TERCHOVÁ. Ľudia sa stále častejšie stretávajú s medveďom. Nielen v lese, ale už aj v obciach. Najmä teraz v období párenia. Marián Žiško z Terchovej stretol medveďa na kopci Oblaz, oproti bytovke, v ktorej býva, v centre obce.
„Išiel som do hory pozrieť, či už nerastú huby. Asi po desiatich minútach chôdze som stretol medveďa. Bol som od neho asi 20 metrov, postavil sa na zadné a vetril. Okamžite som utiekol," hovorí Marián. Po horách chodí často a nebolo to prvýkrát, čo sa so šelmou stretol.
V tejto lokalite videl medveďa aj minulý rok. Jeho sused ho uvidel len 50 metrov od bytovky za riekou. „Bol to však asi iný jedinec, akého som videl ja, tento bol menší," hovorí Marián. O pohybe zvierat svedčia aj stopy v blate.
Nie je ich málo
Podľa informácií z ministerstva životného prostredia je odhad veľkosti populácie medveďa hnedého na Slovensku približne 800 jedincov.
„Od uvedeného počtu je však potrebné odpočítať jedince, ktoré sa vyskytujú na západnom a východnom okraji areálu, kde sa výnimka na odstrel nepovoľuje z dôvodu prepojenia slovenskej populácie s poľsko-ukrajinskou populáciou a z dôvodu umožnenia rozširovania medveďa do Českej republiky," informovala Jana Kaplanová, riaditeľka komunikačného odboru ministerstva životného prostredia.
Pri potulkách v lese môžete ľahko natrafiť na šelmu. FOTO: MARIÁN ŽIŠKO
Nikto nevie koľko
Na území Národného parku (NP) Malá Fatra prebieha monitoring populácie medveďa. Podľa Michala Kalaša zo Správy NP Malá Fatra sa nedá jednoznačne určiť presný počet. „Určite je populácia vyššia, ako bola v minulosti. Nárast je, aj keď nikto nevie aký, lebo nikto sa tomu podrobne nevenuje. Nikto nechce vynaložiť prostriedky, aby sa tomu dalo seriózne venovať. Takže stále sú to len dohady, koľko medveďov tu je," povedal Kalaš.
Na to, či sú medvede premnožené, nevie nikto relevantne odpovedať. Počet jedincov zaznamenaných pri monitoringu nehovorí o skutočnom stave.
„Výsledky závisia od obsadenosti lokalít. Koľko ľudí sa zúčastňuje, aké je počasie. V jednom roku ich môžeme zaznamenať viac, v druhom menej, čo však vôbec nemusí znamenať, že ich je skutočne menej. Takisto keď ich zaznamenáme viacej v ďalšom roku, nemusí to znamenať, že ich je viacej, ale mohli byť lepšie podmienky na pozorovanie. Cieľom celého monitoringu nie je zisťovať početnosť medveďov, to je druhoradá záležitosť. Skôr etnológiu, pozorovať správanie zvierat v prirodzených podmienkach," hovorí Kalaš.
Nie je to nič výnimočné
Tento rok už narobili medvede nejaké škody na včelstve. Podľa Kalaša sa to však stáva každoročne a takisto ako v minulosti. „Možnože momentálne sú škody viacej na včelstve, ako na nejakom hospodárskom statku, lebo v súčasnej dobe sa v podstate nikde nič nepasie," hovorí Kalaš. Pred štyridsiatimi rokmi boli škody na ovciach v tejto oblasti každodennou záležitosťou.
„To, že ľudia vidia medveďa na konci dediny v tejto oblasti, nie je tiež nič výnimočné, lebo je to podhorská oblasť. Dediny sú rovno pod lesom, niet sa čomu diviť, že medvede sú pomerne blízko. Na druhej strane, v lese sa pohybuje veľa ľudí, či už turistov, cyklistov, hubárov, motorkárov, lesných robotníkov. Zver sa snaží hľadať lokality, kde má trochu pokoj," dodáva Kalaš.
Erik Baláž z ochranárskeho združenia Vlk hovorí, že medvede majú obdobie párenia. Mladé samce sa chcú vyhnúť konfliktom so starými jedincami, a tak odchádzajú do okrajových častí lesa. Tu môže dôjsť k stretom
s človekom.
Problém je, ak v blízkosti ľudských obydlí nájdu zdroj potravy. „Tieto medvede sa stávajú problémovými jedincami. Dôležitá je preto prevencia. Zabrániť medveďovi prístupu k zdroju potravy, či už sú to včely, alebo odpadky. Elektrickým plotom, alebo špeciálnymi kontajnermi," hovorí Baláž.
Prevencia namiesto strieľania
Ľudia zo združenia Vlk napadli v minulosti súdnou cestou povolenia na odstrel udelené ministerstvom životného prostredia. Súd rozhodol v ich prospech a o tom, že bol porušený zákon pri udeľovaní výnimiek. „Nie sme proti odstrelu, ale prvé musia byť preventívne opatrenia a nimi začať. Bez prevencie môžeme vystrielať všetkých. Tento rok bude robiť problém jeden, toho zastrelíme, ale ďalší rok tu bude ďalší," tvrdí Baláž.
Podľa Baláža je na Slovensku slabá osveta. Ľudia v prípade stretu nevedia, čo majú robiť. „Dôležité je neprekvapiť ho a nezvyšovať napätie. Nepozerať sa na neho, on sa upokojí a pochopí, že mu nehrozí nebezpečenstvo. Medvede sú plaché zvieratá, ja mám za sebou takmer štyristo stretnutí s medveďom a nestalo sa mi, že by ma napadol," hovorí Baláž.
Minulý rok vydalo ministerstvo 42 povolení na regulačný lov medveďa, 25 z nich bolo zrealizovaných. Medveď hnedý je chránený živočích. Za určitých podmienok môže byť povolený jeho odstrel. Najmä v záujme ochrany zdravia a bezpečnosti obyvateľov a predchádzaní závažných škôd na úrode či hospodárskom statku.