TURIE. V poslednú májovú sobotu napúšťali rybári do Váhu pod Strečnom kráľovnú našich vôd, hlavátku. Robíme to preto, aby sme túto našu pôvodnú rybu vrátili do prostredia, kde patrí," povedal Milan Janura, rybný hospodár. Revír Strečno je podľa neho z horného úseku Váhu jeden z posledných v pôvodnom stave.
Hlavátku mali nasadiť už o dva týždne skôr, ale pre veľkú vodu to nebolo možné, povedal Anton Kováč Z odchovne rýb v Turí. Ide o prvé hlavátky dochované v tejto odchovni. Okrem nich chovajú žilinskí rybári v Turí aj pstruha dúhového, pstruha potočného, sivoňa a lipňa.
Lovná miera hlavátky podunajskej (hucho hucho) je 70 centimetrov a vypúšťajú kusy veľké 30 centimetrov.
Pozrite si reportáž na videu ITVRAJEC z portálu youtube.com
Voda v Domašínskom meandri nebola podľa rybárov úplne ideálna, ale ani najhoršia. Stále prúdila pomerne rýchlo a kalná.
„Hlavátky, čo sme teraz pustili sa dávajú iba do tichej vody, aby si zvykli. Po čase sa rozlezie a bude si hľadať takú tíšinku, kde sa ukludní, bude tam loviť a tam si spraví svoje stanovište," povedal," Ján Ovečka hospodár Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Hliny II.
Ako povedal pomocný hospodár Miroslav Kudla, rybári zlovili 1 450 hlavátok. Z toho niektoré pustili do dolného a horného úseku Váhu pod Strečnom.
Domašínsky meander, ktorý sa nachádza na konci prielomu medzi Turcom a Strečnom vznikol eróznou činnosťou rieky Váh v Malej Fatre. Váh na tomto úseku vytvoril štyri meandre, no tento je najpôsobivejší a je preto aj chránený. FOTO: TASR - PAVOL ĎURČO