ŽILINA. Tohoročné leto a jeseň sa v Areáli Budatínskeho hradu budú niesť v barkovom štýle. Ako nám prezradila kultúrna manažérka Považského múzea Adriana Brziaková, prostredníctvom výstavy Z baroka - obraz, hudba, textpriblížia zbierky Považského múzea v Žiline výtvarné umenie, hudbu a literatúru Žiliny z obdobia 17. a 18. storočia.
Žilina, centrum barokovej kultúry
„Žilina patrila k centrám barokovej kultúry na Slovensku. Architektúru prezentujú najmä cirkevné stavby ako kostol sv. Barbory alebo Kostol obrátenia sv. Pavla. Nositeľmi barokovej hudby boli známi autori ako Juraj Zrunek, Edmund Pascha či Adam Marmankovič. Vďaka Dadanovej tlačiarni prekvitala v Žiline knižná kultúra. V meste pôsobili aj významní literáti. Evanjelický kazateľ Daniel Krman, autor náboženských textov, básní, polemík a mnohých prekladov. Taktiež to boli františkánski kňazi Hugolín Gavlovič a Vojtech Gazda, ktorí majú nezastupiteľné miesto v slovenskej barokovej literatúre," priblížil Michal Jurecký, jeden z autorov výstavy a historik Považského múzea v Žiline.
Obrazy s biblickou tematikou
Výstava predstaví prostredníctvom vzácnych olejomalieb najmä barokové maliarstvo. Taktiež odprezentuje perokresby na ručnom papieri, ktoré boli súčasťou expozície Budatínskeho hradu.
„Návštevníci môžu vidieť oltárne alebo závesné obrazy, s biblickou tematikou Starého a Nového zákona, svätcov a svätice. Z profánneho umenia môžu obdivovať portrét, krajinomaľbu a zátišie. Unikátom je monumentálny oltárny obraz Obrátenie sv. Pavla na ceste do Damasku od Jána Ignáca Cimbala, absolventa viedenskej akadémie, reprezentanta stredoeurópskeho maliarstva 18. storočia," dodala Jaroslava Mrvová, autorka výstavy a historička múzea.
Medzi zaujímavé vystavené exponáty patria drobné okrídlené hlavičky anjelov alebo zlátené, polychrómované, vyrezávané svietniky, ktoré zastupujú barokové sochárstvo a rezbárstvo.
Barokové exponáty môžu návštevníci výstavných priestorov Areálu Budatínskeho hradu obdivovať do konca októbra.