ŽILINA. Najdôležitejšou súčasťou robotickej lekárne je PC sieť a, samozrejme, samotný robot. Ten má dve časti.
V automate sú uskladnené lieky a robotické rameno, ktoré podáva lieky na výdajné miesta
k jednotlivým pokladniam. Naraz môže takto zásobovať osem výdajných miest, aktuálne v lekárni na Vlčincoch využívajú päť. Samotný robot dokáže uskladniť asi 17-tisíc balení liekov v 1 398 rôznych výdajných kanáloch, ktoré sa môžu podľa potreby meniť.
Dopĺňanie liekov do automatu je poloautomatické. Robí sa zo zadnej strany, keď sa po zoskenovaní kódu lieku vysunie príslušný zásobník a laserový lúč ukáže pracovníkovi konkrétne miesto, kde treba liek vložiť. Recepty, ktoré sú vytlačené v ambulanciách ŽILPO, sú doplnené ešte aj o špeciálny kód, v ktorom je uložená informácia o pacientovi, lieku, dávkovaní a množstve.
Takto sa všetky potrebné údaje automaticky prenesú do lekárenského informačného systému, kde magistra overí údaje a robot vydá žiadané lieky.
Vyhľadanie a výdaj lieku s popisom trvá 11-20 sekúnd. V prípade poruchy automatu možno zvoliť manuálny mód, kedy stroj ukáže, kde sa žiadaný liek nachádza.
Druhá časť automatu umožňuje s pomocou hydraulického ramena a tlačiarne vytlačiť a nalepiť etiketu s predvolenou informáciou o konečnej cene, doplatku či názve lekárne, a pracovníkom lekárne odpadá časovo náročné prelepovanie etikiet. Softvérové vybavenie je od žilinskej spoločnosti, ktorá vytvorila plne kompatibilný interface so systémom spoločnosti Willach.
Žilina sa tak dostala do siete tých miest Európskej únie, kde sa podobné systémy stali už bežnou výbavou väčších lekární a slúžia k plnej spokojnosti pacientov i zamestnancov lekární. Podľa ich skúseností znižujú robotické lekárne požiadavky na personál a predovšetkým sa od nich očakáva zrýchlenie výdaja liekov, a teda aj vyššie využitie skutočnej kvalifikácie lekárnika.