Fascinujú ho starí slovenskí rozprávkari

Michal Legíň je všestranne zameraný mladý muž. Mnoho ľudí ho pozná po hlase, pretože niekoľko rokov pracoval v rozhlase, iným je jeho tvár známa z televízie. Jeho srdce si nakoniec získalo bábkové divadlo.

Michal Legíň, herec a moderátor v jednom.Michal Legíň, herec a moderátor v jednom. (Zdroj: ARCHÍV MICHALA LEGÍŇA)

ŽILINA. Všetko začalo nevinne, hoci ambície stať sa umelcom mal Michal Legíň na základe štúdia na umeleckej škole. „Zavolal mi kamarát Lukáš Púchovský (súčasný herec Mestského divadla Žilina, pozn. red.), keď sme maturovali, že poďme študovať herectvo. Išli sme na prijímačky do Banskej Bystrice, a hoci som si myslel, že je to bláznovstvo a že nás nezoberú, stal sa opak. Vzali nás obidvoch, a tak sme spolu aj vyštudovali," prezrádza v rozhovore Michal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začínal v rádiu a televízii

Po štúdiu začal ako moderátor. Najskôr v Banskej Bystrici, neskôr v rodnom meste, v Žiline. „Moderátorské skúsenosti som nabral aj za mikrofónom bývalej žilinskej televízie." Hoci moderovanie nie je herectvo, bavilo ho. „Moderovanie ponúka iný kontakt s divákom. Aj keď za mikrofónom v rádiu mi napríklad chýbal priamy kontakt s divákom, resp. poslucháčom. Moderovanie má svoje čaro a nemôžem povedať, že je ťažké alebo ľahké."
A že mu moderovanie ide, mu potvrdili aj pozitívne listy a maily od poslucháčov, ktoré posielali do rádia. „Z toho dôvodu som začal byť v éteri oveľa častejšie." Michala už dnes v rádiu budete len ťažko počuť, no ostal práci tohto typu verný tým, že moderuje rôzne verejné i súkromné akcie či podujatia.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta k bábkam

Popri svojej vtedajšej práci sa mu naskytla možnosť ísť hrať do zvolenského divadla Maska. „Tam som sa dostal po prvýkrát do kontaktu s bábkami," spomína Michal Legíň a usmieva sa. Nebol vyštudovaný bábkoherec, no tieto neživé tvory si ho získali. S divadlom chodili hrávať po školách, domovoch a širokom okolí.

kubo490.jpg

Michal Legíň (vľavo) v hre o Kubovi v Spišskom divadle. FOTO: ARCHÍV MICHALA LEGÍŇA

Ako herec na javisku

„Potom prišla zmena. Angažovalo ma Spišské divadlo. Ponuku som veľmi rád prijal a ostal som tam tri roky." Tie roky boli pre Michala krásne, dali mu veľa. Vo svojej kariére sa stretol s ľahšími i ťažkými rolami. A ktoré boli pre neho tie náročné? „Každý herec dostane aj úlohu, ktorú vyslovene nemusí, no funguje to rovnako ako v každej inej robote. Jednoducho, niekedy sa vyskytne práca, ktorá vám nevonia, ale treba ju zvládnuť, treba ju urobiť. Pre mňa je najhoršie učiť sa staré archaické texty.

SkryťVypnúť reklamu

Mal som napríklad problém s predstavením Kocúrkovo, ktoré v divadle malo už nejakých 70 repríz a do toho som po jednej noci strávenej so scenárom a jednej skúške naskočil ja. Kolegovia text už poznali a hrali ho ľavou zadnou, a ja som mal trému a lovil som v pamäti text. Samozrejme, postupne som sa do toho dostal. Podľa potreby praxe sa pamäť upravuje," vysvetľuje Michal.

Pokiaľ ide o čas, ktorý venuje učeniu textov, nepatrí do kategórie hercov, ktorým sa stačí na text pozrieť dva-trikrát a už ho ovládajú, no ani do kategórie hercov, ktorí sa ho najlepšie naučia pri počúvaní. „Ja patrím do kategórie hercov, ktorí text nepotrebujú počuť, ale tiež im ho nestačí si len pozrieť. Takže nad tým niekedy strávim dlhší čas. Pravdaže, závisí to od dĺžky textu, formy a rozsahu postavy. Neexistujú veľké či malé roly, iba dobrí a zlí herci."

SkryťVypnúť reklamu

Späť do Žiliny, späť k bábkam

Po hereckých skúsenostiach v Spišskom divadle sa Michal vrátil do Žiliny. „Opäť som istý čas moderoval v rádiu a dopoludnia som hral predstavenia pre deti pre martinskú agentúru. Takto som sa vrátil k bábkarine, pri ktorej som aj ostal." Sám považuje bábky za materiál, ktorému musí dať herec život. „Na rozdiel od činohry, kde je herec na javisku sám, alebo s partnerom alebo rekvizitou, v bábkovom divadle musí herec potlačiť seba a svoju pozornosť venovať bábke, ktorú oživuje. Je to neživý materiál a musí vyzerať hodnoverne a pravdivo," hovorí o svojej láske k bábkam. Naučiť sa ovládanie bábky získal cvičením po večeroch pred zrkadlom a, pravdaže, praxou. „Aj keď, stále je kde sa posúvať."

polienko.jpg

V hre O Jankovi Polienkovi nezávislého Divadla na hojdačke. FOTO: ARCHÍV MICHALA LEGÍŇA

Vlastné nezávislé divadlo

Nakoniec ukončil spoluprácu s martinskou agentúrou a s kolegom Jánom Šulekom si založili vlastné divadlo. „Povedali sme si, ideme do toho. Vymyslel som titul, ktorý som našiel v našich starých rozprávkach. Fascinuje ma Pavol Dobšinský, Samuel Cambel, skrátka naši slovenskí rozprávkari, tiež ale Božena Němcová, jednak preto, že sme na nich boli odchovaní, a jednak preto, že v súčasnosti, keď si zapnem televíziu a detské programy, tak mi v nich chýba niečo, čo je aj tradičné, aj preverené vekmi, lebo tieto rozprávky sa tradovali z pokolenia na pokolenie."

A toto mu nechýba len v televízii, ale ako sám povedal, aj v niektorých divadlách. Práve preto sa jeho nezávislé Divadlo na hojdačke venuje týmto tradičným rozprávkam. A postupne sa rozrastá o ďalších členov.

Improfest

Michal Legíň bol, ako aj pomerne dosť umelecky založených Žilinčanov, odchovaný na javisku improlíg, ktoré ešte dodnes fungujú pod vedením Jozefa Abafiho. „Tento model som ešte popri mojej hereckej práci v Spišskej Novej Vsi preniesol. Ujal sa, čomu som bol rád," vysvetľuje a zároveň pokračuje: „Potom mi napadlo, že zorganizujem festival. Od mesta sme dostali podporu aj priestor, a tak vznikol Improfest. Mal úspech. Keďže som sa ale vrátil späť do Žiliny, rozhodol som sa tento festival usporiadať tu. Jeho prvý ročník bol v piatok, 10. septembra, na Mariánskom námestí v Žiline."

Okrem iného na ňom bude mať žilinskú premiéru aj nová hra Michalovho divadla pod názvom Čert nespí.

Divadlo = láska

Michala sme sa opýtali aj na jeho súkromný život. „Dal som sa na neľahkú cestu nezávislého divadla, to znamená, že vo voľnom čase sa venujem divadlu inak, čítam knihy, predlohy, pozerám si staré scenáre, pripravujem nové. Rozmýšľam, kam pôjde divadlo ďalej, aké projekty vytvoriť, a treba sa venovať aj účtovníctvu."

Napriek všetkým týmto povinnostiam si nájde čas na prechádzky so psom a na jeho druhú lásku - hory. „Tento rok máme s kamarátmi vytýčený najvyšší cieľ na Slovensku, chceme vyjsť na Gerlach. Verím, že sa nám to do jesene podarí."

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu