Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Antošík: Maximalistický cieľ je získať v skupine deväť bodov

Jozef Antošík pôsobí v MŠK Žilina od roku 1995. Začínal v ňom v čase, keď klub hral v druhej lige, dnes je v Lige majstrov. Získal so Žilinou päť majstrovských titulov, hral aj skupinovú fázu pohára UEFA.

Jozef Antošík dokázal po 15 rokoch v klube priviesť MŠK do Ligy majstrov.Jozef Antošík dokázal po 15 rokoch v klube priviesť MŠK do Ligy majstrov. (Zdroj: ARCHÍV MY)

ŽILINA. Pred zápasom s Chelsea, Olympicom Marseille a Spartakom Moskva nám povedal, že si trúfa získať jeden až deväť bodov. Z Chelsea strach nemá. Je to futbal a stať sa môže čokoľvek.

Po pätnástich rokoch sa vám splnil sen o Lige majstrov. Počítali ste s takým úspechom, keď ste Žilinu preberali?
Keby som si vtedy povedal, že chceme hrať Pohár majstrov (v tom čase predchodca Ligy majstrov, pozn. red.), bol by som veľký odvážlivec. V rokoch 1995/96 sme mysleli skôr na to, ako postúpiť do najvyššej súťaže a potom, ako sa zachrániť. Naším hlavným cieľom ale bolo zveľadiť klub a prostredie. Dnešný výsledok je odzrkadlením práce, ktorú za predchádzajúce obdobie urobili všetci, čo v žilinskom futbale pracovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Stálo vás to nemalé úsilie a finančné prostriedky. Stálo to skutočne za to?
Úspešné výsledky človeka potešia. Je to však práca a často je to viac stres, ako radosť. Navyše z hľadiska financií niet o čom rozprávať. Nie je to zárobkový biznis.

Prvýkrát ste však aj niečo zarobili. Vrátili sa vám aspoň čiastočne vynaložené náklady?
Nedá sa to porovnávať. Klub minie každý rok pomerne veľa peňazí. Tým, že napredujeme, rozpočet je stále väčší a väčší. Náklady na údržbu a prevádzku štadióna, na hráčov, na realizačný tím geometricky rastú
s apetítom. Nikto z nich to totiž nerobí pre radosť, ale hlavne pre peniaze. Každý úspech je motivovaný nejakou finančnou odmenou, ktorá je spravidla pomerne veľká.

Podarilo sa vám vybudovať najlepšie fungujúci klub na Slovensku. Aké je vaše tajomstvo úspechu?
Moja filozofia vo futbale, ale aj predtým vo fabrike bola, že treba stále napredovať. Najmä tým, že investujete do vybavenia, prostredia. Zmodernizovali sme štadión, vybudovali tréningové ihriská, skultúrnili infraštruktúru, prostredie pre divákov, pre hráčov. To je podmienka úspechu. Výsledky sa nedajú dosiahnuť tam, kde je schátraný štadión, chýbajú tréningové plochy a hráči nemajú v čom trénovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Napríklad, túto zimu sme si mohli dovoliť zvoliť model, že sme nešli do Turecka, ale zostali sme doma. Vďaka vyhrievanému ihrisku. Vyhrievali sme ho dva mesiace a odohrali na ňom niekoľko prípravných stretnutí. Nemuseli sme cestovať do Turecka, ale mohli sme hrať a trénovať doma. To sú detaily, ktoré stáli veľa peňazí, investícií do vyhrievania, ale nakoniec sa to vrátilo. Hráči zostali doma, v prostredí, na ktoré boli zvyknutí, odpadli aklimatizačné ťažkosti z cesty. Rovnaký model sme zvolili aj v lete. Môžeme si to dovoliť, lebo sme investovali do infraštruktúry, máme ihriská a ďalšie vybavenie.

Tak isto sa mi to osvedčilo aj predtým vo fabrike. Vybavenie v našom závode je najmodernejšie v rámci celej skupiny Metsa Tissue, a preto sme vysoko produktívni. Dnes je jedno, kto bude fabriku vlastniť. Vždy bude fungovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou vašou výraznou investíciou je mládež. Futbalová akadémia je azda najmodernejšia na Slovensku.
V Žiline sa o mládež vždy starali na úrovni. Chýbali však tréningové plochy. My sme ich vybudovali a myslím si, že sa to začne naplno prejavovať tak o 5 - 6 rokov, kedy vyrastú chlapci, ktorí už využívajú Strážov, Budatín a nové Závodie. Dnes máme také podmienky, ako majú v Nemecku. Najnovšie máme skúsenosť s jedným naším chlapcom, ktorý mal odísť do bundesligového dorastu, ale rozhodol sa uprednostniť Žilinu. Máme tu veľmi talentovaných chlapcov a keď vydržia, Žilina sa stane naozaj futbalovým mestom. Stále sme totiž len mestom futbalového úspechu. Vládne nadšenie len keď je úspech. Keď sa nedarí, nadšenie opadáva. Mrzí ma to, ale chápem, že je to dlhodobá práca pritiahnuť nadšencov, divákov, ktorí majú mužstvo radi a prídu za akéhokoľvek počasia a bez ohľadu na to, proti komu mužstvo hrá.

Prejdime k Lige majstrov. Do Žiliny príde Roman Abramovič. Ak Chcelsea porazíte, budeme môcť písať, že Antošík je lepší ako Abramovič?
To sú neporovnateľné veličiny tak, ako je MŠK neporovnateľná s Chelsea. V športe je všetko možné. Aj slabší môže poraziť silnejšieho. Bolo by však z mojej strany smiešne, keby som sa chcel porovnávať s Abramovičom. Rozdiel medzi nami je už len v tom, že ja tvrdo pracujem a klub denno-denne riadim osobne, kým on chodí, pravdepodobne, len na zápasy.

Čo vás napadlo, keď ste sa dozvedeli mená súperov?
Keď už boli známe prvé tri mužstvá, najviac sa mi pozdávala skupina AC Miláno, Real Madrid, Ajax Amsterdam. Sú to zvučné mená. Keď je sranda, nech to stojí za to, a keď je sviatok, nech je čo najväčší. Chelsea je ťažko komentovateľný súper. Už sme s nimi raz hrali. Bolo to v začiatkoch Abramovičovej éry. Tie dva tímy sú neporovnateľné, tento je oveľa silnejší. Je to víťaz Premier League, predtým to bolo relatívne priemerné anglické mužstvo. Olympique Marseille a Spartak Moskva sú silné kluby s tradíciou, víťazstvami v Pohári majstrov a Pohári UEFA.

Môže vzniknúť dojem, že skupina je hrateľná, ale všetko sú to ťažkí súperi, nie však až natoľko divácky atraktívni. Každý bod s nimi bude v našich podmienkach veľkým prekvapením. Napríklad, Debrecín v minulej sezóne nezískal ani jeden. My sme s ním v lete hrali a na ich pôde sme vyhrali 5:3. Myslím si, že máme silnejšie mužstvo. Tiež Žilina z roku 2003 a tá súčasná sú kvalitatívne neporovnateľné. Vládol tu veľký pesimizmus. Vraj sme pustili príliš veľa osobností. Odišli Mintál, Šesták, Štrba, Hubočan, Vršič, Mucha. Avšak tento tím dosiahol najväčší úspech žilinského futbalu. Nie je v ňom toľko hviezd, ale je to preto, že mužstvo ako celok je silnejšie a individuality z neho natoľko nevyčnievajú.

Napriek tomu Cessay je hviezda, aká tu azda ešte nebola. Ako ste ho našli?
Niekedy musíte mať aj šťastie. My na tom však veľa pracujeme, hľadáme vhodných hráčov. Vedel som, že mužstvo je silné. Na to, aby reálne svoju silu ukázalo, však potrebuje jednu top hviezdu, útočníka, ktorý dokáže v pravú chvíľu premeniť úsilie na góly. To sa nám podarilo. Momodou v belgickej lige v minulej sezóne strelil v 29 zápasoch jeden jeden gól. Tu však až do zápasu v Trnave v každom zápase, v ktorom nastúpil, skóroval. Aj keď prišiel z Belgicka do oveľa lepšieho tímu, bol vždy ťažko brániteľný. Ale je to preto, že mužstvo mu vytvára priestor.

Na čo si môžete v tej skupine trúfať?
Ja mám taký minimalistický cieľ získať aspoň jeden bod a maximalistický deväť. To by malo stačiť na postup minimálne do Európskej ligy.

Z Chelsea ide zo začiatku sezóny strach. V troch zápasoch dosiahlo skóre 14:0. Neobávate sa blamáže?
Ja osobne by som sa nebál. Naši hráči sa tešia, že si budú môcť zahrať proti takým známym futbalistom. Hráči by mali ísť do toho zápasu s vervou a odhodlaním. Nič nemôžeme stratiť. S Chelsea prehrajú aj iné mužstvá. Ak však získame bod, alebo vyhráme, bude to obrovská senzácia. Myslím si, že Chelsea bude pod väčším tlakom
a môžu nás podceniť. Vo futbale nikdy neviete.

Slovenský futbal zaznamenal tento rok dva výrazné úspechy. Český zase trošku stratil. Vyrovnali sme sa už našim západným susedom?
Slovenský futbal na klubovej úrovni nešiel hore. Reprezentácia urobila síce vynikajúce výsledky, ale najmä vďaka hráčom, ktorí pôsobia v zahraničných súťažiach. Pokiaľ totiž nebude na Slovensku zodpovedajúca infraštruktúra a divácky záujem o súťaž, tak sa s českou súťažou nebudeme môcť porovnávať. To je teraz aj najväčší problém pri komunikácii s Čechmi o spoločnej lige. My totiž nemáme šesť štadiónov, ktoré by zodpovedali ich kritériám. Vlastne okrem Žiliny žiadny.

V Čechách musí mať každý klub umelé osvetlenie a vyhrievaný trávnik. Napriek tomu Plzeň nemohla hrať proti Besiktasu doma, ale v Prahe. Pre mňa bola infraštruktúra od začiatku priorita. Bez toho je totiž zbytočné vyhrať ligu a chodiť hrávať Ligu majstrov do Viedne. Preto si myslím, že Česi nebudú so spoločnou súťažou súhlasiť. Mám také signály z rozhovorov s kolegami z Prahy.

Vy ste mali pred časom v pláne, aby Žilina hrala v českej lige. Ak spoločný projekt neprejde, budete sa o to ďalej usilovať?
Áno, stále by som chcel, aby Žilina hrala v českej lige. Ne-chcem ísť proti záujmom slovenského futbalu a teraz je záujmom Únie ligových klubov vytvoriť spoločnú ligu. Pokiaľ sa to ale nepodarí, rád by som zrealizoval myšlienku, že Žilina bude hrávať v českej lige. Na to ale budem samozrejme potrebovať súhlas českých klubov. Nie je to nereálne. Bolo by to niečo podobné, ako keď írske, či waleské kluby hrávajú anglické nižšie súťaže. Keby boli dobré, mohli by hrať aj Premier League.

Ako vnímate fakt, že zväz predal televízne práva na ligu súkromnej spoločnosti?
Ja som dlhodobo nepriateľ marketingovej stratégie a držiteľov televíznych práv SFZ. Celé sa to deje mimo klubov. Urobili to do roku 2018. Tento rok zvolia nový výkonný výbor, ale ten nemôže nič urobiť. Mal by vyvinúť úsilie, aby sa zneplatnili zmluvy, ktoré urobilo súčasné vedenie. Z tých peňazí sa totiž nedá robiť ligový futbal. Je to proti záujmom MŠK Žilina. To je aj dôvod, prečo nechcem byť aktívny v SFZ. Nesúhlasím s týmito postupmi.

Veľkú kritiku ste zožali za výšku vstupného na Chelsea. Skúste to teraz obhájiť.
Liga majstrov je pre nás nová skúsenosť. My by sme chceli, aby na futbal u nás chodilo gro permanentkárov. O to sa snažíme. Dnes máme 2 400 permanentkárov, z toho 900 sú takí, ktorí sú v spojení s mládežou. Rodičia, ktorí to majú so zľavou. Reálne je teda asi 1 500 ľudí, ktorí si kúpia permanentky. Chcel by som, aby ich bolo čo najviac. Najlepšie 10-tisíc. Potom by sa dalo pracovať tak, aby boli práve oni spokojní.

Situácia pred Chelsea je náročná preto, že UEFA zobrala dvetisíc miest a museli sme zmeniť štruktúru sedenia. Boli sme pod obrovským tlakom. Po žrebovaní sme mali dva dni na to, aby sme urobili zásadné rozhodnutia. Keď sme prvýkrát hrali s Chelsea a stanovili sme cenu lístkov, ja som bol v zahraničí. Keď som sa vrátil, lístky neboli, ale obchodovalo sa s nimi na čiernom trhu. Teraz sme zvolili radšej filozofiu vyšších cien, ale so zľavami, s preferovaním permanentkárov a držiteľov klubových kariet. Nie som ochotný baviť sa o cenách na západnej a východnej tribúne. Ak má totiž klub získať nejaké financie na fungovanie, tak práve toto je príležitosť.

Diskutabilné skôr je, či 50 eur je málo, alebo veľa pre držiteľov kariet na severnej a južnej tribúne. Chceli sme, aby dostali určitú protihodnotu. Chceme, aby ľudia prišli aj na ligu s Prešovom. Preto sme im navrhli, že za 50-eurové vstupné dostanú šál a voľný lístok na Prešov. Cena lístka sa tak znížila o 17 eur, teda 33 eur dostane klub. Je to málo, alebo veľa na takýto zápas? Okrem toho budeme prihliadať aj pri zápasoch s Marseille a Spartakom na to, kto si kúpil lístok na Chelsea. Bude zvýhodnený.

V Žiline je skupina ľudí, ktorí mi cez internet nadávajú. Je to nepríjemné, nemám z toho dobrý pocit. Fakt však je, že na činnosť klubu nepoužívame žiadne verejné prostriedky. Prepracovali sme sa do Ligy majstrov len vlastnými aktivitami. Raz za čas je priestor, aby aj ľudia, ktorí využívajú naše karty, pri takomto sviatočnom zápase prispeli svojím malým dielom na chod klubu.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 078
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 20 338
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 138
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 090
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 782
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 005
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 643
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 107
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 965
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 610
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Mesto Žilina požiada o návratnú finančnú pomoc vo výške viac ako 2 milióny eur

Radnica chce peniaze použiť na financovanie správy a údržby komunikácií a verejnej zelene.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Ilustračné foto.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Už ste čítali?