ŽILINA. Mesto Žilina je plné bariér. Tvrdia to telesne postihnutí spoluobčania, ktorí sú odkázaný na invalidný vozík. Majú vraj veľké problémy s obyčajným prejdením cez priechody pre chodcov, nedostanú sa do kina, mestského divadla, starej radnice. Neprekonateľným problém sú v súčasnosti použiť jediné verejné WC v meste na Hlinkovom námestí.
Na WC sa nedostanú
„V Žiline je situácia zlá. V meste vôbec nie je WC, ktoré by sme mohli použiť. Mesto je plné bariér," hovorí Štefan Síry zo združenia Chránené dielne. Tvrdí, že vo svete je situácia úplne iná. Prístup majú vozíčkari kdekoľvek, na akúkoľvek toaletu. U nás ju vraj majú často pol metra pred sebou, ale nedostanú sa k nej.
Problémy im vraj robí aj obyčajný pohyb po chodníkoch. Kvôli vysokým obrubníkom totiž nedokážu prejsť cez priechody. Je to problém. Dokonca aj rekonštrukcia, ktorú začalo mesto realizovať v tomto roku, je nedokonalá. Skosenie viacerých obrubníkov je podľa Síryho nedokonalé a pre vozíčkarov nepoužiteľné. „Pritom mali podľa čoho postupovať. Minulý rok sme mestu odovzdali plán na debarierizáciu 35 križovatiek," dodal Síry.
Zlepší sa to
Situácia by sa mohla čiastočne zlepšiť. Poslanci Ľubo Bechný a Patrik Groma navrhli, aby zastupiteľstvo poverilo prednostu mestského úradu realizáciou bezbariérového prístupu do verejných toaliet na Hlinkovom námestí buď formu výťahu, alebo iným spôsobom. Zrealizovať by to mali do konca tohto roka.
„Keď tieto záchody ešte za Slotu budovali, počítali s vozíčkarmi. Nakoniec však plánovaný výťah nedokončili. Všetko je pripravené, je tam aj šachta na výťah a prispôsobené sú aj samotné toalety. Do konca roka sa musí podariť ho vybudovať," povedal Bechný.
Podľa hovorcu mesta Martina Barčíka príde k zlepšeniu aj na priechodoch pre chodcov. „Na frekventovaných vykonávame stavebné úpravy tak, aby uľahčovali pohyb najmä vozíčkarom, seniorom, rodičom s kočíkmi, ale i obyvateľom s obmedzenou pohyblivosťou," povedal Barčík.
Handicapovaným sa venujú
Podľa jeho slov je odstraňovanie bariér dlhodobý proces, ktorému sa v minulosti nevenovala náležitá pozornosť. „Začali sme s ním v roku 2007, kedy sme počas rekonštrukcie mestského úradu vybudovali nájazdovú rampu do klientského centra na prízemí pre vozíčkarov, seniorov a matky s kočíkmi. Vzniklo tam aj WC pre imobilných občanov. V roku 2008 sa podarilo debarierizovať aj vonkajší areál Mestskej krytej plavárne," povedal Barčík.
Podmienky v Žiline vylepšili vraj aj pre nedoslýchavých, keď do priestorov mestského úradu nainštalovali indukčné slučky. Pri novej verzii internetovej stránky mesta zase prišlo ku špeciálnym grafickým a zvukovým úpravám tak, aby ju mohli využívať aj slabozrakí a nevidiaci.