ŽILINA. Kultúrne centrum Stanica Žilina - Záriečie otvorilo výstavu Petra Snadíka a Kateřiny Kubánkovej pod názvom SlovaKIA. „Výstava spracováva materiály zo žilinského závodu Kia Motors," prezradil o nej Peter Hapčo z kultúrneho centra.
Spoločný projekt
Fotograf a grafická dizajnérka si za hlavnú tému svojho projektu zvolili vzťah medzi človekom
a robotom. SlovaKIA ja teda ich spoločným projektom, v ktorom Peter Snadík dva roky dokumentoval závod Kia Motors v Žiline s výstupom vo forme fotografií a videí.
„V závode KIA sa nachádzajú linky, ktoré sú automatizované takmer na 100 % a nie je výnimkou vidieť spolu v rade a harmónií pracovať aj niekoľko sto robotov. Naše pracovné tempo, prestávky a výkon je závislý od robotov. Osobne som sa veľakrát stretol so situáciou, keď človeka nahradil robot. Vždy sa táto výmena uskutočnila v duchu humanity, ktorá mi až nápadne pripomína slávne dielo Karla Čapka, R. U. R," vysloviť Peter Snadík.
Fascináciu technológiou a čistou estetikou v závode, podľa Snadíka, narúša pocit sterility, vyprázdnenia a ľudského odcudzenia. „Odcudzenie, ktoré vo mne nastolilo základnú otázku vzťahu človeka a robota a ich vzájomnú interakciu," dodal.
Kateřina Kubánkova vstúpila do projektu s autorskou knihou. „Koncept grafického spracovania knihy vychádza z dvoch základných aspektov. Tým hlavným sú samozrejme fotografie Petra Snadíka a jeho spracovanie témy. Druhým je vizuál priestoru fabriky a jej tlačové a internetové výstupy. Ide o Kiou vydávaný časopis pre zamestnancov Kia Family a štatistické informácie prezentované na ich webovej stránke. Z nej som čerpala všetky texty použité v tejto knihe."
Ako zároveň doložila, ich účelom je podčiarknuť Snadíkov fotografický postoj/ pohľad, a tiež nechať rozprávať fabriku vlastnými slovami a estetikou.
Fabrika vs. divák
Finálna výstava je inštaláciou z rôznych médií. Nechýba dokumentárna fotografia, video, grafický dizajn. „Objekt je založený na myšlienke preniesť atmosféru fabriky do galérie a dať tak možnosť divákovi cítiť estetiku a chlad ľudoprázdnej fabriky," vyslovila autorka projektu.
„Na výstave neuvidíte šokujúce zábery z fabriky alebo sociálny dokument, skôr zamyslenie nad úlohou robotov a miesto živého človeka v priestore, ktorému dominujú.," povedal Peter Hapčo.
Obaja autori sú študentmi VŠVU.
Otvorené do konca mesiaca
Výstava potrvá do Kinobusu, ktorý bude jej derniérou a to v piatok 3. septembra tohto roku. Galéria je otvorená v pracovné dni medzi 12.00 - 20.00 h, cez víkend medzi 10.00 - 20.00 h.