TERCHOVÁ. Vretenicu stretol pred dvoma týždňami aj Marián Žiško z Terchovej. „Plazila sa cez poľnú cestu. Zobral som foťák a odfotil som ju. Zjavne sa jej to nepáčilo. Zvlnila sa a pripravovala na útok," hovorí Marián. Vretenicu, ktorá sa vyhrievala na slnku, nechal na mieste a odišiel.
Ďalší Terchovčan Michal má tiež skúsenosti s vretenicou. „Robil som okolo domu, sadil som stromčeky. Bol už podvečer, pomaly sa stmievalo. Nevšimol som si v hline hada. Poštípal ma do ruky," hovorí Michal.
Rana nebola veľká a všimol si malú vretenicu. Na naliehanie rodiny sa nechal odviezť na pohotovosť. „Bolo mi len trochu zle. Na pohotovosti v Belej mi povedali, že nemusím mať strach, po dvoch hodinách od uštipnutia som mal len opuchnutý prst. Nemusel som ani ísť do nemocnice nechať si pichnúť sérum," hovorí Michal.
Niekedy jed nevstrekne Vretenica obyčajná, ľudovo nazývaná zmija, je najsevernejšie žijúci had, bežne sa vyskytujúci v nadmorských výškach až do 2000 mnm. Je naším najjedovatejším hadom. Jeho jed však podľa entomológa zo Slovenského národného múzea v Martine Vladimíra Straku nie je taký silný, aby usmrtil človeka.
Vretenica skrížila cestu Terchovčanovi Mariánovi. FOTO: MARIÁN ŽIŠKO
„Tento jed je slabý, nikto na to ešte nezomrel. Nie vždy dôjde pri uhryznutí aj k intoxikácii, niekedy had jed nevstrekne. Preto je dôležité zachovať pokoj," hovorí Straka.
Pokiaľ je človek zdravý, tak by mal uštipnutie vretenice bez väčších komplikácií prežiť. Svoju rolu zohrá aj strach. „Najmä deti utrpia šok z uhryznutia. Vretenica má nervovotoxický jed, ktorý spôsobuje zníženie krvného tlaku a rozklad tkaniva.
Najlepšie je jed z rany okamžite vytlačiť, alebo vysať, ranu podviazať," radí Straka. Dôležité je po uhryznutí vyhľadať lekársku pomoc. Lekári rozhodnú o podaní protijedu. Ten však nemajú hocikde. V žilinskej nemocnici nás informovali, že sérum majú.
Len tak neútočí Vretenica je plachý tvor, stretnúť ju je skôr náhoda a zriedkavosť. „Vylieza, len keď je zima a idú sa vyhriať na slnko. Väčšinou stihne uniknúť, zachytí pohyb blížiaceho sa človeka. Neunikne v prípade, že je ešte stuhnutá. Vtedy aj hrozí riziko, že môže zaútočiť," tvrdí Straka. Nikdy však nie bezdôvodne. Živí sa korisťou, ktorá je tisíckrát menšia ako človek. Človek musí hada vyprovokovať tým, že na neho stúpi, alebo mu ublíži.
Okrem vretenice žijú u nás aj ďalšie hady - užovky. Ľudí často vydesia a mýlia si ich s vretenicou. Naším najväčším hadom je užovka stromová, ktorá býva dlhá až dva metre. Nepriateľom vretenice je užovka hladká, ktorá sa podľa Straku v poslednej dobe premnožila. Živí sa inými plazmi a obojživelníkmi, požiera aj mláďatá vretenice.
Nie je had ako had „Základné znaky, podľa ktorých sa dá rozoznať vretenica od užovky, sú tvar hlavy, očí a chvosta. Zrenička očí je podobne ako u mačiek zvislá štrbinka, užovky majú okrúhlu zreničku. Chvost sa u užovky pomaly zužuje. Vretenica je rovnako hrubá, len na konci má krátky úzky chvost. Vretenica sa na rozdiel od užovky nedokáže vyšplhať po svojom tele, ak ju chytíte za chvost, ostane visieť dole hlavou," povedal Straka.
Užovky majú tiež jed, ktorý sa však v ústnej dutine zneutralizuje so slinami, preto je pre človeka neškodný. Okrem hadov žije u nás aj krátkonôžka a slepúch, ktoré si ľudia často mýlia s hadmi, v skutočnosti sú to však jašterice.
Je ich dosť Vretenica je bežný druh, ochranári neevidujú, koľko ich je. „Môžete ich nájsť aj na vrcholoch pohorí Malej Fatry, tu je jedinečná svojím sfarbením až dočervena. Vo Veľkej Fatre sú jedince, ktoré sú sfarbené až dočierna," hovorí Straka.
Hada stretol aj Martin Hatala zo Správy Národného parku Malá Fatra. „Minulý týždeň som bol na hrebeni Malej Fatry, stretol som tri za jeden deň, na jednu som takmer stúpil," povedal Hatala. Tiež tvrdí, že k uhryznutiu hadom dochádza iba výnimočne. „Podľa štatistiky na Slovensku za posledné desaťročie nikto na uštipnutie hadom nezomrel. Vždy si však treba dávať pozor, kam stúpate či sadáte," tvrdí Hatala.
Vypúšťali hady z vrtuľníka? Vretenica má svoje miesto v ekosystéme, jej potravou sú hlavne hlodavce. Dorastá do dĺžky 70 centimetrov. Časté sú prípady, kedy sa hady usadia v sene, alebo v nahromadených konároch.
Zabíjať vretenice nemôžete. „Na Slovensku je zakázané chytať či zabíjať svojvoľne živočíchy, ak nie ste poľovník," vraví Hatala. Pred štyrmi rokmi kolovala fáma, že v Terchovej a okolí vypúšťali ochranári hady z vrtuľníka. Táto fáma bola aj medializovaná, mnohí ľudia v to skutočne uverili. Podľa Hatalu je to však skôr námet na komédiu.
„Je to úplná hlúposť, môžem sa nad tým iba zasmiať, že takéto nezmysly dokážu ľudia vymyslieť," dodáva Hatala.