ŽILINA. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zverejnil v piatok úpravy cestovného v prímestskej autobusovej doprave od 1. augusta 2010. Podľa hovorkyne ŽSK Zuzany Muchovej je sadzba cestovného určená podľa tarifných vzdialeností od 0 do 100 km.
"Pri platbe v hotovosti sa cena lístka zvýšila spravidla o 5 až 10 centov v závislosti od tarifného pásma. Pri použití dopravnej karty je zľava z lístka 7 centov. Zvýhodnené, čiže zľavnené cestovné kraj zachoval deťom do 15 rokov, študentom, držiteľom preukazov ŤZP, ich sprievodcom a rodičom cestujúcim na návštevu za zdravotne postihnutým dieťaťom," informovala Muchová.
Doplnila, že cestovné pre občanov nad 70 rokov sa zvýšilo na 30 centov za každých začatých 25 km. "Čo platí rovnako pre občanov vo veku od 65 - 70 rokov, ktorí majú zvýhodnené cestovanie počas víkendu, sviatkov, dní pracovného pokoja a v pracovné dni od 16. do 24. hodiny. Ťažko zdravotne postihnuté osoby, ktoré sú držiteľmi preukazov ŤZP-S, doteraz platili zvýhodnené cestovné od 35 centov vyššie, odteraz zaplatia za lístok iba 5 centov na každých začatých 25 km.
ŽSK zlacnel a zjednodušil systém cestovania rodičov s deťmi. Cestovné za dieťa v detskom kočíku bolo doposiaľ od 35 centov vyššie podľa jednotlivých pásiem, odteraz to bude len 5 centov na každých začatých 25 km. Rodič zaplatí lístok za seba," uviedla Muchová.
Predseda ŽSK Juraj Blanár poukázal na skutočnosť, že až 88 % všetkých občanov cestuje v prvých šiestich tarifných pásmach do 20 km. "Kraj v ťažkej finančnej situácii pre výpadok daňových príjmov nechce prenášať pri zmene cestovného veľké finančné zaťaženie na svojich obyvateľov, a preto sme zachovali najväčšie benefity cestujúcim práve v týchto šiestich pásmach," dodal Blanár.
Pripomenul, že dôvodom úpravy cestovného je dlh samosprávneho kraja vo výške 7,5 milióna eur voči zmluvným dopravcom a enormný výpadok príjmov z dane z príjmov fyzických osôb. "Deficit kraja, napriek jeho viacerým úsporným opatreniam, predstavuje v porovnaní s príjmami v minulom roku podnes viac ako 10 miliónov eur," skonštatoval Blanár.
ŽSK funguje v krízovom režime od 28. júna 2010 z dôvodu najväčšieho výpadku dane z fyzických osôb od roku 2005. Blanár na konci júna informoval, že ŽSK dostával z dane z fyzických osôb mesačne priemerne 4,5 milióna eur, v júni 2010 to bolo iba 550 000 eur.
"Oproti minulému roku sme dnes na úrovni 24,8 % príjmu. A to hodnotíme už minulý rok, že bol krízový. Listom sme sa obrátili na ministra financií a požiadali sme o urgentné riešenie tohto problému a o vykrytie výpadku. Aj keby sme urobili nejaké opatrenia, nedokážu priniesť efekty, ktoré by nám zvýšili príjem. Čiže tu je nevyhnutná pomoc štátu a nemôžeme s tým nič urobiť," skonštatoval v júni Blanár.