ŽILINA. Od októbra mohli ľudia priniesť beztrestne na políciu nelegálne zbrane. Do skončenia amnestie v žilinskom a bytčianskom okrese priniesli 143 zbraní a 2 876 kusov streliva. „Z tohto množstva bolo 68 dlhých a 75 krátkych zbraní. Šesť z nich je už zaevidovaných. Prešli kriminalisticko-expertíznym skúmaním, nebolo zistené, že by nimi došlo k spáchaniu nejakého trestného činu," informoval vedúci oddelenia dokladov žilinskej polície Pavol Ponechal.
Najviac zbraní priniesli ľudia na poslednú chvíľu. „Posledný deň to tu bol blázinec. Ľudia doniesli 25 kusov zbraní a 1 117 kusov streliva," hovorí Ponechal.
Zbraň preskúmajú
Kriminalisticko-expertízny ústav sa zameriava v prvom rade na zbrane, ktorými bola spáchaná trestná činnosť. „Niektorí ľudia majú predstavu, že dnes zbraň donesú a na druhý deň ju majú späť. Skúmanie trvá pol roka, niekedy aj dlhšie," povedal Ponechal.
„V prvom kole amnestie sa objavila jedna zbraň, u ktorej bolo podozrenie, že pochádza z trestnej činnosti. Nekvalifikoval by som to však ako čin obzvlášť nebezpečný pre spoločnosť. Bola to zbraň, ktorej majiteľ nahlásil stratu, no zabudol, že si ju dal k druhej osobe opraviť. Dlhšiu dobu si ju nevyzdvihol. Tretia osoba nám ju sem v amnestii priniesla," povedal Ponechal.
Po odovzdaní zbrane na polícii vystavili majiteľovi potvrdenie. „Či je, alebo nie je držiteľ zbrojného preukazu, sme nezisťovali. Ani ako k zbrani prišiel. Na to je inštitút zbraňovej amnestie. Aby ľudia, ktorí majú zbrane
v nelegálnej držbe, mohli tieto beztrestne odovzdať," povedal Ponechal.
Môžu si ich zlegalizovať
Tie osoby, ktoré majú zbrojný preukaz, si zbrane mohli zaevidovať. Ak ho nemajú, tak majú štyri možnosti. „Buď si vybavia príslušné oprávnenie na držanie, alebo nosenie tejto zbrane, alebo určia osobu, ktorá má oprávnenie a na ňu sa zaeviduje. Prípadne sa rozhodnú, že tú zbraň nechcú a pripadne štátu, alebo posledná varianta, požiadajú o jej znehodnotenie. Tým pádom ale stráca akúkoľvek hodnotu," dodal Ponechal.
V druhom kole amnestie ľudia nepriniesli unikátne zbrane. Nosili hlavne zbrane z druhej svetovej vojny. Niektorí sa domnievali, že priniesli zbrane vysokej hodnoty. „Priniesli Mauserky z vojnového obdobia, no týchto zbraní sa zachovalo pomerne veľa. Niektoré krátke paľné zbrane z obdobia druhej svetovej vojny boli v zachovalom stave, bez nutnosti opráv a schopné streľby. V prvom kole amnestie sme mali štyri zbrane vyrobené pred rokom 1890, čiže považované za historické zbrane. Boli to brokovnice s hlavňami z damaškovej ocele. To sú perly medzi zbraňami," dodáva Ponechal.