ŽILINA. Obete holokaustu si dnes v Žiline uctili smútočnou tryznou za 6 miliónov umučených židov počas 2. svetovej vojny na židovskom cintoríne a pietnym aktom pri pamätníku "Cesta bez návratu".
Predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku a zároveň predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavol Frankl pripomenul, že tryzna sa na židovskom cintoríne koná od skončenia druhej svetovej vojny.
"Ľudí pozývame podľa zoznamu starého možno 20 rokov. Mnohí už zomreli, takže pozývame ich rodiny. Ale ľudia ešte pribúdajú, lebo sa dozvedáme o ďalších Žilinčanoch, ktorí sú roztrúsení po svete. Žiaľ, starnú a vzťah k mestu, k Žiline majú hlavne tí, ktorí sa tu narodili. Vzťah ich detí už nie je až taký. Ale pravidelne sa na tryzne a na cintoríne zúčastňuje okolo 120 až 130 ľudí," skonštatoval Frankl.
Pravidelným účastníkom smútočnej tryzny i pietneho aktu je 83-ročný žilinský rodák Arieh Klein z Izraela, ktorý je spoluautorom pamätníka "Cesta bez návratu" na mieste zberného tábora Židov z roku 1942. Zdôraznil, že sa stále dozvedá o potomkoch Žilinčanov vo svete, pričom aj na dnešné stretnutie prišlo desať žilinských rodákov. Vyzdvihol aj aktivity študentov Gymnázia Varšavská v Žiline, ktorí sa zapojili do projektu Vagón i literárnej súťaže EUSTORY.
Život Arieha Kleina zmapoval v rámci literárnej súťaže EUSTORY 16-ročný študent Ivan Kolárik. "Hlavná téma bola emigrácia Slovákov v 20. storočí. Ja som písal o pánovi Kleinovi. Je to veľmi zaujímavý, dobrodružný osud, ale nemenil by som. Stretli sme sa u našej pani profesorky doma. Je to veľmi príjemný, ochotný a otvorený človek," povedal Kolárik.