MŠK Žilina zvíťazil na pôde Banskej Bystrice

Futbalisti úradujúceho slovenského majstra MŠK Žilina zvíťazili v 3. kole Corgoň ligy na pôde Dukly Banská Bystrica.

Dukla Banská Bystrica - MŠK Žilina 1:2 (0:0)

Góly: 66. Pich - 69. Zošák, 82. Ceesay, ŽK: 32. Pleva, 56. Považanec, 89. Poljovka - 61. Patrik Mráz, 71. Piaček, rozhodovali: Hracho - Kubačka, Benko, 3640 divákov

Zostavy:
B. Bystrica: Boroš - Brašeň, Adámik, Poljovka, Savič - Pleva (46. Vajda) - Považanec (71. Pečovský), V. Gajdoš, T. Hučko - Seye (62. Pich), Michal Ďuriš
Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Piaček, Chupáč, Patrik Mráz - M. Vyskočil (23. Majtán), Bello (78. Leitner), Ľ. Guldan, P. Poliaček - Zošák, Fotyik (66. Ceesay)

V Banskej Bystrici sa hral zaujímavý a kvalitný futbal. V 5. min sa dostali obidve mužstvá do šancí, keď dlhá lopta našla vpredu Poliačeka, no Boroš dobre vybehol a šancu zlikvidoval. Vzápätí sa o vzruch na opačnej strane postaral Seye, ktorý našiel Ďuriša, no ten na hranici šestnástky nezakončil dobre. O dve minúty neskôr po chybách v domácej obrane sa dostal k lopte Zošák, ktorý pálil tvrdo spoza šestnástky, no iba do žrde.

Dukla postupom času prebrala iniciatívu, zatlačila hostí, ktorí hrali bez väčšiny hráčov stabilnej základnej zostavy. V 14. min sa Gajdoš prebil do šestnástky cez Piačeka a Chupáča, poslal loptu pred Dúbravku, kam si nabehol Považanec, no v páde nezakončil a rozhodca Hracho nepískal ani faul, ktorého sa dožadovali domáci. V 30. min sa zrodila ďalšia šanca Dukly.

Po peknej kombinácii v strede poľa našiel Gajdoš Seyeho. Ten zakončil takmer z hranice šestnástky, no lopta išla tesne vedľa spojnice žrde a brvna. Žilinčania hrozili až v závere prvého polčasu, vypracovali si niekoľko príležitostí, najnebezpečnejšia bola strela asi z 20 m od Fotyika v 43. min, pri ktorej sa vyznamenal brankár Boroš.

Aj v druhom polčase pokračovala aktivita hostí, ale chýbala im vyložená šanca. Za zmienku stojí Guldanova strela spoza šestnástky vedľa bránky. Trénerovi Markovi vyšlo striedanie, keď na ihrisko poslal Picha, ktorého v 66. min vysunul peknou prihrávkou z polovice ihriska Adámik a útočník Banskej Bystrice si nabehol do šance a z pravej strany prekonal efektnou strelou Dúbravku.

Potom sa však spornými verdiktmi prezentoval rozhodca Hracho, ktorý najprv v 68. min ponúkol výhodu Žiline štandardnou situáciou z 20 m a Zošák poslal loptu ponad múr pod brvno - 1:1. Následne hlavný arbiter kompenzoval situáciu na opačnej strane, keď ponúkol priamy kop z 20 m Dukle po spornom faule Piačeka na Ďuricu, no Gajdoš síce prestrelil múr, ale k Dúbravkovi dorazila už slabá lopta. Žilinčania po vyrovnávajúcom góle výrazne ožili, hlavne na hrote, kde robil domácej obrane veľké problémy striedajúci Ceesay.

Dve veľké šance mu chytil brankár Boroš, no v 82. min bol už na neho prikrátky. Mráz poslal loptu do šestnástky a Gambíjčan si ju technicky spracoval a nechytateľne poslal hostí do vedenia. Dukla sa v závere snažila vyrovnať, dostala sa do niektorých príležitostí, ale skúsený majster si už tri body nenechal zobrať.

Hlasy trénerov:

Karol Marko (tréner B. Bystrice): "Zaplatili sme daň za neskúsenosť. V prvom polčase sme hrali takticky dobre zozadu. Žilina však má svoju kvalitu a mohla ísť do vedenia, keď Zošák nastrelil žrď. Na začiatku druhého polčasu sme mali pätnásťminútový útlm, ale dostali sme sa z toho a dali sme veľmi pekný gól, keď sa presadil striedajúci Pich. Potom však prišla situácia, po ktorej sme inkasovali a v podstate chlapec z Gambie zmenil celý zápas. Skúsenejšie mužstvo by za stavu 1:0 dohralo zápas úplne inak. Sklamaný som z výsledku, nie výkonu. Chlapci podali možno najlepší výkon v sezóne, ale futbal je niekedy nespravodlivý."

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Videli sme veľmi zaujímavý zápas. Do posledných minút to bolo otvorené na obidvoch stranách. Som veľmi rád, že mužstvo otočilo nepriaznivý stav. Ako to už u nás býva zvykom, hrali sme naozaj až do posledných minút a mali sme niekoľko šancí. Mrzí ma iba jedno, že pred odvetným zápasom Ligy majstrov budem musieť riešiť zdravotný stav dvoch hráčov Leitnera a Bella. V závere zápasu sme hrali hore-dolu. Dukla mala nejaké šance, ale my sme mali vyloženejšie príležitosti. Som rád, že ma presvedčili aj hráči, ktorí nehrávajú pravidelne v základnej zostave. Víťazstvo z Banskej Bystrice si veľmi cením.