TERCHOVÁ. Návštevníci expozície Jánošík a Terchová v Terchovej majú možnosť bližšie sa zoznámiť s fenoménom rezbárstva Terchovskej doliny.
„Nedávno zrevitalizovaná expozícia prezentuje základné historické fakty najmä zo života Juraja Jánošíka. Odraz jánošíkovskej tematiky v mnohých oblastiach ľudovej kultúry, špecifický hudobný folklór obce, výročné zvyky či tradičné zamestnania a odev návštevníkom približuje bohatá kolekcia plastík, obrazov, malieb, hudobných nástrojom, ľudových krojov, salašníckeho riadu, dobových fotografií a mnoho ďalších artefaktov," povedal Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.
Zároveň dodal, že dominantou muzeálnej expozície sú zaujímavé repliky priečelia terchovskej drevenice, prístrešku na dojenie oviec, tzv. strungy a verná replika terchovskej izby s mohutnou pecou, zariadená dobovým nábytkom. „Naším cieľom je každoročne obohatiť expozičné priestory o špecifiká terchovskej doliny. Túto sezónu sme sa zamerali na drevené plastiky," zdôraznil Boris Schubert.
Výstava pod názvom Čo odkrylo drevo ponúka viac ako dvadsať drevených plastík a reliéfov z etnologického zbierkového fondu múzea, ktorých autormi sú terchovskí rodáci - Vincent Michálek, Adam Vallo, Viliam Meško a Miroslav Dávidík. Dopĺňajú ju plastiky terchovských muzikantov z rúk súčasného terchovského rezbára Jána Martoša.
„Rezbári hľadali námety pre svoju tvorbu vo vlastnom živote či v živote dediny, v okolitej prírode, tradičných zamestnaniach alebo v náboženstve. Opracovanie dreva do určitého tvaru bolo náročnou prácou, ktorá si vyžadovala nielen talent a cit, ale aj fyzickú silu, preto boli v minulosti tvorcami ľudových drevorezieb výlučne muži," upresnila Katarína Kendrová, etnologička Považského múzea v Žiline.
Rezbársky dekór remeselníci uplatňovali nielen na drevených plastikách, ale tiež na predmetoch dennej potreby a na stavebných prvkoch - bránach, štítoch, pavlačiach, oknách alebo dverách.
Výstava terchovských drevených plastík bude súčasťou Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej 2010.