ŽILINA. Je možné, že už onedlho na svojich miestach skončia prednostovia krajských a obvodných úradov, úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, krajského riaditeľstva policajného zboru a mnohí ďalší. Nová vláda si totiž na ich miesta bude chcieť dosadiť svojich ľudí. Aspoň tak to fungovalo v minulosti. Je možné, že by to tentoraz bolo inak?
Politickí nominanti
V Žiline majú pôsobnosť krajský úrad, krajský stavebný úrad, krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, krajský školský úrad a krajský úrad životného prostredia.
Ďalej obvodný úrad, obvodný úrad životného prostredia, obvodný lesný úrad a obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie. Štátnu správu zastupujú aj krajské riaditeľstvo policajného zboru, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a sociálna poisťovňa.
O svoje miesta by tak už onedlho mohli prísť Eugen Kozáček, Ján Barienčík, Zuzana Akantisová, Miroslav Štolfa, Jaroslav Pecho, Emil Slabý, Drahomíra Macášková, Jozef Machyna, či František Posluch. Všetko nominanti končiacej vládnej koalície SMER - HZDS - SNS. Ak sa politici rozhodnú, od výmeny ich pravdepodobne nezachráni ani to, ak s ich prácou prevláda spokojnosť a sú odborníkmi na svojom mieste.
Podľa Natálie Hattalovej z komunikačného odboru ministerstva vnútra prednostov obvodných úradov vymenúva a odvoláva vláda. „Tieto miesta sa neobsadzujú výberovým konaním, nakoľko je to verejná funkcia," povedala Hattalová.
Prednostovia obvodných úradov v Žilinskom kraji zarábajú, podľa Hattalovej, od 1 430,50 do 1 713 eur mesačne. Ani po odvolaní funkcie neodídu nakrátko. Podľa zákona o štátnej službe im totiž prináleží odstupné vo výške 2 - 3 násobku posledného priznaného platu.
Zohľadnia odbornosť?
Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiline šéfuje v súčasnosti Jozef Machyna. Do funkcie ho nominoval SMER. Na úrade však v riadiacich funkciách pracoval aj v minulosti. „Robím tu už 12 rokov, v minulosti som bol aj riaditeľ okresného úradu práce. Keďže na riadiacich postoch sme politickí nominanti, dá sa predpokladať, že k výmenám príde," hovorí Machyna.
Sám hovorí, že v jeho prípade, vzhľadom na pracovné skúsenosti, pri vymenovaní zohrala úlohu aj jeho odbornosť. „Uvidíme, ako sa rozhodnú teraz. Či budú prihliadať na odbornosť, alebo len na politickú príslušnosť," povedal.
Rovnako aj Ján Barienčík pracoval na krajskom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ešte predtým, ako ho vymenovali za prednostu. Dokonca ani nie je členom žiadnej strany. „Neviem, čo urobí nastávajúca vláda. Bolo by ideálne, ak nejaké zásahy urobia, aby to bolo na základe odbornosti," hovorí Barienčík.
Čistky vraj nebudú
Aj krajskí šéfovia strán sa chcú vyhnúť politickým čistkám. Dôraz pri obsadzovaní miest budú klásť na odbornosť. Myslí si to aj Ľubomír Šteiniger z KDH. „Ešte to neriešime. Najskôr sa musia dohodnúť na úrovni vlády. Podstatné ale bude všetko vyhodnotiť a dôležité bude, aby títo ľudia boli skutoční odborníci. Ak takí budú súčasní prednostovia, nevidím dôvod, prečo by nemohli na svojom mieste zostať," povedal Šteiniger.
Rovnako zmýšľa aj Ivan Chaban z SDKÚ. „Zatiaľ sme o krajských záležitostiach nehovorili. Nemyslím si však, že prídu nejaké čistky. Budeme rokovať o spokojnosti či nespokojnosti s prácou konkrétnych ľudí a budeme pritom prihliadať na odbornosť," uzavrel Chaban.