Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

S Kinobusom prekročia hranice. Po prvýkrát

Špecifická prehliadka, kde diváci odchádzajú na víkend dvoma festivalovými autobusmi objavovať staré kiná v okolí Žiliny, je tento rok dramaturgicky prepojená témou Hranica. Jej súčasťou bude aj prekročenie hraníc Slovenska.

(Zdroj: ARCHÍV STANICE)

ŽILINA.Špecifická prehliadka, kde diváci odchádzajú na víkend dvoma festivalovými autobusmi objavovať staré kiná v okolí Žiliny, je tento rok dramaturgicky prepojená témou Hranica. Jej súčasťou budú nielen filmy na hrane, adrenalínové zážitky a nechemické experimenty, ale tiež geografické prekročenie hraníc Slovenska. Informoval o tom Peter Hapčo z kultúrneho centra Stanica Žilina - Záriečie. Predchádzajúce ročníky festivalu zastrešili témy Pop, Folk, Práca, Domov a Pamäť.

Šiesty ročník nielen filmového festivalu Kinobus navštívi v termíne 3. - 5. septembra 2010 päť obcí slovensko-poľsko-českého rozhrania na trase Žilina - Milówka (Pl) - Bystřice (Cz) - Staškov - Skalité.

„Pre Kinobus práve téma vymedzuje hranice jeho záberu - to, čo sem v daný rok patrí a čo nie. Hranica nebola témou, ktorej sme sa chceli venovať v prvom momente. Naš zámer smeroval za hranice, za normalitu, do nepreskúmaných končín. Keďže nezostaneme len na Slovensku, ale ideme aj za hranice, téma sa mala venovať okrajom a tomu, čo je za okrajmi. Ale jednoduchá vec - hranice jazyka nám nedovolia prekročiť bariéru a byť slobodní. Nenašli sme totiž slovo, ktoré by sa dalo tak ľahko, nenásilne a konštruktívne ohýbať ako práve Hranica," hovorí Martin Krištof, riaditeľ festivalu.

Kinobus však zďaleka nie je len filmovou prehliadkou. Špecifikom je už samotné premiestňovanie sa medzi zastávkami a s tým spojené objavovanie starých kinosál, kultúrnych domov, obcí a ľudí v nich. Okrem toho čaká účastníkov množstvo sprievodných podujatí úzko spojených s témou Hranica - kúzelnícka show, vykladanie z kariet, obed v priestoroch bývalej colnice Zwardoň-Skalité, koncert All Star Refjúdži Band, prednášky, výlet, či návšteva pekárne.

Z filmov, ktoré program prehliadky ponúkne, to bude napríklad celovečerný dokument Jaroslava Vojteka Hranica (2009), český dokument Vitajte v KĽDR (Linda Jablonská, 2008) alebo obľúbená a dnes už klasická československá sci-fi komédia Srdečný pozdrav ze Zeměkoule (Oldřich Lipský, 1982).

Všetky premietané filmy pracujú s témou hranice v jej rôznych podobách. Či už sú to Hannekeho Funny Games (pôvodná verzia z roku 1997), Muž z Londýna (Béla Tarr, 2007) alebo Sedmikrásky Věry Chytilovej (1966). Geograficky je výber už tradične zameraný na krajiny strednej Európy, okrem celovečerných snímok uvidia diváci aj výber krátkych rakúskych štrukturálnych filmov.

„Festival chce svojou trochou napomôcť k oživeniu kultúrneho života v menších obciach mimo veľkých centier. Aj preto sú všetky premietania a sprievodné akcie v navštívených obciach pre domácich bezplatné," vysvetľuje Marek Adamov, riaditeľ kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, ktoré celé podujatie organizuje. „Vždy radi vidíme, keď sa podarí premiešať „mestské" festivalové publikum s domácimi a zotrieť tak bariéru vzájomnej exotickosti," dodáva Martin Krištof.

PROGRAM

>>PIATOK 3. september 2010<<

Žilina
12:00 Stanica Žilina-Záriečie
Otvorenie akreditácií

od 13:00 Stanica Žilina-Záriečie - galéria
Darina Alster - Personal Tarot Mobiles (inštalácia)

14:00 Stanica Žilina-Záriečie - filmový sál
Vitajte v KĽDR - Linda Jablonská (ČR, 2008, 76 min)

16:00 odchod autobusov Milówka - cca 70 minút

Milówka
17:30 povinná návšteva pekárne

18:00 Kino Tecza - Milówka
Sedmikrásky - Věra Chytilová (ČR, 1966, 73 min)

19:30 odchod autobusov Bystřice - cca 40 minút

Bystřice
ubytovanie

20:30 Kino Bystřice
Sladký čas Kalimagdory - Leopold Lahola (SR, D, 1968, 102 min)

22:30 Restaurace Z+Z
Kúzelnícka show Don Carlos Dolní Lomná

23:30 Restaurace Z+Z
Allstar Refjúdži Band - koncert


>>SOBOTA 4. september 2010<<

10:00 Kino Bystřice
Funny Games - Michael Haneke (AT, 1997, 108 min)

12:00 Kostol
Ladislav Hric CsC. - Kosmos - prednáška

13:00 Kino Bystřice
Hranica - Jaroslav Vojtek (SK, 2009, 72 min) - za osobnej účasti režiséra

15:00 - odchod smer Rohovec cca. 15 min
exkurzia, pokec s chlapmi v Pavlíninej obci

16:30 odchod autobusov smer Staškov cca 40 minút

Staškov
17:30 ubytovanie základná škola
+ na uvítanie zaspieva pani predavačka

18:00 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Gejza Dezorz - Fabrika smrti: mladá krv vs. The Jesoskero Nilaj

19:00 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Muž z Londýna - Béla Tarr (HU, 2007, 140 min)

22:00
Expanded Cinema

23:00
Self Made Disco


>>NEDEĽA 5. september 2010<<

09:00 Odchod autobusov Korňa
Ropný prameň vs. zjavenie Panenky Márie - Výlet

09:30 kultúrny dom Jozeja Krónera - Staškov
Sanatórium na večnosti - Wojciech Jerzy Has (PL, 1973, 124 min)

12:30 odchod smer colnica Zwardoň - Skalité - cca 30 minút

13:00 bývalá colnica Zwardoň-Skalité
obed na Hranici - varí Čečenka

Prednáška, diskusia Pavel Kužma - pašeráctvo

14:30 odchod smer Skalité - cca 10 minút

Skalité
15:00 Kino Skalité
Srdečný pozdrav ze Zeměkoule - Oldřich Lipský (ČSR, 1982, 98 min)

16:45 - odchod 1. autobus do Žiliny

17:00 Kino Skalité
Mliečna dráha - Benedek Fliegauf (HU, 2007, 82 min)

18:30 odchod druhého autobus do Žiliny - cca 45 minút


Krátke filmy:
Rakúske štruktrálne filmy
3/60 Trees in Autumn - 3/60 Bäume im Herbst - Kurt Kren (
1960, 5 min)
Our Trip to Africa - Unsere Afrikareise - Peter Kubelka (
1966, 13 min)
Alone. Life Wastes Andy Hardy - Martin Arnold (
1998, 15 min)
Outer Space - Peter Tscherkassky (
1999, 10 min)
Safety Film - Hans Scheugl
 (1968, 6 min)
Snip Snap - Schnippschnapp - Peter Weibel
Ernst Schmidt jr.
 (1968, 2 min)
(kinobus.sk)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

  1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
  3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
  4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
  5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
  6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
  7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
  8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
  9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
  10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
  1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
  2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
  3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
  4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
  5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
  6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
  8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
  9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
  10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
  1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 834
  2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 304
  3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 616
  4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 136
  5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 043
  6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 287
  7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 507
  8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 615
  9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 318
  10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 984
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Inkasovali rovnaký počet gólov ako posledné Pohronie. V čom sú ale Žilinčania najlepší v súťaži?

Na jesennú časť žilinských futbalistov sme sa pozreli rečou čísel.

Gólová radosť Žilinčanov

Mosty vo Vraní v ohrození. Bude vo februári prejazd cez premostenie nelegálny?

Prenájom dočasných mostov je drahý. Župa rokouje o tom, aby celú záležitosť prevzala na seba NDS.

Bývalú predsedníčku Krajského súdu Žilina opäť zadržali

V akcii Plevel 2 bola zadržaná aj sudkyňa Mária U.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Odišiel prvý tréner majstra sveta, lúčil sa s ním aj hokejový reprezentant

Gustáv „Guňo“ Buček nás opustil 7. januára vo veku 77 rokov.

Už ste čítali?