Mesto tu podľa nájomníka predajní nechce vykonať odbornú údržbu.
ŽILINA. Návštevníkov, ktorí do mesta prídu vlakom, víta v Žiline nebezpečný podchod, v ktorom im na hlavu kvapká voda. Podľa Štefana Schronera, ktorý v podchode prevádzkuje obchody, tu mesto nechce vykonávať odborné údržbárske práce. Sám má uzavretú zmluvu, na základe ktorej má povinnosť zabezpečovať v podchode čistotu. Nie odborné práce. Doteraz ich vykonával, ale už vraj odmieta.
Do rozvodov elektriny pritom zateká, na ceste nad podchodom je porušená izolácia a tečie doňho voda, ktorá ľuďom kvapká na hlavy. Sprejeri minulý týždeň postriekali steny, a keby ich Schroner roky nečistil, boli by v hroznom stave. Už to ale viac robiť nechce. Tvrdí, že ako nájomca je rukojemníkom mesta.
Nechce robiť práce za mesto
„Odmietam sa už podieľať na odborných údržbárskych prácach. Pred 18 rokmi som podchod na vlastné náklady opravil. Už roky však upozorňujem na havarijnú situáciu. Keby nebolo mňa, zdržiavali by sa tu bezdomovci, bola by tu špina a smrad. Zariadenia sú v dezolátnom stave," hovorí Schroner.
Podľa jeho slov má s mestom uzatvorenú zmluvu o čistení. Nie však o odborných údržbárskych prácach. Elektrina je vraj v takom stave, že to môže jedného dňa niekoho zabiť. Voda zateká až do vypínača a podchvíľou vyrážajú spodné vody. „Najhoršie je, že pred 18 rokmi opravovali cestu a porušili izoláciu. Voda preteká do podchodu a kvapká ľuďom na hlavy. Rok čo rok píšem na mesto, aby to opravili, nikdy sa však na to nenašli peniaze, hoci dnes opravujú aj bočné ulice," hovorí Schroner.
Podľa neho v podchode umiestnený deon, vysokovýkonný vypínač určený na spínanie veľkých elektrických obvodov, je prepojený na celé Staré mesto. Ak by ho voda vyradila z prevádzky, Staré mesto by bolo, podľa Schronera, dva týždne bez elektriny.
Nevyplýva to vraj zo zmluvy
Podľa Michaely Kolárikovej z komunikačného odboru Mestského úradu v Žiline uzatvorilo mesto v roku 1991 so Schronerom zmluvu o prenájme nebytových priestorov v podchode. Podľa tejto zmluvy mal nájom spočívať v zabezpečovaní čistoty podchodu a schodov, okrem odborných udržiavacích prác, na vlastné náklady.
Dodatkom z roku 2007 bolo stanovené, že Schroner v podchode umiestni reklamné panely a za ne začne platiť od roku 2000, a to 4 979 eur ročne. „Pretože neplatil, mesto bolo nútené uplatniť svoj nárok súdnou cestou. Ten ho v roku 2009 zaviazal zaplatiť 6 616 eur za obdobie do roku 2002, keďže vtedy dal Schroner výpoveď," hovorí Koláriková. Rozhodnutie však tento rok krajský súd zrušil a nariadil nové konanie.
Ani v pôvodnom rozhodnutí sa však súd, podľa Kolárikovej, nezaoberal tvrdeniami o neustálom zveľaďovaní železničného podchodu na vlastné náklady, „nakoľko takáto povinnosť odporcovi z nijakej zmluvy, dodatku, či iného právneho úkonu uzatvoreného s mestom Žilina nevyplýva".
Zaujímali sme sa aj o to, či mesto uvažuje o oprave spomínaného podchodu a bude riešiť havarijnú situáciu s elektrickými rozvodmi a zatekaním, aby nebola ohrozená bezpečnosť obyvateľov a návštevníkov Žiliny. Na tieto otázky nám však mesto neodpovedalo.