ŽILINA. Na žilinskom sídlisku Solinky pretrvávajú problémy so zatepľovaním. Už v marci tohto roka sa niektorí nájomníci sťažovali, že si ich Odbor hlavného architekta vybral ako experiment. Chceli totiž zamurovať medziposchodia. Hlavný architekt Martin Pavelek ich vraj nútil do variantu s akýmisi francúzskymi oknami.
Pavelek však tvrdí, že im nedal len súhlas na zamurovanie medziposchodia s jedným plastovým oknom, ale požadoval zachovať pôvodný rozsah presklených plôch, respektíve ich minimálne zmenšenie.
Jeho stanovisko vyvolalo rozsiahlu polemiku o výhodnosti takéhoto riešenia. Obyvatelia namietali, že to bude oproti ich variantu drahšie a výrazne horšie budú aj tepelno-izolačné vlastnosti. Pavelek sa bránil, že cenový rozdiel ani izolačné vlastnosti nie sú problémom a, naopak, z hľadiska architektúry je jeho variant výhodnejší. Zástupca domového dôverníka Vladimír z dotknutej bytovky však tvrdí, že tomuto riešeniu celkom neverí. „V každom prípade teraz riešime úplne iné problémy, a keď to bude aktuálne, budeme o tomto variante
s hlavným architektom určite diskutovať," dodáva Vladimír.
Nové projekty by mali mať zelenú
Kvôli rôznorodosti názorov na riešenia schodiskových traktov konzultovali jednotlivé možnosti s projektantmi aj zhotoviteľmi. Z konzultácií vyplynulo, že zachovanie pôvodného rozsahu presklenia je v súčasnosti najvýhodnejšie. Tak to požaduje aj hlavný architekt. Zatepľovanie medziposchodí však nakoniec prebehne výmenou súčasných skiel.
„V podstate ide o výmenu „kus za kus", demontáž starého a montáž nového. Odpadávajú mokré procesy, ktoré sú pri murovaní. Tým sa ušetrí aj množstvo času. Technológia výrazne pokročila, zmenili sa aj kedysi nevýhodné pomery cien a to, čo je pre nás taktiež dôležité - nemení sa vzhľad budovy. Komunikačné priestory zostávajú kvalitne presvetlené. Toto riešenie je plne v súlade s nárokmi na energetické úspory, izoláciu, cenu a je certifikované. Všetky takto predložené projekty zateplenia boli bez problémov odsúhlasené a buď už sú, alebo budú realizované," dodal Pavelek.
Do budúcna ďalšie vylepšenia
Jednotná architektúra by sa nemala dotýkať iba schodísk. Podobne sa postupuje aj pri úpravách balkónov. Pavelek potvrdil, že podmienkou, ktorú dáva projektantom pri komplexnom zatepľovaní bytových domov, je, aby súčasťou riešenia bol aj systémový návrh prípadného „ľahkého zasklenia" balkónu alebo loggie.
„Chceme tým predchádzať dodatočným individuálnym požiadavkám obyvateľov, z ktorých väčšinu musíme potom zamietnuť, pretože sa ľudia nevedia dohodnúť na jednotnom systéme. Ak by do budúcna všetci už od začiatku pristupovali k zatepľovaniu, a teda aj k technickému a ekonomickému zhodnocovaniu svojich bytových domov komplexne, bol by to pre občanov obrovský benefit do budúcna a pre mňa osobne rozumné riešenie z pohľadu celkovej architektúry nášho mesta", doplnil Pavelek.