Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Bitky a týranie ostali dodnes pre Ľubicu nočnou morou

Manželstvo Ľubice a Romana začalo ideálne a skončilo sa bitkou a týraním. Ľubica sa do dnešného dňa z toho len ťažko spamätáva. Aj keď odvtedy ubehlo už niekoľko rokov, stále má pocit, akoby to bolo len prednedávnom.

Podľa štatistík je týraná každá piata žena.Podľa štatistík je týraná každá piata žena. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FLICKR.COM)

ŽILINA. Príbeh Ľubice sa začal pred pätnástimi rokmi, keď spoznala svojho bývalého manžela Romana. „Bola to láska na prvý pohľad. S Romanom sme sa stretli na diskotéke a od toho večera sme boli nerozlučná dvojica," začína rozprávať svoj trpký príbeh Ľubica.

Nechodili spolu ani pol roka, keď otehotnela. „Oboch nás to potešilo, a tak sme sa rozhodli zosobášiť. Keďže bol z mesta, z rodných Kysúc som sa presťahovala za ním."

Spoločný život začali v Romanovom dvojizbovom byte, ktorý mu dali rodičia. „Bolo to ideálne manželstvo. Pokojné, bez hádok, veľmi sme sa ľúbili a mnohé moje kamarátky nám našu lásku až závideli. Vraj nevideli zamilovanejší pár, ako sme my dvaja."

Otočka o 180 stupňov

„Keď sa nám narodil syn, veľmi sme sa z neho tešili," hovorí Ľubica a pokračuje: „Netrvalo to však dlho. Malý stále plakal, buď bol hladný, alebo ho bolelo bruško. Plakával veľa a najmä v noci. Mal obrátený režim. Cez deň spával, v noci bol hore. Môj ex to veľmi zle znášal. Do práce chodieval unavený a nervózny." Nakoniec to vyriešili tak, že začal spávať v obývačke alebo u svojich rodičov.

„Syn ostal na starosť iba mne. A keď prišiel Roman domov, videl, že si ho takmer nevšímam, pretože som mala plné ruky práce s malým."

Romanovi začalo vadiť, že je u Ľubice odrazu na druhom mieste. „V podstate začal na syna žiarliť. Že všetku pozornosť venujem dieťaťu a nie jemu.

A vtedy sa to všetko akosi pokazilo." Roman sa vraj začal správať čudne. Zmenil sa. Spočiatku ju len slovne osočoval. „Vravel mi, že som neschopná matka, lebo nedokážem svoje dieťa utíšiť. Tiež, že sa oňho neviem vôbec postarať. A že matkám, ako som ja, by mali podviazať vaječníky a zakázať rodiť."

Tieto ponižujúce slová jej veru nepridali na sebavedomí a sama začala rozmýšľať nad tým, či nemá Roman pravdu. Veď ako to stíhajú robiť iné ženy, keď sa postarajú aj o dieťa, aj o manžela a celý chod domácnosti? Nie je predsa len chyba v nej? „Takéto a podobné myšlienky sa mi preháňali mysľou a často som sa týmito úvahami zaoberala, keď som malého kojila, alebo ho sledovala pri spaní."

Prvá facka

Na svoju prvú facku nikdy nezabudne. „Pamätám si, akoby to bolo včera. V ten večer prišiel domov, unavený z práce a v byte bol hrozný neporiadok. Všade boli plienky, hračky, na stole ma čakala kopa neožehleného prádla, v dreze bolo plno špinavých riadov a na sporáku prázdne hrnce. Zrejme to ho vytočilo. Malý spal a ja som bola tiež zlomená nad kuchynským stolom."

Keď ju svojím príchodom zobudil, nestihla sa ani poriadne postaviť na nohy a už na ňu vrieskal, čo je to za žena, keď si nevie dať chalupu do poriadku. „Pravdaže svojím krikom zobudil dieťa, ale nedbal o to, a dokonca nedovolil ani mne, aby som za ním šla, utíšiť ho." Trochu sa preli. On ju pevne chytil za ruky a nechcel pustiť, ona sa mu silou mocou chcela vytrhnúť.

„Škaredo sme si nadávali, až to nevydržal a strelil mi zaucho. Bolo také silné, že ma hodilo do stola a odtiaľ som sa odrazila na zem. Chvíľu som sa nedokázala ani pohnúť."

Ľubica ostala v šoku. Trvalo jej, kým sa spamätala a uvedomila si, čo sa vlastne stalo. Po útoku sa Roman zvrtol na päte a odišiel z bytu.

nasilie1.jpg

Sústavná tyrania

„Vôbec na mňa nebral ohľad, vôbec mi nepomáhal, teraz to už vidím celkom jasne. Vtedy som si myslela, že má pravdu, že som neschopná, nemotorná, pomalá, lenivá. Všetko slová, ktoré tak často v spojitosti so mnou používal."

Ľubica tvrdí, že kým dostala ďalšiu facku, prešlo niekoľko mesiacov. „Hovorí sa, že keď ťa muž udrie raz, udrie ťa znovu. Je to pravda, hoci vtedy som si to nemyslela."

Roman ju nielen občas prefackal, ale aj zbil. „Začal mi ubližovať. Najskôr mi len strelil facku, neskôr ma už aj bíjaval. Napríklad, keď malý, ešte ako ročný chlapec, nevedel chodiť. Vraj to bola moja vina, len som ho na rukách nosila, a tak je „spomalený". Slová odborníkov, že každé dieťa chodí v inom mesiaci, nebral na vedomie. Jednoducho to bola moja vina a hotovo." Rovnako jej uštedril zauchá, keď sa ich syn učil rozprávať. Keď zle vyslovil nejaké slovo, schytala to ona. „Málo sa mu venuješ, rozpráva ako retardovaný. Takto
a podobne sa na mne vyvršoval."

Roman si vždy našiel nejakú zámienku, kvôli ktorej ju udrel.

Zatajovanie

Facky a bitky začali byť intenzívnejšie. Mesiace sa skracovali na týždne, týždne na dni. Až bola bitka na dennom poriadku.

A dôvody na fyzické útoky boli rôzne. „Mnohokrát ma zbil tak, že som bola rada, keď som sa ráno vôbec postavila z postele," spomína Ľubica. Po materskej si našla prácu. Kolegyne ju často videli chodiť s monoklom na oku, modrinou na lakti, pleci, lýtku. „Zbytočne som sa zahaľovala od hlavy po päty, vždy ma udrel niekam, kde sa to nedalo zamaskovať."

Darmo potom hľadala výhovorky, že spadla na schodoch alebo sa udrela. „Bála som sa prehovoriť, aby mi Roman ešte viac neublížil," prezrádza. Tiež prestala navštevovať rodičov na Kysuciach. „Hanbila som sa priznať, v akom manželstve žijem."

Prvá pomoc

Ľubica dlho rozmýšľala, či manžela opustiť, alebo nie. No vedela, že už nechce dostávať ďalšie rany. „Z práce ma nakoniec prepustili, pretože som veľa vymeškávala. Bolo to kvôli tomu, že som s opuchnutou hlavou do práce radšej nešla. Nechcela som, aby na mňa kolegyne prstom ukazovali, alebo ma ľutovali. Tiež som sa do práce nedostala, lebo som sa nemohla postaviť z postele."

Raz, keď už chodil ich syn do školy, ju dobil kružidlom. „Chcela som chrániť svoje dieťa, lebo sa vrhol naňho. Písal si domácu úlohu a niečo nevedel, tak sa ho opýtal. Romana to strašne rozhnevalo. Skočila som medzi nich. Radšej nech ublíži mne ako jemu. Kopal do mňa a pichal ma kružidlom do chrbta a ramien. Bol ako zmyslov zbavený."

Vtedy veľa vykrvácala, a keď sa jej ako-tak podarilo zmobilizovať sily a pozviechať sa zo zeme, zavolala na pohotovosť. „Šla som na ošetrenie, a keď ma lekárka videla, neverila vlastným očiam."

Ľubica napokon aj po slovách lekárky zašla na políciu a všetko im povedala. Jej vtedajšieho manžela zadržali a obvinili z týrania a násilia.

„Keďže som sa so synom nemohla vrátiť do bytu, v ktorom sme s Romanom bývali, pretože svokrovci si ho hneď po mojom trestnom oznámení privlastnili naspäť, odišla som domov, za rodičmi. Tí mi veľmi pomohli. Do smrti im budem vďačná, že ma neodsúdili, ale sa za mňa postavili. Vtedy som si uvedomila, že som za nimi mala zájsť už skôr."

Pozviechať sa z deprimujúcej a trpkej traumy jej pomohla aj odborníčka.

„Ešte dlho po tom, ako som manžela opustila, sa mi snívali strašné sny. Doslova nočné mory. Netvrdím, že dnes je to už minulosť, ale som na dobrej ceste."

Odvtedy Ľubica podala žiadosť o rozvod, našla si novú prácu a byt, a tak začala nový život. Bez tyrana.

Definícia násilia a domáceho násilia

Násilie

l Násilím je každá forma ubližovania, prejavu nadvlády, vyhrážania sa, zneužívania moci, fyzického a sexuálneho nátlaku.

l Násilím je každý čin, ktorého následkom je, že obeť robí niečo, čo nechce robiť, alebo jej bráni robiť niečo, čo chce robiť, prípadne v nej vyvoláva strach.

l Násilie páchané v rodine je rovnako trestný čin ako násilie spáchané na verejnosti. Domáci násilník porušuje zákon rovnako ako ktokoľvek iný, kto sa dopustí násilného trestného činu, a možno ho rovnako obviniť, súdiť a potrestať väzením alebo iným trestom.

Domáce násilie

Je psychické, fyzické, sexuálne násilie, ktoré sa vyskytuje v rodine a v domácnosti.

l Špecifikom je, že sa vyskytuje v cykloch a pretrváva dlhodobo.

l V 90 % prípadov sú obeťami ženy a deti. V 90 % je páchateľom muž (manžel, partner, bývalý partner).

l 69,9 % trestných činov, ktorých obeťou bola žena, sa spáchalo v domácnosti.

l 70,6 % vrážd žien, 63 % ublížení na zdraví žene, 87,7 % činov násilia voči žene sa odohralo v domácnosti.

Zdroj: alianciazien.sk
Krízové centrá

Súčasťou pomoci pre ohrozené rodiny sú poradenské služby pre obete domáceho násilia, poskytuje aj krízové centrum Náruč na pracoviskách v Žiline a v Čadci.

Poradenské centrá prioritne pomáhajú ženám, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia a boli dlhodobo vystavené hrubým fyzickým aj psychickým útokom bez možnosti brániť seba a deti, bez podpory zo strany najbližších, bez dostatočných finančných prostriedkov a možnosti zamestnať sa.

(kk)

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 883
  2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 452
  3. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 8 727
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 821
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 512
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 913
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 684

Blogy SME

  1. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  2. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku
  3. Anton Kaiser: Rozlúčka so zimou
  4. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
  5. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  6. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
  7. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
  8. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 318
  2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 609
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 256
  4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 531
  5. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 361
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 328
  7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 613
  8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 526
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Rekonštrukcia lávky v Strečne bude stáť 584-tisíc eur.


15 h

Prinášame vám fotogalériu a výsledky z pretekov.


16 h
Obhliadajúcim lekárom je približne päť rokov.

Pri obhliadke trpí spolu s pozostalými.


19 h

Zasiahli včas, plamene sa na okolité ruiny nerozšírili.


20 h

Blogy SME

  1. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  2. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku
  3. Anton Kaiser: Rozlúčka so zimou
  4. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
  5. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  6. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
  7. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
  8. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 318
  2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 609
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 256
  4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 531
  5. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 361
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 328
  7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 613
  8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 526
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu