ŽILINA. Po túlavých psoch a rojacich sa včelách mali mestskí policajti minulý týždeň prácu
s lietajúcimi dravcami. Najskôr obyvatelia Severnej ulice nahlásili mláďa dravca, ktoré vypadlo z hniezda, ďalšieho sokola myšiara našli na ulici Republiky pod zaparkovaným autom. Mestskí policajti ich odchytili
a dočasne umiestnili na stanici, kým si ich neprevzali pracovníci Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne.
Pre policajtov bežná prax
Hovorca Mestskej polície v Žiline Marián Poliak hovorí, že s dravcami sa stretávajú každoročne v takomto období. „Ľudia nám každý rok, keď sa blíži koniec jari, hlásia mláďatá sokolov vypadnuté z hniezd. My ich odchytávame, dočasne ich máme na stanici, kým si pre ne neprídu ochranári," hovorí Poliak. Na odchyt musia používať aj špeciálne rukavice, pretože dravce sa bránia a útočia zobákmi a pazúrmi, ktorými môžu spôsobiť aj zranenia.
Keď ich odchytia, odovzdajú ich pracovníkom Správy NP Malá Fatra, ktorí sídlia vo Varíne. „Každý rok je obdobie hniezdenia, Sokol myšiar je dravec, ktorý sa vyskytuje aj v mestách. Nestavia si hniezdo, vajíčka nakladie na rímsy, či rôzne výbežky, dokonca aj v kvetináči. Sedí na nich samica. Môže ich tam byť aj sedem mláďat, hovorí Martin Hatala z NP Malá Fatra.
Keď odrastú a začnú sa operovať, vylietajú z hniezd a pohybujú sa po okolí. „Mláďatá rozprestrú krídla, a tak sa nezabijú pri páde na zem. Lietať však ešte nevedia, a tak naspäť sa dostať nevedia. Behajú potom po zemi a pískajú, aby ich rodičia našli. Tí ich dokŕmia na zemi," povedal Hatala.
Prežijú aj na zemi
Hovorí, že nie vždy treba privolať niekoho na odchyt. „Ak im nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, tak prežijú aj na zemi. Pokiaľ to nie je frekventované miesto, ulica, alebo nežijú v okolí napríklad mačky, ktoré by ich mohli uloviť," povedal Hatala. Ak ich odchytia, dochovávajú ich vo Varíne. „ Dokrmujeme ich kuracím mäsom, kým zosilnejú a potom ich uložíme do hniezda sokolom vo voľnej prírode. Tí ich zoberú za svoje a dokŕmia ich
a naučia ich lietať a osamostatniť sa," hovorí Hatala.
Sokol myšiar nepatrí k zriedkavým druhom, niekedy je v hniezde aj sedem mláďat. Všetky sa však nedožijú dospelosti. Sokol myšiar, tak ako všetky ostatné vtáky u nás, je chránený. „Na Slovensku sú všetky druhy vtákov zákonom chránené. Potom sú druhy obzvlášť chránené, Myšiar však nie je rarita. Je však viac druhov sokolov, napríklad sokol sťahovavý, ktorý je vzácny a zriedkavý," dodáva Hatala.