a území Žiliny vo svojej diplomovej práci Jana Švecová. Informácie o nich vám prinášame v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Žiline.
Kde v meste je v nich možné rozjímať o Bohu?
Najstaršou kaplnkou v meste je Renesančná kaplnka v areáli kostola svätého Štefana-kráľa v miestnej časti Dolné Rudiny. Monumentálna kaplnka sa pochádza z druhej polovice 16. storočia. Historický charakter kaplnke dodáva strecha s drevenou krytinou a cibuľovou strieškou nad kazateľnicou, ale hlavne jej exteriérová výzdoba. Datovanie kaplnky sa dá zistiť podľa neúplného nápisu na východnej stene kaplnky.V areáli kostola je aj ďalšia, Kaplnka Božieho Tela, ktorá slúžila ako kostnica do polovice 16. storočia.
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v Celulózkemala pôvodne názovKaplnka svätého Jána Nepomuckého. Patrí rímskokatolíckej cirkvi, farnosti Žilina - Vlčince. Postavili ju v roku 1775. Využívali ju žilinskí františkánmi, v druhej polovici 19. storočia stratila svoj význam, zrušili ju a jej zariadenie predali do Kremnice. Je udržiavaná a vo výbornom stave.
V lesoparku Chrasť stojí kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Veľmi pekná stavba bola postavená na pamiatku obyvateľov Žiliny, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Žiadali si ju žilinskí veriaci, bola postavená z milodarov. Mramorovú sochu Sedembolestnej Panny Márie, ktorá sa nachádza v jej interiéri, darovala vdova pani Chládecká. V lete 1948 sa tu dokonca uskutočnilo veľa sobášov. V roku 1991 ju zrekonštruovali. Exteriér má vyzdobený nádhernými maľbami, ktoré zobrazujú náboženské postavy.
Pri kaplnke v lesoparku Chrasť zapaľuje veriaci sviečku. FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Ďalšia kaplnka sa volá Lurdská a je tiež v lesoparku Chrasť - pri ceste Pod hájom. Pri kaplnke sa nachádzajú dve lavičky, kde si modliaci sa pri soške Panny Márie môžu posedieť. Stavba má zaujímavú históriu. Ako uvádza Farnosť Žilina - mesto na svojej webstránke, skupinka ľudí sem chodila hrávať karty a vyhrané peniaze išli do spoločnej pokladnice. Keď nazbierali dostatočnú sumu, kúpili sošku Lurdskej Panny Márie a potrebný stavebný materiál a práce vykonali osobne. Sochu dali posvätiť a umiestili ju do zhotovenej jaskynky.
Kaplnka sv. Jozefa robotníka patrí medzi prícestné kaplnky. Nachádza sa na Kysuckej ceste a bola postavenánajneskôr v roku 1890 obyvateľom Žiliny Jozefom Adamicom. Je na nej portrét Jozefa, ktorý drží na rukách malé jezuliatko. Zaujímavosťou na tejto kaplnke je to, že portrét Jozefa predstavuje samotného Jozefa Adamicu a jezuliatko predstavuje jeho najstarší syn Jožko, ktorý údajne padol na ruskom fronte.
Na starom cintoríne sa nachádzajú dve kaplnky. Jednou z nich je Prícestná kaplnka. Nachádza sa hneď pri vstupe a nie je nijako vyzdobená, na stranách má namaľované čierne kríže. Kaplnku postavili okolo roku 1707, po založení cintorína.
Veľká kaplnka na starom cintoríne vznikla tiež začiatkom 18. storočia. Na čelnej strane kaplnky bol do konca 20. storočia latinský nápis, ktorý znie nasledovne: SENATUS AC POPULUS PRIVILIGATE CIVITATIS SOLNENSIS, čo v preklade znamená - senát slobodného mesta Žilina. V roku 1719 do tejto kaplnky doniesol z Ríma Andrej Muško z Diviak obraz Blahoslavenej Panny Márie Lauretánskej. Kaplnka nie je v najlepšom stave a slúži na odkladanie náradia hrobárov. Predtým, ako stál na starom cintoríne Dom smútku, sa do tejto kaplnky pred pohrebom odkladali rakvy.
Asi málokto tuší, že sakrálna stavba na Vodnom diele Žilina sa volá Kaplnka v Hruštinách.
Prícestná kaplnka stojí na starej ceste zo Žiliny do Martina, v zaniknutej časti Hruštiny. Táto cesta spolu s časťou Hruštiny zanikla pri výstavbe Vodného diela - Žilina spolu s okolitými časťami. Ku stavbe medzi stromami vedú malé schodíky.
Na ceste z Rosiny do Višňového v Bôrickom parku je postavená Kaplnka na Bôriku. Z hlavnej cesty ju nevidieť.
Kalvária na farskom kostole Najsvätejšej Trojice sa nachádza na bočnej strane farského kostola z východnej strany. Postavili ju v roku 1 699 spolu s mozaikou, ktorá je rovnako ako kostol udržiavaná. Zobrazuje ukrižovanie Krista.
Kaplnka pod Žilinskou univerzitou alebo reliéf s motívom ukrižovaného Krista sa nachádza pod bývalou budovou Žilinskej univerzity, takzvaným Áčkom. Stojí pri ceste pri jednom z rodinných domov na ulici J. M. Hurbana. Pochádza od uhorského sochára Marothyho z roku 1910. Za krížom je nápis v latinčine, ktorý znie: IN HOC SIGNO VINCES, čo znamená - v tomto znamení zvíťazíš.
Kaplnka na bývalom novom trhovisku, na ulici K. Kuzmányho je postavená z drobných kameňov a jej tvar pripomína malú jaskynku. Vo vnútri tejto malej kaplnky sa nachádza portrét modliacej sa Panny Márie a je umiestnená hneď vedľa zdroja tečúcej vody, ktorú využívali hlavne trhovníci.
Aj na Spanyolovej ulici je kaplnka. Ide o malú prícestnú kaplnku vedľa zastávky MHD, blízko nemocnice s poliklinikou. Je veľmi dobre udržiavaná. V jej vnútri sa nachádzajú obrázky svätcov, okolo horievajú sviečky a ľudia sem pokladajú kvety.
Informácie o množstve drobnej sakrálnej architektúry v meste Žilina spracovala Jana Švecová vo svojej diplomovej práci Sakrálne pamiatky Žiliny a ich začlenenie do kultúrno-spoločenského života mesta, Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta prírodných vied 2009.