ŽILINA. Žilinský odchovanec sa v Kanade udomácnil na výbornú. S Monctonom Wildcats vyhral juniorskú QMJHL a zahral si na záverečnom turnaji o Memorial Cup, najväčšiu kanadskú juniorskú hokejovú trofej. Cennejší je tam iba Stanley Cup.
Pred sezónou si zbalil veci a odišiel do Kanady. Začiatky sú ťažké všade. „Bolo to veľmi rozdielne, všetko bolo iné, jedlo, ľudia, životný štýl, veľké mestá, veľké vzdialenosti. Ale nebolo ťažké si zvyknúť, po dvoch týždňoch som sa tam už udomácnil," povedala nádej nielen žilinského hokeja. „Horšie to bolo s jazykom. Angličtinu som sa učil v škole, tá mi išla lepšie ako iné predmety, ale bolo treba sa doučiť všelijaké frázy a slangové výrazy, ktoré sa používajú pri hokeji," zhodnotil.
„V tíme boli len dvaja alebo traja chlapci, ktorí bývali priamo v Monctone, ostatní bývali ďaleko od neho, v Quebecu, to je aj desať hodín jazdy autom. Všetci sme bývali v rodinách, sú to skupiny ľudí, ktorí sa starajú o hráčov. Vždy, keď príde niekto nový, tak ho pridelia nejakej rodine a tí sa oňho starajú," popísal život juniorského hokejistu v druhej najväčšej krajine na svete.
Hravejšie tréningy
„Dopoludnia som chodieval do školy na angličtinu do medzinárodnej triedy, boli v nej študenti z rôznych krajín. Tréningy sme mávali každý deň okolo jednej popoludní," povedal Hrivík. Porovnávať tréningy na Slovensku a v Kanade sa veľmi nedá. „Sú tam iní tréneri, majú iný štýl trénovania. Je to ťažké porovnávať, ale tam sa mi tréningy páčili viac, je to tam vedené hravejším spôsobom, dreli sme, ale aj sme sa zabavili," opísal zámorské metódy.
Hrivík si pred odchodom za Atlantik vyskúšal aj najvyššiu slovenskú súťaž, sezónu odohral v drese Orange 20. „V slovenskej extralige sú skúsení hráči, ktorí nemajú už takú rýchlosť, ale majú prehľad a niečo už vedia. V kanadskej juniorke je hokej fyzicky náročnejší, rýchlejší, pre hráča v juniorskom veku je to oveľa lepšia cesta, ako zostať
v extralige," myslí si stále ešte len 18-ročný hokejista.
Pred odchodom do Severnej Ameriky mal ponuku hrať za mužov MsHK, vybral si však ťažšiu cestu a tvrdí: „Vôbec to neľutujem, urobil by som to znova," tvrdí odchovanec žilinského hokeja.
Ťažkí súperi
V Kanade sa udomácnil na výbornú, v základnej časti v 66 zápasoch nazbieral 55 bodov za 26 gólov a 29 asistencií, v play off mal v 21 zápasoch bilanciu 5+12. Aj vďaka jeho výborným výkonom Moncton vyhral quebeckú juniorskú ligu a stal sa držiteľom President cup-u.
„V play off sme dostali tých najťažších súperov. Išli sme doňho z druhého miesta v divízii, všetci súperi, na ktorých sme postupne narazili, boli divízni víťazi. V treťom kole sme navyše narazili na obhajcov titulu, Drummondville. Ale prekonali sme všetky prekážky a vo finále sme sa stretli so St. Johnom, s naším divíznym súperom, ktorý skončil v základnej časti pred nami. Boli to skutočné derby zápasy, mestá sú blízko pri sebe, len nejakých 150 km," opisoval cestu za víťazstvom v Quebec Major Junior Hockey League, jednej z trojice juniorských líg v kolíske hokeja.
Zlom na Memorial cup-e
Na záverečnom turnaji o Memorial Cup, o ktorý hrajú víťazi QMJHL, WHL a OHL a usporiadateľský tím, už Moncton taký úspešný nebol. „Prvý zápas sme mali v našich rukách a prevyšovali sme súpera vo všetkom.
V posledných piatich minútach zápasu došlo k zlomu, dostali sme nešťastné góly. Napríklad náš obranca vyhadzoval puk po mantineli. V ňom bola nejaká trhlina, puk sa odrazil pred bránku a inkasovali sme. Tento nešťastný záver nás prenasledoval počas celého turnaja," povedal.
Halák na značkách
Hokej je v Kanade doslova náboženstvom, v sedemtisícovej hale Monctonu bývalo plno. „Zo začiatku chodilo na naše zápasy 3 000, 3 500 divákov, ale potom, ako sme začali vyhrávať, tak začali chodiť v ešte väčšom počte, na veľkej väčšine zápasov bolo cez päťtisíc ľudí," povedal.
Oproti maličkému púchovskému štadiónu, domovskému stánku slovenských juniorov, to bol poriadny skok.„Chvíľu to trvalo, kým som si na to zvykol, bola aj tréma hrať pred toľkými ľuďmi. Treba sa uvoľniť, vtedy sa hrá lepšie, po čase som si na to zvykol. Fanúšikovia boli skvelí, podržali nás, či sme hrali dobre, alebo zle, nestávalo sa, že by nás vypískali," povedal Hrivík.
Ako perličku toho, čo pre Kanaďanov znamená hokej, dodal: „Keď Montreal vyradil v Stanley Cupe Pittsburgh, tak domáci presprejovali dopravné značky, bolo na nich napísané "Halák"."