ŽILINA. Odborárik, žilinský detský zbor, si do knihy života zakreslil svoj štvrtý krížik. Jubileum, 40. výročie svojho založenia, oslávili koncertom v Dome umenia Fatra, na ktorom sa zúčastnili nielen súčasní, ale aj jeho bývalí členovia. Či sa dožije päťdesiatky, je však otázne.
Nedostatok detí
Zlatoň Babík, zakladateľ zboru a dirigent, sa rozhodol fungovanie zboru ukončiť. Dôvodov je niekoľko. „Máme málo detí. Prosil som aj riaditeľov škôl, dajte mi po dve deti od 10 do 12 rokov a všetko bude zachránené."
Čo sa týka záujmu detí o spievanie, aj mesto sa snaží čo najviac informovať o takejto možnosti. „Ale, žiaľ, nedokážeme ovplyvniť počet detí v zbore," pridal Martin Barčík, hovorca mesta Žilina.
V súčasnosti funguje zbor so 16 členmi. Tvoria ho samé dievčatá. Kedysi tomu bolo inak. „Najviac detí som mal 106. Delil som ich podľa veku na Sedmokrásku, kde chodili deti od 3 do 6 rokov, potom prípravku s deťmi od 6 do 10 rokov a Odborárik tvorili deti od 10 rokov vyššie. Keď sme koncertovali, tak nás na javisku spievalo niekedy 60, inokedy až 80," spomína Zlatoň Babík.
Cestovali veľa a všade žali úspechy. „Chodili sme na rôzne súťaže, získavali ocenenia. Už pri zakladaní zboru som sľuboval, že vytvorím zbor, ktorý prekročí hranice okresu, kraja a možno aj Slovenska," prezrádza Babík. Všetko do bodky splnil, navyše prekročili aj hranice svetadielu. Koncertovali v Japonsku, Belgicku, Španielsku, Francúzsku, Srbsku či na Ukrajine. Žilinský detský zbor Odborárik vo svete niečo znamená. Keď sa prihlásia na akúkoľvek súťaž či festival, automaticky ich zaradia, bez toho, aby im museli posielať životopis alebo hudobné CD. Bránu do sveta im otvorilo víťazstvo v roku 1975 na 2. medzinárodnom festivale „Keby všetky deti sveta" v Bratislave. Odvtedy žali úspechy v Poľsku, napríklad na Medzinárodnom festivale „Pohár Tatier" v Zakonapne, či Belgicku na Europees Muziekfestival voor de Jeugd v Neerpelte.
Problémom sú aj peniaze
Ďalším dôvodom, prečo by mal detský zbor skončiť, sú financie. „Už dva roky pracujem v zbore zadarmo a z vlastných peňazí platím hlasovú pedagogičku a klaviristku," uvádza Babík. Kedysi Odborárik platila Slovenská odborová rada. Zbor finančne podporovali, vďaka čomu sa dostali do zahraničia.

„Prvýkrát sme sa za hranice dostali v roku 1985. Išli sme do Poľska, potom do Belgicka a bol to jeden z našich najdlhších zájazdov, ktoré sme kedy absolvovali," hovorí Babík. V Belgicku sa zoznámili s niekoľkými významnými ľuďmi, s ktorými udržujú vzťahy dodnes. Asi najviac im pomohol Marcel Mous z Essenu. „Založil Flámsko-slovenský spolok priateľov Malá Fatra v Essene - Belgicku, ktorý začiatkom každého roka robí pre Odborárik zbierku. Z tých peňazí nám potom hradia pobyt v Belgicku. Sú radi, keď tam ideme spievať."
To, že ich v Belgicku milujú, dokazuje aj osemnásobný počet víťazstiev za spev. „Navyše, trikrát z toho sme sa stali aj laureátmi," pýši sa úspechom detí zakladateľ zboru. Cien a diplomov má zbor už toľko, že by nimi mohli zaplniť celú jednu miestnosť.
V súčasnosti ich podporuje najmä mesto, predovšetkým cez grantový systém. „Podporujeme ich aj inými cestami, pomáhame im s organizáciou a propagáciou, prípadne s technickým zabezpečením," dodal Martin Barčík.
Jubilejná oslava
Pri príležitosti okrúhleho výročia sa v Dome umenia Fatra v Žiline konala slávnostná oslava 40. výročia detského zboru Odborárik. Okrem účinkujúcich súčasných detí si na javisko prišlo zaspievať aj okolo tridsať starších členov. Na oslave nechýbali ani priatelia zo zahraničia. „Na výročný koncert sme skúšali tri mesiace, pričom posledný týždeň každý deň."
Pri oslavách Zlatoň Babík obdržal Cenu primátora mesta Žilina, a tiež množstvo darov od priateľov z cudziny.
V repertoári koncertu odzneli piesne, ktoré boli úspešné na festivaloch. Nechýbali skladby Milana Nováka, Eugena Suchoňa i Frederyka Chopina.
Výročným koncertom sa Zlatoň Babík aj rozlúčil so zborom. „Takto to ďalej nejde. Hoci nič nie je isté. Počkám ešte do septembra, a ak sa nič nezmení, tak Odborárik nadobro skončí."
ŽDZ Odborárik založil v roku 1970 Zlatoň Babík
Koncertovali:
- 16x v Českej republike
- 6x v Maďarku
- 3x v Rumunsku
- 5x v Bulharsku
- 7x v Poľsku
- 11x v Belgicku
- 4x v Nemecku
- 3x v Slovinsku
- 2x v Srbsku
- 2x v Holandsku
- 2x v Španielsku
l- tiež v Luxembursku, Japonsku, Rusku, Ukrajine a Francúzsku.