ŽILINA. Žilinský región patrí dlhodobo v rámci celého Slovenska k tým, ktoré držia pozitívnu hladinu štatistík zamestnanosti. „V týchto mesiacoch máme takisto pozitívne výsledky, nezamestnanosť v našom regióne klesá. Vytvárajú sa nové pracovné miesta, ľudia sa zamestnávajú," povedal riaditeľ úradu práce v Žiline Jozef Machyna.
V okolí Žiliny je veľa zamestnávateľov, ktorí vytvárajú pracovné miesta. „Aj keď nie sú takí veľkí s veľkým počtom zamestnancov, ale pre nás je každý jeden zamestnávateľ dôležitý," hovorí Machyna. Za mesiac máj bola v regióne miera nezamestnanosti 9,5 percenta, čo predstavuje okolo desaťtisícštyristo uchádzačov o zamestnanie. Ďalšie zníženie predpokladá aj za jún a v ďalších mesiacoch.
Začiatok prázdnin sa vždy odráža na miere zamestnanosti. „Máj, jún sú špecifické mesiace, kedy prichádzajú do evidencie absolventi vysokých škôl, nebývajú v evidencii dlho. Potom v septembri, keď prichádzajú stredoškoláci, kedy ten nárast je vyšší. Ale to sú bežné javy," hovorí Machyna.
Ponúkajú im prax
„Máme pracovné miesta, ktoré sú ponúkané absolventom, a využívame v rámci aktívnej politiky trhu práce možnosť zamestnávania absolventov. Títo absolventi majú potom väčšie možnosti zamestnania sa. Napríklad v prvom polroku tohto roku sme uzatvorili okolo 200 dohôd s absolventmi, teda sme im našli pracovný pomer," hovorí Machyna. Zamestnávanie absolventov je výhodné z pohľadu zamestnávateľa aj absolventa. Je to pre nich prvý kontakt s prácou, získavajú informácie o tom, „čo práca znamená a pracovné návyky. Teóriu, ktorú sa naučili v školách, majú možnosť pretaviť do praxe," povedal.
Priamo so školami nespolupracujú. „Absolvent je ten, kto štúdium už ukončil a príde do evidencie. Niektoré podniky sa snažia spolupracovať so školami, aby sa učni či študenti už počas štúdia stretli s tým, čo ich bude čakať v zamestnaní. My zosúlaďujeme požiadavky zamestnávateľa, aby dostal takého absolventa, akého si žiada. Pokiaľ sa mu osvedčí, tak sa u neho zamestná. Ak aj nie u tohto zamestnávateľa, tak zužitkuje túto prax pri hľadaní ďalšej práce," povedal Machyna.
Niekoľko absolventov zamestnávajú priamo na úrade. Pomáhajú s administratívnymi prácami. Žilinčanka Ivana šance mladých ľudí sa zamestnať po absolvovaní školy vidí čierne. „Hľadám si prácu už dosť dlho
a študujem aj na vysokej škole. Dúfam, že keď ukončím vysokú školu, aspoň potom sa moje šance zlepšia," hovorí Ivana.
Živnostníci pomáhajú
Výraznou mierou prispievajú k znižovaniu nezamestnanosti živnostníci. Hospodárska kríza sa takisto odrazila na miere nezamestnanosti. „Od roku 2008 máme stopercentný nárast nezamestnanosti. V dnešnej dobe sa to už zlepšuje, od začiatku roka je tento vývoj priaznivý.
Jednak je to tým, že zamestnávatelia aj pracovný trh sa už stabilizovali. Vytvárajú sa pracovné miesta a takisto záujem uchádzačov o samostatné zárobkové činnosti, keď sme od začiatku roka uzatvorili stoosemdesiat dohôd s uchádzačmi," informoval Machyna.
Pozor na brigády
Zamestnávatelia nemajú povinnosť nahlasovať úradu voľné pracovné miesta na sezónne práce (ilustračné foto Tibor Somogyi). Niekedy však tak urobia. Lákavé sú brigády v zahraničí, avšak nie vždy musia dopadnúť dobre. „Brigádovať v zahraničí sa dá aj cez nás, spolupracujeme so sieťou EURES, ktorá na svojej internetovej stránke ponúka pracovné pozície v zahraničí. Robia aj výberové konania, ktoré sa robia aj u nás," povedal Machyna.
Niektoré agentúry ponúkajúce prácu v zahraničí nie sú overené a spôsobujú problémy. Pracovníci úradu práce už podávali žaloby na polícii. „Cez EURES to majú ľudia stopercentne overené. S agentúrami máme aj negatívne skúsenosti. Je možnosť si prísť aj agentúru overiť ku nám. Riešili sme už množstvo problémov s agentúrami, podávali sme už aj trestné oznámenia, ľudia by mali prísť vopred, nie neskoro," hovorí Machyna.
Veronika z Dolného Hričova, ktorá taktiež praxuje na úrade práce, chodí aj na brigády. Tvrdí, že z príspevku za absolventskú prax by nevyžila, ak by sa mala osamostatniť od rodičov. „Každý rok chodievam na brigády. Brigádne je lepšie pracovať ako na trvalý pomer. V lete sa dá nájsť ťažšie. Je nával študentov," hovorí Veronika.