Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

S Kinobusom prekročia hranice. Po prvýkrát

Špecifická prehliadka, kde diváci odchádzajú na víkend dvoma festivalovými autobusmi objavovať staré kiná v okolí Žiliny, je tento rok dramaturgicky prepojená témou Hranica. Jej súčasťou bude aj prekročenie hraníc Slovenska.

(Zdroj: ARCHÍV STANICE)

ŽILINA.Špecifická prehliadka, kde diváci odchádzajú na víkend dvoma festivalovými autobusmi objavovať staré kiná v okolí Žiliny, je tento rok dramaturgicky prepojená témou Hranica. Jej súčasťou budú nielen filmy na hrane, adrenalínové zážitky a nechemické experimenty, ale tiež geografické prekročenie hraníc Slovenska. Informoval o tom Peter Hapčo z kultúrneho centra Stanica Žilina - Záriečie. Predchádzajúce ročníky festivalu zastrešili témy Pop, Folk, Práca, Domov a Pamäť.

Šiesty ročník nielen filmového festivalu Kinobus navštívi v termíne 3. - 5. septembra 2010 päť obcí slovensko-poľsko-českého rozhrania na trase Žilina - Milówka (Pl) - Bystřice (Cz) - Staškov - Skalité.

„Pre Kinobus práve téma vymedzuje hranice jeho záberu - to, čo sem v daný rok patrí a čo nie. Hranica nebola témou, ktorej sme sa chceli venovať v prvom momente. Naš zámer smeroval za hranice, za normalitu, do nepreskúmaných končín. Keďže nezostaneme len na Slovensku, ale ideme aj za hranice, téma sa mala venovať okrajom a tomu, čo je za okrajmi. Ale jednoduchá vec - hranice jazyka nám nedovolia prekročiť bariéru a byť slobodní. Nenašli sme totiž slovo, ktoré by sa dalo tak ľahko, nenásilne a konštruktívne ohýbať ako práve Hranica," hovorí Martin Krištof, riaditeľ festivalu.

Kinobus však zďaleka nie je len filmovou prehliadkou. Špecifikom je už samotné premiestňovanie sa medzi zastávkami a s tým spojené objavovanie starých kinosál, kultúrnych domov, obcí a ľudí v nich. Okrem toho čaká účastníkov množstvo sprievodných podujatí úzko spojených s témou Hranica - kúzelnícka show, vykladanie z kariet, obed v priestoroch bývalej colnice Zwardoň-Skalité, koncert All Star Refjúdži Band, prednášky, výlet, či návšteva pekárne.

Z filmov, ktoré program prehliadky ponúkne, to bude napríklad celovečerný dokument Jaroslava Vojteka Hranica (2009), český dokument Vitajte v KĽDR (Linda Jablonská, 2008) alebo obľúbená a dnes už klasická československá sci-fi komédia Srdečný pozdrav ze Zeměkoule (Oldřich Lipský, 1982).

Všetky premietané filmy pracujú s témou hranice v jej rôznych podobách. Či už sú to Hannekeho Funny Games (pôvodná verzia z roku 1997), Muž z Londýna (Béla Tarr, 2007) alebo Sedmikrásky Věry Chytilovej (1966). Geograficky je výber už tradične zameraný na krajiny strednej Európy, okrem celovečerných snímok uvidia diváci aj výber krátkych rakúskych štrukturálnych filmov.

„Festival chce svojou trochou napomôcť k oživeniu kultúrneho života v menších obciach mimo veľkých centier. Aj preto sú všetky premietania a sprievodné akcie v navštívených obciach pre domácich bezplatné," vysvetľuje Marek Adamov, riaditeľ kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, ktoré celé podujatie organizuje. „Vždy radi vidíme, keď sa podarí premiešať „mestské" festivalové publikum s domácimi a zotrieť tak bariéru vzájomnej exotickosti," dodáva Martin Krištof.

PROGRAM

>>PIATOK 3. september 2010<<

Žilina
12:00 Stanica Žilina-Záriečie
Otvorenie akreditácií

od 13:00 Stanica Žilina-Záriečie - galéria
Darina Alster - Personal Tarot Mobiles (inštalácia)

14:00 Stanica Žilina-Záriečie - filmový sál
Vitajte v KĽDR - Linda Jablonská (ČR, 2008, 76 min)

16:00 odchod autobusov Milówka - cca 70 minút

Milówka
17:30 povinná návšteva pekárne

18:00 Kino Tecza - Milówka
Sedmikrásky - Věra Chytilová (ČR, 1966, 73 min)

19:30 odchod autobusov Bystřice - cca 40 minút

Bystřice
ubytovanie

20:30 Kino Bystřice
Sladký čas Kalimagdory - Leopold Lahola (SR, D, 1968, 102 min)

22:30 Restaurace Z+Z
Kúzelnícka show Don Carlos Dolní Lomná

23:30 Restaurace Z+Z
Allstar Refjúdži Band - koncert


>>SOBOTA 4. september 2010<<

10:00 Kino Bystřice
Funny Games - Michael Haneke (AT, 1997, 108 min)

12:00 Kostol
Ladislav Hric CsC. - Kosmos - prednáška

13:00 Kino Bystřice
Hranica - Jaroslav Vojtek (SK, 2009, 72 min) - za osobnej účasti režiséra

15:00 - odchod smer Rohovec cca. 15 min
exkurzia, pokec s chlapmi v Pavlíninej obci

16:30 odchod autobusov smer Staškov cca 40 minút

Staškov
17:30 ubytovanie základná škola
+ na uvítanie zaspieva pani predavačka

18:00 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Gejza Dezorz - Fabrika smrti: mladá krv vs. The Jesoskero Nilaj

19:00 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Muž z Londýna - Béla Tarr (HU, 2007, 140 min)

22:00
Expanded Cinema

23:00
Self Made Disco


>>NEDEĽA 5. september 2010<<

09:00 Odchod autobusov Korňa
Ropný prameň vs. zjavenie Panenky Márie - Výlet

09:30 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Sanatórium na večnosti - Wojciech Jerzy Has (PL, 1973, 124 min)

12:30 odchod smer colnica Zwardoň - Skalité - cca 30 minút

13:00 bývalá colnica Zwardoň-Skalité
obed na Hranici - varí Čečenka

Prednáška, diskusia Pavel Kužma - pašeráctvo

14:30 odchod smer Skalité - cca 10 minút

Skalité
15:00 Kino Skalité
Srdečný pozdrav ze Zeměkoule - Oldřich Lipský (ČSR, 1982, 98 min)

16:45 - odchod 1. autobus do Žiliny

17:00 Kino Skalité
Mliečna dráha - Benedek Fliegauf (HU, 2007, 82 min)

18:30 odchod druhého autobus do Žiliny - cca 45 minút


Krátke filmy:
Rakúske štruktrálne filmy
3/60 Trees in Autumn - 3/60 Bäume im Herbst - Kurt Kren (
1960, 5 min)
Our Trip to Africa - Unsere Afrikareise - Peter Kubelka (
1966, 13 min)
Alone. Life Wastes Andy Hardy - Martin Arnold (
1998, 15 min)
Outer Space - Peter Tscherkassky (
1999, 10 min)
Safety Film - Hans Scheugl
 (1968, 6 min)
Snip Snap - Schnippschnapp - Peter Weibel
Ernst Schmidt jr.
 (1968, 2 min)
(kinobus.sk)

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
  2. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
  3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
  4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
  5. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
  6. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
  7. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
  8. Získaj náskok pred štartom
  9. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
  10. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
  1. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
  2. Compliance – who should be responsible?
  3. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
  4. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
  5. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
  6. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
  7. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
  8. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
  9. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
  10. Tatranský buk je Stromom roka 2021
  1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 409
  2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 668
  3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 468
  4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 086
  5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 152
  6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 678
  7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 417
  8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 234
  9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 2 116
  10. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 1 923

Blogy SME

  1. Pavel Dvořák: Perly ázijskej kultúry, ktoré si našinec nevšimne
  2. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 23
  3. Věra Tepličková: Vlasto, nalej alebo Keď má vláda pred sebou hodnotové otázky
  4. Tomáš Jacko: 2021: COVID odysea - Ako sa nezblázniť z online výučby (1. časť)
  5. Peter Belko: Aké je nové TV prostredie SWAN? Pre mňa katastrofa
  6. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
  7. Radovan Kazda: Fico ide proti farmárom. Navrhol zoštátňovať pozemky
  8. Miro Jankes: Novembrové obrázky
  1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 612
  2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 342
  3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 548
  4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
  5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 172
  6. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 042
  7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 720
  8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 102
  1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
  2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
  3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
  4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
  5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
  6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
  7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
  8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Po celom Slovensku je situácia v zdravotníckych zariadeniach kritická. Čakanie na operáciu vzbudzuje obavy vždy. Ak však máte pred zákrokom práve v týchto mesiacoch, alebo vám operáciu posunuli, zvýšený strach a neistota sú úplne prirodzené. Práve v tejto situácii pomôže zmierniť stres možnosť skonzultovať svoj stav s viacerými lekármi. Vďaka novej službe Druhý medicínsky názor už aj s tými z popredných kliník v zahraničí.


9 h
Belá inkasovala na jeseň v piatej lige najmenej gólov (15). Svojimi výkonmi sa o to pričinil aj Kristián Krška (č. 13).

&quot;Dúfam, že sa nám konečne podarí postúpiť do IV. ligy,&quot; hovorí okrem iného.


14 h
Obranca Martin Sventek je dlhoročnou oporou Lietavskej Lúčky.

Rozhovor s najlepším obrancom I. triedy ObFZ Žilina.


24 h

Počet pacientov s koronavírusom prekonal maximá druhej vlny.


28. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Oddelenie opustilo viacero zamestnancov.


26. nov

Policajti zaevidovali nezvyčajný prípad v obci Hrnčiarovce nad Parnou.


25. nov

Radnica pomenovanie ulice neodporučila.


27. nov

Blogy SME

  1. Pavel Dvořák: Perly ázijskej kultúry, ktoré si našinec nevšimne
  2. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 23
  3. Věra Tepličková: Vlasto, nalej alebo Keď má vláda pred sebou hodnotové otázky
  4. Tomáš Jacko: 2021: COVID odysea - Ako sa nezblázniť z online výučby (1. časť)
  5. Peter Belko: Aké je nové TV prostredie SWAN? Pre mňa katastrofa
  6. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
  7. Radovan Kazda: Fico ide proti farmárom. Navrhol zoštátňovať pozemky
  8. Miro Jankes: Novembrové obrázky
  1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 612
  2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 342
  3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 548
  4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
  5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 172
  6. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 042
  7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 720
  8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 102
  1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
  2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
  3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
  4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
  5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
  6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
  7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
  8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu