ŽILINA. Mesto Žilina sa na 2 dni stalo druhým Štrasburgom. V priestoroch Mestského úradu v Žiline a Starej radnice sa 15. - 16. 6. 2010 koná regionálne zasadnutie Modelového Európskeho parlamentu 2010, na ktorom sa zišli študenti stredných škôl Žilinského kraja. V historickej žilinskej radnici uvítal delegátov, prezidentov a koordinátorov Modelového Európskeho parlamentu primátor Ivan Harman.
„Pevne verím, že mnohí z vás sa priamo ako zástupcovia Slovenska dostanú do Európskeho parlamentu, či už ako európski poslanci alebo jeho zamestnanci, prípadne zamestnanci Európskej komisie. Práve preto je veľmi dôležité, že sa konajú takéto akcie, na ktorých môžete získať skúsenosti, už aj z reálnej politiky, aj keď ide o modelové situácie. Je dobré byť pripravený nielen na skúšky, ktoré vás čakajú v štúdiu, ale aj na výzvy, ktoré prídu pri hľadaní zamestnania a uplatnenia sa na trhu práce," povedal I. Harman.
Do ďalšieho aktívneho života si môžu podľa neho odniesť skúsenosti aj zo Žilinského mládežníckeho parlamentu, ktorý v Žiline funguje ako poradný orgán primátora už dva roky.
Brány Mesta Žilina sa pre simulované zasadnutie Európskeho parlamentu otvorili už po tretí raz. V dvojdňovom programe čakajú študentov rokovania v jednotlivých výboroch, napr. vo výbore pre ústavné veci, menové, rozpočet či kultúru, tak ako v skutočnom europarlamente. Diskutovať budú o aktuálnych témach týkajúcich sa krajín Európskej únie. Zúčastňuje sa na nich 130 ľudí, z toho 105 študentov. Ide o projekt z Holandska, ktorý má na Slovensku 6-ročnú tradíciu.
„Jeho hlavnou myšlienkou je šíriť informácie o tom, čo je Európsky parlament, o akých témach rokuje, čo je demokracia, ako sa dobre komunikuje, ako rozprávať tak, aby som presadil svoj názor a neurazil, toto všetko naučia študentov študenti, ktorí majú skúsenosti z regionálneho, národného či medzinárodného zasadnutia. Cítim v tom obrovskú silu, že študenti dokážu viesť študentov," konštatoval Mgr. Štefan Folkman - vedúci oddelenia metodiky a koncepcie vzdelávania zo žilinského pracoviska Metodicko-pedagogického centra.
Slovenská republika sa do projektu aktívne zapája od roku 2004, kedy boli nadviazané oficiálne kontakty medzi Ministerstvom školstva SR a nadáciou Modelového Európskeho parlamentu. Organizátorom je Metodicko-pedagogické centrum v Bratislave, regionálne pracovisko, Žilina. Na regionálnej úrovni projekt koordinujú metodici Metodicko-pedagogických centier v spolupráci s miestnym klubom Občiansko-demokratickej mládeže v Žiline. Projekt je zameraný na 15- až 17-ročných žiakov.