O problémoch súčasných podnikateľov a podnikania diskutovali Dana Prekopová (Orange Business Services), Michal Hrabovec (prezident ANASOFT), Ján Košturiak (prezident Fraunhofer IPA Slovakia) a Ondrej Sočuvka (CEBSI) spoločne s moderátorom Tiborom Máhrikom.
Vizionár vie kam
Michal Hrabovec je prezidentom spoločnosti ANASOFT, ktorá sa zaoberá informačnými technológiami. Vznikla pred dvadsiatimi rokmi, keď bol prvák na vysokej škole. Dnes o sebe hovorí, že nie je žiadny manažér, ale vizionár. „Idem do šírky, veľmi do šírky a mám partnerov, ktorí idú všelijako inak - do hĺbky alebo manažérsky. Manažér vie ako, ale nevie kam. Vizionár vie kam, ale nevie ako. Tajomstvo úspechu tkvie podľa Michala Hrabovca vo firemnej kultúre. „Je postavená na niekoľkých pilieroch a jedným z nich je dôvera, ktorá sa buduje dlhé roky." Okrem podnikania sa ich spoločnosť venuje filantropii, známe sú Anasoft Litera, cena za pôvodnú slovenskú prózu či aktivity vlastného nadačného fondu.
Niesť zodpovednosť za druhých
Profesor Ján Košturiak začal podnikať po novembri 1989. O podnikaní môže hovoriť z dvoch strán: o tom vlastnom a podnikaní jeho zákazníkov, zaoberá sa totiž poradenstvom v oblasti stratégií, inovácií a organizácie podnikov. „Musel som sa naučiť niesť zodpovednosť za druhých. Ťažoba prípadného neúspechu je nepríjemná, zvlášť, keď si je človek vedomý, že má zamestnancov, ktorí majú svoje rodiny... Ťažké bolo hlbšie poznať ľudí. Sme odlišní, a nie každý má na to, o čom si myslí, že má. Keď človek vedie firmu, musí robiť aj nepríjemné rozhodnutia, ktoré sa dotýkajú ľudí, s ktorými má dobrý vzťah."
Ženy lepšie odhadujú situáciu
Dana Prekopová riadi medzinárodný tím v nadnárodnej časti France Telecomu, v ktorom pracuje približne 800 ľudí 40 národností. Skončila telekomunikácie na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline. Často pracovala vo zväčša mužských tímoch, no to, že je žena, nikdy nevnímala ako hendikep, skôr naopak. „Ženy vedia niekedy lepšie odhadnúť situáciu a v niektorých veciach „vycítiť", čo treba urobiť pre dobro tímu. Na druhej strane - na ženu sa vytvárajú vyššie nároky ako na mužov. Mne to osobne neprekážalo, pretože ja som človek, ktorý má rád poriadne urobenú prácu."
Ideálny systém neexistuje
Ondrej Sočuvka je poradcom amerického veľvyslanca v SR pre oblasť podnikania a tiež predsedom Európskej podnikateľskej a sociálnej iniciatívy CEBSI. „Som konkrétny príklad toho, že človek nemusí pochádzať z bohatej rodiny, aby mohol zažiť zaujímavé štúdium, pracovné skúsenosti. Je to o tom, či sa snaží, je zodpovedný, má vedomosti. Z Ameriky som sa vrátil na Slovensko. Diali sa tu veci, ktoré sme sa na Georgetowne učili ako teórie." Neskôr, ako nepolitický člen, sa pridal k premiérovi Dzurindovi. „Pomáhal som pripravovať podklady
k ekonomike, makroekonomike a podnikateľskému prostrediu," hovorí Ondrej Sočuvka a dodáva, že máme skvelých odborníkov, ale hodnotovo nemajú niekedy problém posunúť hranicu doprava-doľava. Morálne vzácnym ľuďom zas často chýba odbornosť, a potom narobia viac zla ako dobra. „Ideálny systém spoločnosti asi neexistuje. Najdôležitejšie sú pravidlá. Mali by byť nastavené tak, aby platili pre všetkých..."
Autor: mš