ŽILINA.
Podľa predsedníčky Správnej rady Nadácie Krajina harmónie Soni Holúbkovej sa na festivale zišlo 350 zdravotne postihnutých ľudí z ôsmich štátov a 150 dobrovoľníkov. "Pravdepodobne sa zišli aj páchatelia z celého sveta a fantáziu ukradli. Zvolali sme detektívov, aby nám ju pomohli zachrániť. Veríme, že páchateľov dáme do väzenia a budeme znovu žiť život plný fantázie," povedala Holúbková.
V dvanástich tvorivých dielňach naučia najlepší detektívi svoje metódy účastníkov festivalu, ktorí potom hravo vylúštia všetky záhady a zločiny sveta. "Neformálna atmosféra festivalu má podporiť lepšie porozumenie medzi zdravými a zdravotne postihnutými mladými ľuďmi, má rozvíjať fantáziu a tvorivosť všetkých účastníkov a prezentovať na verejnosti možnosti spoločnej tvorby," skonštatovala Holúbková.
Vyjadrila presvedčenie, že mladí ľudia tvorivosť a fantáziu prevetrajú. "Práve v stredoškolskom veku sú ľudia dostatočne otvorení, aby inakosť prijali a aby stratili vnútorné zábrany. Vracajú sa k nám ľudia, ktorí si vyskúšali Jašidielňu pred mnohými rokmi a ten odkaz v nich je živý. Že to nie je vec, na ktorú sa dá zabudnúť, ale že to je odtlačok do života, ktorý s nimi zostáva. Zábrany sú odbúrané, vedia prijať inakosť a sú oveľa otvorenejší vnímať ľudí s postihnutím aj v bežnom či pracovnom živote," dodala Holúbková.