TERCHOVÁ. Ľudia, ktorí sa vybrali na huby do okolia Terchovej, sa čudovali, keď na jednom mieste narazili na plochu posiatu zvláštnymi hubami. „Vyzeralo to ako červené chápadla chobotnice, vyrastajúce zo zeme. Chodievam na huby často, zatiaľ som na niečo takéto nenarazil," povedal Miro, ktorý zostal nálezom zaskočený.
Na toto miesto natrafil aj Jozef, ten sa však už s hubou stretol v minulosti. „Je to kvetovec Archerov, smrdí po zhnitom mäse a má netradičný tvar. Keď som na ňu pred desiatimi rokmi prvýkrát natrafil v týchto horách, veľmi som sa čudoval, čo tu robí. Poznal som ju z knižiek a vedel som, že sa vyskytuje v tropických oblastiach. Preto som bol prekvapený," povedal Jozef.
Je zvláštna
Kvetovec Archerov ľudí, ktorí ho nájdu, upúta. „Človeku hneď padne do oka. Dá sa povedať, že je exotickým príbuzným našej hadovky smradľavej a obe huby sa v dospelosti vyznačujú neznesiteľným zápachom, pripomínajúcim hnijúce mäso," povedala nám o tejto hube Katarína Bučinová z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene.
Katarína Bučinová nám ešte prezradila, že zrelá plodnica tvarom pripomínajúca červenú morskú hviezdicu posiatu čiernymi škvrnami sa vyvíja z vajcu podobnému útvaru. Po jeho rozpuknutí vynikne krvavo červená farba ramien, ktoré sú na vrchole spojené, no po ich úplnom oddelení sa rozvinú do hviezdicového tvaru. Celá táto nádhera je však krehká, ramená sa ľahko lámu. Zaujímavý je spôsob šírenia výtrusov, ktorý zabezpečujú muchy a iný lietajúci hmyz. Okrem hnilobného zápachu hmyz priťahujú najmä tmavšie škvrny na ramenách huby, tvorené olivovozeleným slizom, obsahujúcim spóry.
Kvetovec pôsobí v našich lesoch neprirodzene. FOTO: AUTOR
Prišla z Austrálie
O pôvode tejto zaujímavej huby Bučinová uviedla, že pochádza až od protinožcov, zo vzdialenej Austrálie a Nového Zélandu. Jej invázne ťaženie do Európy sa začalo ešte začiatkom minulého storočia v západoeurópskych prístavoch, kde jej výtrusy dopravili lode spolu s nákladom vlny a iných komodít. Do našich končín sa dostala asi pred tridsiatimi rokmi od českých a moravských susedov. U nás rastie na rôznych drevných substrátoch, ako sú napríklad kúsky dreva v rastlinnom odpade, v hnijúcej slame a lístí, v pilinách, na rumoviskách, ale aj priamo na lesnej pôde
Kvetovec nie je jedovatý, no hoci viacerí odborníci uvádzajú, že v ázijských krajinách sa bežne konzumujú ešte kým sú mladé a majú vajcovitý tvar, podľa názoru Kataríny Bučinovej aj mladé plodnice sú vzhľadom na svoj zvláštny zápach, najviac pripomínajúci pokazené mäso, nie vhodné na konzumáciu.
Stále sa šíri
V súčasnosti sa na Slovensku vyskytuje vo viacerých lokalitách, na niektorých miestach vo veľkých počtoch. „Výskyt kvetovca Archerovho možno pozorovať od mája až do októbra a jeho šírenie je možné pripísať zmenám klímy, zvyšovaniu priemerných ročných teplôt a množstvu zrážok, vďaka čomu nachádza vhodné podmienky pre svoj vývoj a rast aj u nás," hovorí akademička.
Najbližším príbuzným tejto huby je mrežovka červená, ktorá má v dospelosti nerozpojené ramená a jej plodnica pripomína sieťovaný exotický lampášik červenej alebo oranžovej farby. Je ju možné nájsť vo vlhkých lesných zákutiach na kúskoch dreva skrytých v pôde.
„Ďalší druh Lysurus cruciatus, nemá zatiaľ slovenský názov, rastie skupinovo na podobných miestach ako kvetovec, len je o niečo menší a jeho kopijovité oranžovo až červenkasto sfarbené ramená netvoria hviezdicovitý tvar, ale nenápadne vyrastajú z receptákula. Je to typické pre všetky uvádzané druhy patriace do spoločnej čeľade hadovkovité (Phallaceae) a pochádzajú z trópov a subtrópov," podotýka Katarína Bučinová.
Podľa nej v tomto roku už hubárska sezóna začala koncom mája až júna a svoj prvý letný vrchol už dosiahla. „Ak bude dostatok vlahy a dobré tepelné podmienky, teda mierne teploty nepresahujúce 25° C, potom sa môžeme tešiť ešte aj v týchto augustových dňoch a aj na jeseň na ďalšie vlny rastu húb až do októbra."