BYTČA. Ďalšia pamätná tabuľa významného bytčianskeho rodáka zmizla zo svojho pôvodného miesta. Na dome na námestí, v ktorom je v súčasnosti kaviareň, už nenájdete spomienku na profesora Františka Šveca, zakladateľa vedeckej farmácie na Slovensku, dekana lekárskej fakulty Univerzity Komenského a zakladateľa experimentálnej onkológie. Pred niekoľkými rokmi, počas opravy fasády, majiteľ domu Jozef Lokaj tabuľu zložil.
Nič ho nenúti k tomu, aby ju osadil naspäť. Podobne, ako v prípade tabule zakladateľa Dobrovoľného hasičského spolku v Bytči Jozefa Tombora, ktorá roky ležala v sklade miestneho podnikateľa.
Výnimočný človek
František Švec bol podľa svojho syna, profesora Pavla Šveca, ktorý pôsobí na katedre farmácie UK, výborný lekár, vynikajúci experimentátor a vedecký pracovník, výnimočný autor často citovaných publikácií v medzinárodných renomovaných časopisoch. Je autorom významných monografií, ktoré ovplyvnili myslenie mnohých lekárov.
Pôsobil ako prodekan a dekan fakulty farmácie, bol zakladateľ tohto študijného odboru na Slovensku. „Prísny, ale vždy objektívny učiteľ, priamy a otvorený kolega, skvelý otec
a vzorný manžel," hovorí jeho syn Pavel.
Syn: mrzí ma to
František Švec sa narodil v roku 1906 v Bytči v dome, ktorý stál na mieste, kde v roku 1992 umiestnili jeho pamätnú tabuľu s nápisom: „Zakladateľovi vedeckej farmácie na Slovneksu vďační občania Bytče". „Pri oprave omietky domu asi pred tromi rokmi pravdepodobne majitelia tabuľu odstránili a nik mi nevedel povedať, kde sa nachádza. Cez Bytču často prechádzam a mrzí ma, že tam nie je," povedal Pavel Švec.
Mesto nič neplánuje
Nám sa podarilo zistiť, že tabuľu uskladnil súčasný majiteľ domu, v ktorom je prevádzka mestskej kaviarne na námestí, Jozef Lokaj. Jej osud sa však javí ako nejasný. Lokaj hovorí, že ju na dom, ktorý opravil a zateplil polystyrénom, osadiť nechce. Nebolo by to vraj technicky možné. Je však pripravený vydať ju na vyžiadanie mestu.
„Bolo by dobré, keby mesto umiestnilo pred dom dve rúry, asi také, ako na dopravné značky, a na tie ju vyvesilo," povedal Lokaj. Podľa prednostu Mestského úradu v Bytči Ľubora Guniša však mesto Bytča s pamätnou tabuľou profesora Šveca neplánuje nič.
Ďalší významní rodáci s tabuľou
V Bytči majú pamätné tabule niekoľkí ďalší významní rodáci. Spisovateľka Sidónia Sakalová, lekár, profesor Ján Červeňanský, maliar, grafik, sochár a akademik Stanislav Bíroš, historik Alexander Lombardini a prezident vojnového štátu Jozef Tiso. Hoci by si to zaslúžili aj ďalší, ich počet zrejme neporastie.
Podľa predsedu združenia Hlasy a ohlasy Bytčianska v Bytči Martina Gácika neplánujú žiadnu ďalšiu tabuľu osadiť. „V tomto období máme v pláne zriadiť pamätnú izbu Stanislavovi Bírošovi. Máme už prisľúbenú miestnosť na Základnej škole na Ulici E. Lániho, kde pôsobil," povedal Gácik.
Ďalší významní rodáci
Ladislav Treskoň - maliar
Starislav Bíroš - sochár
Jozef Škorvánek - maliar
Ján Červeňanský - lekár
Martin Mičura - právnik, politik
Alojz Chura - pediater
Alexander Lombardini - historik
Sidónia Sakalová - spisovateľka
Janka Gabčová - Kamasová - sólistka Slovenského národného divadla
Milan Getting - signatár pittsburskej dohody
Juraj Thurzo - uhorský palatín
Leopold Popper - barón