ŽILINA. V žilinskej galérii pokrstili knihu spisovateľa Ladislava Hrubého. Kniha Cesty na vrch Sad vyšla vydavateľstvom Matice slovenskej, ktorá sa venuje slovenskej pôvodnej tvorbe.
Matica slovenská bola hlavným vydavateľstvom, ktoré vydávalo pôvodnú slovenskú tvorbu a ako povedal Milan Gonda, zástupca riaditeľa vydavateľstva Matice slovenskej, po 20-tich rokoch sa k tomu pomaly vrátili, čoho dôkazom je aj táto kniha.
Autor vo svojom diele hľadá spojenie s inými ľuďmi, podobne ako aj v jeho ostatných dielach. „Hľadám v každom človeku len to dobré," vyslovil Ladislav Hrubý k svojej novotine Cesty na vrch Sad.
„Ladislav je zaujímavý autor, aj keď vyzerá veľmi nenápadne. Vo svojich prózach sa prejavuje ako Kysučan," povedal pri krste Milan Gonda a pokračoval: „Ako autor kysuckého človeka vie vybrať z jeho života to, čo je aj pre čitateľa zaujímavé. Pozoruhodným na jeho próze je spôsob, akým používa a vykresľuje prírodu na dotvorenie atmosféry prostredia. A pozoruhodné je to preto, že príroda dnes nie je veľmi v obľube, hlavne vidiecke prostredie."
Podľa Gondu píše Hrubý štýlom, ktorý nadväzuje na tradície našich predvojnových autorov akým bol napríklad Švantner. „Hrubý vie používať aj literárne postupy, ktoré sú existencionalistické alebo majú taký nádych, ale aj prvky magického realizmu. Autor je veľmi kultivovaný, neuchyľuje sa k lacnému spôsobu žartovania, jeho humor je veľmi jemný."
Knihu mu pokrstil Milan Matušinský. „Témy v jeho poviedkach sa točia okolo Kysúc, tak som si odtrhol zopár vŕbových prútikov na brehu rieky Kysuca, nabral som si vody z tejto rieky, ktorá nám nedávno narobila šarapatu, ale v tejto chvíli jej odpúšťame. Rád by som pokrstil knižku pokropením kvapkami z tejto rieky a pomohol jej tak nájsť si cestu k čitateľom," vyslovil pri krstení a zároveň knihe poprial, aby si ju našlo čo najviac čitateľov. Podľa zástupcu riaditeľa Matice slovenskej, v ktorej knihu vydali sa tak už stalo. Titul je v súčasnosti najpredávanejším.
Narodil sa v roku 1957 v Žiline. Študoval slovenčinu a angličtinu na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici (1976-1980). Pôsobil ako učiteľ, profesor na gymnáziu, redaktor časopisu Slovensko, redaktor novín Cieľ a časopisu POVEX, 1993-1994 denníka Smer v Banskej Bystrici, televízie Sever, od 1998 učiteľ na odbornom učilišti v Čadci.
Prvé prozaické pokusy prevažne s kysuckou tematikou publikoval v zborníkoch, knižne vydal zbierku poviedok z prostredia súčasnej kysuckej dediny. Autor rozhlasových poviedok a námetu k dokumentárnemu filmu M. Urbana Zjavenie Matúša Lašúta.
Diela autora:
- Na večeru budú štvorlístky (1984)
- Druhý dych (1985)
- Variácie na život (1986)
- Ružová ako sen (1986)
- Kráľovstvo na zemi (2004)
- Zázraky pod Kykulou (2005)
- Legendy o samote (2006)
- Tajomstvá hackovských záhrad (2007)
- Hostia z hraničného mesta (2009)