Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

S Kinobusom prekročia hranice. Po prvýkrát

Špecifická prehliadka, kde diváci odchádzajú na víkend dvoma festivalovými autobusmi objavovať staré kiná v okolí Žiliny, je tento rok dramaturgicky prepojená témou Hranica. Jej súčasťou bude aj prekročenie hraníc Slovenska.

(Zdroj: ARCHÍV STANICE)

ŽILINA.Špecifická prehliadka, kde diváci odchádzajú na víkend dvoma festivalovými autobusmi objavovať staré kiná v okolí Žiliny, je tento rok dramaturgicky prepojená témou Hranica. Jej súčasťou budú nielen filmy na hrane, adrenalínové zážitky a nechemické experimenty, ale tiež geografické prekročenie hraníc Slovenska. Informoval o tom Peter Hapčo z kultúrneho centra Stanica Žilina - Záriečie. Predchádzajúce ročníky festivalu zastrešili témy Pop, Folk, Práca, Domov a Pamäť.

Šiesty ročník nielen filmového festivalu Kinobus navštívi v termíne 3. - 5. septembra 2010 päť obcí slovensko-poľsko-českého rozhrania na trase Žilina - Milówka (Pl) - Bystřice (Cz) - Staškov - Skalité.

„Pre Kinobus práve téma vymedzuje hranice jeho záberu - to, čo sem v daný rok patrí a čo nie. Hranica nebola témou, ktorej sme sa chceli venovať v prvom momente. Naš zámer smeroval za hranice, za normalitu, do nepreskúmaných končín. Keďže nezostaneme len na Slovensku, ale ideme aj za hranice, téma sa mala venovať okrajom a tomu, čo je za okrajmi. Ale jednoduchá vec - hranice jazyka nám nedovolia prekročiť bariéru a byť slobodní. Nenašli sme totiž slovo, ktoré by sa dalo tak ľahko, nenásilne a konštruktívne ohýbať ako práve Hranica," hovorí Martin Krištof, riaditeľ festivalu.

Kinobus však zďaleka nie je len filmovou prehliadkou. Špecifikom je už samotné premiestňovanie sa medzi zastávkami a s tým spojené objavovanie starých kinosál, kultúrnych domov, obcí a ľudí v nich. Okrem toho čaká účastníkov množstvo sprievodných podujatí úzko spojených s témou Hranica - kúzelnícka show, vykladanie z kariet, obed v priestoroch bývalej colnice Zwardoň-Skalité, koncert All Star Refjúdži Band, prednášky, výlet, či návšteva pekárne.

Z filmov, ktoré program prehliadky ponúkne, to bude napríklad celovečerný dokument Jaroslava Vojteka Hranica (2009), český dokument Vitajte v KĽDR (Linda Jablonská, 2008) alebo obľúbená a dnes už klasická československá sci-fi komédia Srdečný pozdrav ze Zeměkoule (Oldřich Lipský, 1982).

Všetky premietané filmy pracujú s témou hranice v jej rôznych podobách. Či už sú to Hannekeho Funny Games (pôvodná verzia z roku 1997), Muž z Londýna (Béla Tarr, 2007) alebo Sedmikrásky Věry Chytilovej (1966). Geograficky je výber už tradične zameraný na krajiny strednej Európy, okrem celovečerných snímok uvidia diváci aj výber krátkych rakúskych štrukturálnych filmov.

„Festival chce svojou trochou napomôcť k oživeniu kultúrneho života v menších obciach mimo veľkých centier. Aj preto sú všetky premietania a sprievodné akcie v navštívených obciach pre domácich bezplatné," vysvetľuje Marek Adamov, riaditeľ kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, ktoré celé podujatie organizuje. „Vždy radi vidíme, keď sa podarí premiešať „mestské" festivalové publikum s domácimi a zotrieť tak bariéru vzájomnej exotickosti," dodáva Martin Krištof.

PROGRAM

>>PIATOK 3. september 2010<<

Žilina
12:00 Stanica Žilina-Záriečie
Otvorenie akreditácií

od 13:00 Stanica Žilina-Záriečie - galéria
Darina Alster - Personal Tarot Mobiles (inštalácia)

14:00 Stanica Žilina-Záriečie - filmový sál
Vitajte v KĽDR - Linda Jablonská (ČR, 2008, 76 min)

16:00 odchod autobusov Milówka - cca 70 minút

Milówka
17:30 povinná návšteva pekárne

18:00 Kino Tecza - Milówka
Sedmikrásky - Věra Chytilová (ČR, 1966, 73 min)

19:30 odchod autobusov Bystřice - cca 40 minút

Bystřice
ubytovanie

20:30 Kino Bystřice
Sladký čas Kalimagdory - Leopold Lahola (SR, D, 1968, 102 min)

22:30 Restaurace Z+Z
Kúzelnícka show Don Carlos Dolní Lomná

23:30 Restaurace Z+Z
Allstar Refjúdži Band - koncert


>>SOBOTA 4. september 2010<<

10:00 Kino Bystřice
Funny Games - Michael Haneke (AT, 1997, 108 min)

12:00 Kostol
Ladislav Hric CsC. - Kosmos - prednáška

13:00 Kino Bystřice
Hranica - Jaroslav Vojtek (SK, 2009, 72 min) - za osobnej účasti režiséra

15:00 - odchod smer Rohovec cca. 15 min
exkurzia, pokec s chlapmi v Pavlíninej obci

16:30 odchod autobusov smer Staškov cca 40 minút

Staškov
17:30 ubytovanie základná škola
+ na uvítanie zaspieva pani predavačka

18:00 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Gejza Dezorz - Fabrika smrti: mladá krv vs. The Jesoskero Nilaj

19:00 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Muž z Londýna - Béla Tarr (HU, 2007, 140 min)

22:00
Expanded Cinema

23:00
Self Made Disco


>>NEDEĽA 5. september 2010<<

09:00 Odchod autobusov Korňa
Ropný prameň vs. zjavenie Panenky Márie - Výlet

09:30 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Sanatórium na večnosti - Wojciech Jerzy Has (PL, 1973, 124 min)

12:30 odchod smer colnica Zwardoň - Skalité - cca 30 minút

13:00 bývalá colnica Zwardoň-Skalité
obed na Hranici - varí Čečenka

Prednáška, diskusia Pavel Kužma - pašeráctvo

14:30 odchod smer Skalité - cca 10 minút

Skalité
15:00 Kino Skalité
Srdečný pozdrav ze Zeměkoule - Oldřich Lipský (ČSR, 1982, 98 min)

16:45 - odchod 1. autobus do Žiliny

17:00 Kino Skalité
Mliečna dráha - Benedek Fliegauf (HU, 2007, 82 min)

18:30 odchod druhého autobus do Žiliny - cca 45 minút


Krátke filmy:
Rakúske štruktrálne filmy
3/60 Trees in Autumn - 3/60 Bäume im Herbst - Kurt Kren (
1960, 5 min)
Our Trip to Africa - Unsere Afrikareise - Peter Kubelka (
1966, 13 min)
Alone. Life Wastes Andy Hardy - Martin Arnold (
1998, 15 min)
Outer Space - Peter Tscherkassky (
1999, 10 min)
Safety Film - Hans Scheugl
 (1968, 6 min)
Snip Snap - Schnippschnapp - Peter Weibel
Ernst Schmidt jr.
 (1968, 2 min)
(kinobus.sk)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

  1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
  3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
  4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
  5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
  6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
  7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
  8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
  9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
  10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
  1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
  2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
  3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
  4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
  5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
  6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
  7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
  8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
  9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
  10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
  1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 428
  2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 371
  3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 366
  4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 752
  5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 661
  6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 402
  7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 117
  8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 613
  9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 332
  10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 326
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilinská Kia ruší pre nedostatok dielov od zahraničného dodávateľa nočné zmeny

Do stredy bude fabrika fungovať iba v dvojzmennej prevádzke.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Žilinská nemocnica hlási už 84 nakazených pracovníkov

V Pandemickom pavilóne je hospitalizovaných 17 pacientov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?