je v ňom toľko hviezd, ale je to preto, že mužstvo ako celok je silnejšie a individuality z neho natoľko nevyčnievajú.

Napriek tomu Cessay je hviezda, aká tu azda ešte nebola. Ako ste ho našli?
Niekedy musíte mať aj šťastie. My na tom však veľa pracujeme, hľadáme vhodných hráčov. Vedel som, že mužstvo je silné. Na to, aby reálne svoju silu ukázalo, však potrebuje jednu top hviezdu, útočníka, ktorý dokáže v pravú chvíľu premeniť úsilie na góly. To sa nám podarilo. Momodou v belgickej lige v minulej sezóne strelil v 29 zápasoch jeden jeden gól. Tu však až do zápasu v Trnave v každom zápase, v ktorom nastúpil, skóroval. Aj keď prišiel z Belgicka do oveľa lepšieho tímu, bol vždy ťažko brániteľný. Ale je to preto, že mužstvo mu vytvára priestor.

Na čo si môžete v tej skupine trúfať?
Ja mám taký minimalistický cieľ získať aspoň jeden bod a maximalistický deväť. To by malo stačiť na postup minimálne do Európskej ligy.

Z Chelsea ide zo začiatku sezóny strach. V troch zápasoch dosiahlo skóre 14:0. Neobávate sa blamáže?
Ja osobne by som sa nebál. Naši hráči sa tešia, že si budú môcť zahrať proti takým známym futbalistom. Hráči by mali ísť do toho zápasu s vervou a odhodlaním. Nič nemôžeme stratiť. S Chelsea prehrajú aj iné mužstvá. Ak však získame bod, alebo vyhráme, bude to obrovská senzácia. Myslím si, že Chelsea bude pod väčším tlakom
a môžu nás podceniť. Vo futbale nikdy neviete.

Slovenský futbal zaznamenal tento rok dva výrazné úspechy. Český zase trošku stratil. Vyrovnali sme sa už našim západným susedom?
Slovenský futbal na klubovej úrovni nešiel hore. Reprezentácia urobila síce vynikajúce výsledky, ale najmä vďaka hráčom, ktorí pôsobia v zahraničných súťažiach. Pokiaľ totiž nebude na Slovensku zodpovedajúca infraštruktúra a divácky záujem o súťaž, tak sa s českou súťažou nebudeme môcť porovnávať. To je teraz aj najväčší problém pri komunikácii s Čechmi o spoločnej lige. My totiž nemáme šesť štadiónov, ktoré by zodpovedali ich kritériám. Vlastne okrem Žiliny žiadny.

V Čechách musí mať každý klub umelé osvetlenie a vyhrievaný trávnik. Napriek tomu Plzeň nemohla hrať proti Besiktasu doma, ale v Prahe. Pre mňa bola infraštruktúra od začiatku priorita. Bez toho je totiž zbytočné vyhrať ligu a chodiť hrávať Ligu majstrov do Viedne. Preto si myslím, že Česi nebudú so spoločnou súťažou súhlasiť. Mám také signály z rozhovorov s kolegami z Prahy.

Vy ste mali pred časom v pláne, aby Žilina hrala v českej lige. Ak spoločný projekt neprejde, budete sa o to ďalej usilovať?
Áno, stále by som chcel, aby Žilina hrala v českej lige. Ne-chcem ísť proti záujmom slovenského futbalu a teraz je záujmom Únie ligových klubov vytvoriť spoločnú ligu. Pokiaľ sa to ale nepodarí, rád by som zrealizoval myšlienku, že Žilina bude hrávať v českej lige. Na to ale budem samozrejme potrebovať súhlas českých klubov. Nie je to nereálne. Bolo by to niečo podobné, ako keď írske, či waleské kluby hrávajú anglické nižšie súťaže. Keby boli dobré, mohli by hrať aj Premier League.

Ako vnímate fakt, že zväz predal televízne práva na ligu súkromnej spoločnosti?
Ja som dlhodobo nepriateľ marketingovej stratégie a držiteľov televíznych práv SFZ. Celé sa to deje mimo klubov. Urobili to do roku 2018. Tento rok zvolia nový výkonný výbor, ale ten nemôže nič urobiť. Mal by vyvinúť úsilie, aby sa zneplatnili zmluvy, ktoré urobilo súčasné vedenie. Z tých peňazí sa totiž nedá robiť ligový futbal. Je to proti záujmom MŠK Žilina. To je aj dôvod, prečo nechcem byť aktívny v SFZ. Nesúhlasím s týmito postupmi.

Veľkú kritiku ste zožali za výšku vstupného na Chelsea. Skúste to teraz obhájiť.
Liga majstrov je pre nás nová skúsenosť. My by sme chceli, aby na futbal u nás chodilo gro permanentkárov. O to sa snažíme. Dnes máme 2 400 permanentkárov, z toho 900 sú takí, ktorí sú v spojení s mládežou. Rodičia, ktorí to majú so zľavou. Reálne je teda asi 1 500 ľudí, ktorí si kúpia permanentky. Chcel by som, aby ich bolo čo najviac. Najlepšie 10-tisíc. Potom by sa dalo pracovať tak, aby boli práve oni spokojní.

Situácia pred Chelsea je náročná preto, že UEFA zobrala dvetisíc miest a museli sme zmeniť štruktúru sedenia. Boli sme pod obrovským tlakom. Po žrebovaní sme mali dva dni na to, aby sme urobili zásadné rozhodnutia. Keď sme prvýkrát hrali s Chelsea a stanovili sme cenu lístkov, ja som bol v zahraničí. Keď som sa vrátil, lístky neboli, ale obchodovalo sa s nimi na čiernom trhu. Teraz sme zvolili radšej filozofiu vyšších cien, ale so zľavami, s preferovaním permanentkárov a držiteľov klubových kariet. Nie som ochotný baviť sa o cenách na západnej a východnej tribúne. Ak má totiž klub získať nejaké financie na fungovanie, tak práve toto je príležitosť.

Diskutabilné skôr je, či 50 eur je málo, alebo veľa pre držiteľov kariet na severnej a južnej tribúne. Chceli sme, aby dostali určitú protihodnotu. Chceme, aby ľudia prišli aj na ligu s Prešovom. Preto sme im navrhli, že za 50-eurové vstupné dostanú šál a voľný lístok na Prešov. Cena lístka sa tak znížila o 17 eur, teda 33 eur dostane klub. Je to málo, alebo veľa na takýto zápas? Okrem toho budeme prihliadať aj pri zápasoch s Marseille a Spartakom na to, kto si kúpil lístok na Chelsea. Bude zvýhodnený.

V Žiline je skupina ľudí, ktorí mi cez internet nadávajú. Je to nepríjemné, nemám z toho dobrý pocit. Fakt však je, že na činnosť klubu nepoužívame žiadne verejné prostriedky. Prepracovali sme sa do Ligy majstrov len vlastnými aktivitami. Raz za čas je priestor, aby aj ľudia, ktorí využívajú naše karty, pri takomto sviatočnom zápase prispeli svojím malým dielom na chod klubu.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 2. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 3. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 4. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 8. Získaj náskok pred štartom
 9. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 10. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 1. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 433
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 12 290
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 729
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 921
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 122
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 196
 7. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 713
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 694
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 060
 10. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 1 987

Blogy SME

 1. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 2. INESS: Cena zamestnanca
 3. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 4. Marcel Horacek: Život je fajn
 5. Ivan R. V. Rumánek: Brnenskí "obri" - Kelti? (Keltika 5)
 6. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 7. Štefan Vidlár: Krivé verše od ziskuchťivého penzistu
 8. Unicef Slovensko: Deti v Libanone: život v narastajúcej neistote
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 381
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 397
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 669
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 230
 5. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 5 172
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 913
 7. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 655
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 121
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Raz vyrobila aj maturitné tablo z medovníkového cesta a fotografie na ňom ozdobila ornamentmi z polevy. No jej špecialitou sú šperkovnice rôznych tvarov, do ktorých ukladá malé medovníčky. Medovnikárka Alena Bistárová zo Žiliny.


21m

Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom vyšetrovania.


SITA 5 h

Žilinčania sa budú musieť zaobísť bez vianočných trhov už druhý rok po sebe.


5 h
COVID pavilón vo FNSP Žilina.

Takmer polovica z nich leží v martinskej univerzitnej nemocnici.


SITA 7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Zatvoriť školy sa rozhodla okresná hygienička, pretože na dvoch infikovaných dospelých pripadá jedno dieťa do 18 rokov.


5 h

Oddelenie opustilo viacero zamestnancov.


26. nov

Policajti zaevidovali nezvyčajný prípad v obci Hrnčiarovce nad Parnou.


25. nov

Blogy SME

 1. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 2. INESS: Cena zamestnanca
 3. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 4. Marcel Horacek: Život je fajn
 5. Ivan R. V. Rumánek: Brnenskí "obri" - Kelti? (Keltika 5)
 6. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 7. Štefan Vidlár: Krivé verše od ziskuchťivého penzistu
 8. Unicef Slovensko: Deti v Libanone: život v narastajúcej neistote
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 381
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 397
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 669
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 230
 5. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 5 172
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 913
 7. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 655
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 121
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu