ŽILINA. „Výstava približuje negatívne vplyvy nesprávneho nočného osvetlenia na život ľudí, živočíchov i rastlín, tak i príklady správneho využitia svetla a vzory nerušivého osvetlenia miest, ulíc a verejných priestorov. Návštevníkov oboznámi aj s novou legislatívou platnou v EÚ, s technickými detailmi ochrany svietidiel pred škodlivým presahom svetla, súčasnými modernými typmi svetelných zdrojov a možnosťou ich použitia,“ povedal riaditeľ Považskej hvezdárne v Žiline Miroslav Znášik.
Ekologicko-astronomickú problematiku svetelného znečistenia približuje verejnosti na Slovensku a v Čechách spoločná putovná výstava Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, Slovenského zväzu astronómov amatérov a Hvězdárny a planetária v Českých Budějoviciach. Výstava „Svetelné znečistenie“ je v Žiline prístupná od pondelka, do 14. júla bude nainštalovaná v Makovického dome, od 15. júla v úrade žilinskej krajskej samosprávy.
„Svetelné znečistenie je jednoducho povedané svietenie vtedy, keď nie je potrebné, svietenie tam, kam nie je treba a svietenie takou intenzitou, ktorá nie je nutná. Fenomén svetelného znečistenia sa u nás objavuje približne 15 – 20 rokov, keď už prví odborníci v astronómii upozorňovali na to, že sa zväčšuje nepriehľadnosť atmosféry a zdrojom tej nepriehľadnosti sú hlavne prachové častice, na ktorých sa potom následne rozptyľuje svetlo. Už vtedy existovali také výstrahy, že ak tento trend pôjde ďalej, čiže stále viac miest budeme chcieť mať nenormálne osvetlených, tak výsledkom bude, že v priebehu 20 - 40 rokov obyvatelia veľkých miest prídu o pohľad na oblohu,“ povedal Znášik.
Považská hvezdáreň k tejto problematike vyhlásila aj fotografickú súťaž "Ako svietiš, Žilina?". Dokumentáciou súčasného stavu a propagáciou správneho osvetlenia verejných priestorov chce hvezdáreň prispieť k zdravšiemu životnému štýlu, ochrane životného prostredia, prírody i šetreniu výdavkov za energiu. Objektívne zmapovanie svetelného znečistenia v okolí Žiliny plánuje na záver roka.