Buď stihnúť krátke otváracie hodiny v Národnej banke Slovenska alebo zájsť do komerčnej banky, kde však môžu chcieť za výmenu poplatok.
ŽILINA. Keď Pavol z Dolného Hričova našiel vo vrecku opratú 20-eurovú bankovku a chcel ju vymeniť, zostal nemilo prekvapený. Pre krátke otváracie hodiny v pobočke Národnej banky Slovenska (NBS) nič nevybavil.
O tom, že v NBS sa dajú vymeniť poškodené peniaze bez poplatku, vedel. Ale že sú otváracie hodiny pre verejnosť iba do dvanástej, netušil. „Čo potom robia ich zamestnanci, keď je otvorené tak krátko?" pýta sa Pavol, ktorý musí byť každý deň v práci a dovolenku si pre výmenu peňazí čerpať nemieni.
Vymieňajú aj komerčné
Na otázku, prečo má expozitúra NBS v Žiline otvorené iba do 12.00 h, odpovedala MY Žilinským novinám hovorkyňa Petra Pauerová. „V oblasti hotovostného peňažného obehu si svoje úlohy plní predovšetkým prostredníctvom komerčných bánk, ktoré sú ako jediné jej klientmi, čomu sú prispôsobené aj pokladničné hodiny pre neklientov. Služby voči fyzickým a právnickým osobám v oblasti hotovosti majú plniť predovšetkým komerčné banky," napísala Pauerová.
Úlohy NBS ukladá zákon a sú hlavne v makroekonomickom meradle. Poškodené bankovky sú podľa zákona povinné vymieňať aj komerčné banky. Ide však podľa Pauerovej iba o bankovky, ktoré sú celé, teda im nechýba žiadna časť. Banky k tomuto pristupujú rôzne. Hlavný rozdiel oproti výmene v NBS sú u niektorých poplatky.
Poškodené eurové bankovky vymieňa napríklad aj Slovenská sporiteľňa. Za poškodenú sa považuje napríklad popísaná, necelá, natrhnutá, zašpinená eurobankovka, o ktorej však niet pochýb, že je pravá. „Banka vymieňa necelé eurobankovky, ktorým chýba menej ako 1 cm z dĺžky a menej ako 1 cm zo šírky. Pri väčšom rozsahu poškodenia eurobankovky je potrebné navštíviť niektorú z expozitúr NBS," informoval hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Pozor na poplatky
Rozdiel je však v poplatku. „Za náhradu každej poškodenej eurobankovky si banka účtuje poplatok 1,66 eur. Poplatok je rovnaký bez ohľadu na výšku jej nominálnej hodnoty," dodal Frimmer. Banka uvádza, že neposkytuje náhradu za neidentifikovateľné, úmyselne popísané, pomaľované, potlačené, perforované eurobankovky, s nečitateľným, deformovaným či prederaveným obrazcom alebo reliéfom a za zuhoľnatené eurobankovky.
Naopak, zadarmo vymieňa peniaze Poštová banka. Má však podmienku, aby bankovke nechýbala žiadna časť. „Klientom vymeníme poškodenú bankovku, ktorá je celá, teda nechýba z nej žiadna časť. Takúto výmenu poškodených bankoviek uskutočňujeme bez poplatku," napísala Eva Sagálová, hovorkyňa Poštovej banky.
Netreba zabúdať, že zákazník, ak dostane poškodené eurobankovky alebo euromince napríklad v obchode, má právo ich odmietnuť.