Predtým pracoval v známych bratislavských reštauráciách ako Liviano alebo La Strada. V súčasnosti pripravil a do praxe zaviedol nový jedálny lístok v štvorhviezdičkovom žilinskom hoteli Dubná Skala. Podľa jeho slov sa venuje len poctivej kuchyni bez umelých prísad a dochucovadiel. „Stará mama robila celý život na riaditeľstve, kde mali na starosti jedálne a reštaurácie. Napísala aj niekoľko kuchárskych kníh. S ňou som varieval, boli to začiatky, napríklad ako spraviť praženicu, či základ na polievku," spomína Miroslav Heredoš.
Je to o postoji
Varenie stále považuje za svoje hobby a hovorí o prirodzenom vývoji. Baví ho to, študuje, vyhľadáva nové informácie, stále sa snaží ísť dopredu. Ako pri iných remeslách, aj tu platí, že najviac sa dá naučiť od starých majstrov. Aj Miroslav Heredoš pracoval s niekoľkými výbornými šéfkuchármi, od ktorých sa toho veľa naučil. „Dnešný dobrý kuchár si vie svoju prácu zorganizovať, naplánovať. Zo surovín dokáže vyťažiť čo najviac. Šikovný kuchár o jedle premýšľa, a aj keď skončí, tak rozmýšľa, čo sa dá spraviť lepšie. Kuchár, ktorý žije kuchyňou, je určite lepší, ako ten, ktorý to berie len ako svoju prácu. Je to o postoji a o tom, že svoju prácu musí mať človek rád," taký je podľa Heredoša rozdiel medzi dobrým a priemerným kuchárom.
U Jamieho Olivera
Mladý šéfkuchár absolvoval v zahraničí niekoľko školení, ktoré boli naozaj výnimočnými skúsenosťami. Jedným z nich bol aj kurz v Londýne u známeho šéfkuchára Jamieho Olivera, kde pracoval s jeho tímom. „Títo kuchári sú vlastne ľudia z ulice, o ktorých sa on postará, naučí ich variť a takto im v živote pomôže. Potom majú o nich záujem rôzne popredné reštaurácie. Jamie Oliver má aj svoju nadáciu, ktorá sa zaoberá takýmito projektami, čo sa mi veľmi páčilo," pokračuje Miroslav Heredoš. V Prahe a v Nemecku bol zas na školení u známeho českého šéfkuchára Pavla Pospíšila, čo tiež považuje za skúsenosť, ktorá ho posunula ďalej.
V každom regióne varia inak
V hoteli Dubná Skala v Žiline je jeho úlohou posunúť kuchyňu ďalej. Vytvoriť trochu iný štýl, zameranie, jedlá, spôsoby. Urobiť reštauráciu inakšou, ako bola doteraz, osviežiť ju o nové nápady, chute. „Ide o kuchyňu, ktorá vychádza z talianskych regiónov. V každom z nich varia niečo iné. Za posledné štyri roky som sa venoval predovšetkým talianskej kuchyni, ale poctivej, domácej, ktorá je typická ručne vyrábanými cestovinami a originálnymi surovinami. Jedálny lístok, ktorý pripravil je založený na čerstvých ingredienciách, mäse, rybách, cestovinách. Je to kuchyňa, ktorá nepozná umelé dochucovadlá. Celý štýl aranžovania jedla je domácky," opísal Miroslav Heredoš svoje postupy.
Autor: Vladimír Tošovec