Štvrtok, 19. apríl, 2018 | Meniny má Jela
Pridajte si svoje mesto

Vzácne Šujské rašelinisko vraj mohli poškodiť

Terénne úpravy v blízkosti chráneného územia budú skúmať inšpektori životného prostredia.

Nádrž, ktorú dal Jozef Maťaťa vykopať, za ňou je chránená mokraď.(Zdroj: AUTOR)

ŠUJA. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Žiline dostala oznámenie o poškodení biotopu v ochrannom pásme Prírodnej rezervácie Šujské rašelinisko. Podalo ho občianske združenie Tilia z Rajca. Jeho členovia zistili počas terénnej obhliadky „neprimeraný zásah do biotopu mokrade v ochrannom pásme" vzácneho rašeliniska. Domnievajú sa, že niekto porušil zákon o ochrane prírody a krajiny a žiadajú o prešetrenie.

Inšpekcia podnet rieši

Rezervácia je v 4. stupni ochrany, pásmo vo vzdialenosti sto metrov okolo nej má nižší, 3. stupeň. Žijú v nej chránené zvieratá a rastú rastliny. Vidieť tu je možné napríklad raka alebo vydru. Aj preto patrí územie do sústavy chráne-ných území členských krajín Európskej únie Natura 2000.

Vykopané jazierko, okolo neho drevený plot a spevnené plochy navezeným dolomitom, to všetko je asi 30 metrov od tabule, ktorá upozorňuje na rezerváciu. Podľa združenia, ktoré sa zaoberá ochranou prírody, je zásah vo vzdialenosti asi 90 metrov od hranice rezervácie, a teda v jej ochrannom pásme.

V podnete uvádzajú, že môže dôjsť k poškodeniu flóry a fauny, k zásahu do vodného režimu a dolomit môže narušiť kyslé pH lokality vyplavovaním zásaditých vápencových zlúčenín. Prípadné poškodenie preskúma Odbor inšpekcie ochrany prírody a krajiny SIŽP v Žiline.

„Podnet sme dostali tento týždeň, budeme ho objasňovať," povedala pre MY Žilinské noviny vedúca odboru Daniela Pechancová. Ak sa preukáže zásah do ochranného pásma, inšpektori budú podľa nej trvať na vrátení do pôvodného stavu. O prípad sa zaujíma aj Štátna ochrana prírody. Minulý piatok boli podľa našich informácií jej zamestnanci na obhliadke miesta.

Chcel spraviť dobrú vec

Terénne práce dal urobiť Jozef Maťaťa, majiteľ spoločnosti Dolkam Šuja, ktorá o približne 300 metrov ďalej ťaží dolomit. Pozemok s úpravami je v katastri Rajeckej Lesnej, patrí ale mestu Rajec. V užívaní ho má firma Agroregión. Plocha je ale na poľnohospodárske účely zbytočná, Maťaťovi ju povolili užívať.

„Vedľa ihriska sme vykopali jamu o rozmeroch asi 5 krát 20 metrov, naviezli kameň a osadili jeden elektrický stĺp, ktorý by slúžil na osvetlenie," hovorí Maťaťa. Podľa jeho slov o ochrannom pásme nevedel a konal v dobrom úmysle. Problematiku nám vysvetľoval priamo na mieste.

Roky nevyužívané trávnaté ihrisko kedysi slúžilo pre miestnych obyvateľov. Postavili si tu dve bránky a vykopali ryhu, ktorá podmočený terén odvodňovala a hrali futbal. Pamätníci dobre vedia o spoločenských obecných akciách, ktoré tu organizovala Šuja. Maťaťa chcel podľa svojich slov obnoviť aj tieto tradície.

O ochrannom pásme nevedel

„Bohužiaľ, ja som si myslel, že ochranné pásmo pri takomto chránení neexis-tuje, ale vraj je sto metrov," hovorí Maťaťa. Ak by urobil úpravy o 70 metrov ďalej, všetko by bolo v poriadku. „Keď sa to takto rozbehlo, veľmi rád by som sa stretol s ľuďmi zo združenia a ochranármi. Mohla by byť z toho krásna vstupná brána (k močarisku, poznámka redakcie), parkovisko, keď tu budú raz tie chodníky a vybagrované jazierka," dodal Maťaťa.

Maťaťova firma je v priamom susedstve s rašeliniskom a on hovorí, že chcel spraviť niečo pre životné prostredie, tiež vytvoriť niečo pre ľudí. Pripravené má aj lavice, so starostkou Šuje Martou Veselou plánovali pri rašelinisku zorgani-zovať Medzinárodný deň detí a guláš.

„Som presvedčený, že sa to vysvetlí a toto uvítajú. Ak povedia, aby som to dal do pôvodného stavu, bude ma to strašne mrzieť, nie kvôli nákladom, ale preto, lebo to mohlo slúžiť ľuďom," povedal.


  1. Ľudia alebo mesto? Kto je zodpovedný za špinu v Žiline? 3 867
  2. Ako je to s výrubom v lesoparku? Dôvodom je ochrana trakčného vedenia, tvrdí mesto Foto 332
  3. Hrozba štrajku v Kii je zažehnaná. Výrobní zamestnanci si prilepšia o 107 eur 278
  4. Platia ako v hoteli. Od seniorov z útulku si mesto pýta daň z ubytovania 241
  5. Regionálny a oblastný futbal: Víkendové kolá obohatili aj prvé jarné dohrávky (FOTO) 110
  6. Miroslav Cingel trénerstvo nemal v pláne, Boxerňa ho však pohltila 104
  7. V Žiline vznikol fond. Podporí športové talenty 61
  8. Vodič neprežil nočnú nehodu pri Krasňanoch 49
  9. Do Žiliny prichádza súťaž TOP liga v malom futbale 39
  10. Žilinský zimák po tretí raz hostil jedinečný turnaj 37

Najčítanejšie správy

Žilina

Ľudia alebo mesto? Kto je zodpovedný za špinu v Žiline?

V meste preberajú iniciatívu dobrovoľníci. Počet aktivít narastá.

Ako je to s výrubom v lesoparku? Dôvodom je ochrana trakčného vedenia, tvrdí mesto

Výrub v lesoparku mesto realizovalo najmä kvôli bezpečnosti na ceste. Stromy ale miznú aj v centrálnej časti obľúbenej zóny Žilinčanov.

Hrozba štrajku v Kii je zažehnaná. Výrobní zamestnanci si prilepšia o 107 eur

V priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa zvýši aj mzda pracovníkov v administratíve.

Platia ako v hoteli. Od seniorov z útulku si mesto pýta daň z ubytovania

Na najbližšom zastupiteľstve budú mestskí poslanci rozhodovať zrušení dane pre sociálne zariadenia.

Regionálny a oblastný futbal: Víkendové kolá obohatili aj prvé jarné dohrávky (FOTO)

Varín a Kunerad sa blysli bodovými výkonmi proti lídrom súťaží.

Blízke regióny

Pod Babou horou by mohli dýchať morský vzduch

V obnovu kedysi slávnych kúpeľov už Oravskopolhorčania neveria. Snažia sa však urobiť všetko pre to, aby ich pripomínali a napodobňovali, aj keď v zmenšenej podobe. Najnovšie vymysleli inhalatórium so slanou vodou.

Boli sme tam, kde spadla hora. Takto to tam vyzerá

Prechádzky lesom už nie sú také, ako bývali. Vlani v decembri po silnej víchrici ostali na zemi tisícky stromov. Toto sme nafotili teraz, štyri mesiace po, na prechádzke z Oravíc po Borek smerom na Habovku.

Kto zápas nevidel, výsledku neveril

Zápas 16. kola 7. futbalovej ligy priniesol neuveriteľnú zápletku.

Turistov aj cyklistov vykázali z Jánskej doliny

Od minulého týždňa majú peší a cyklisti zakázaný vstup do jednej z najnavštevovanejších slovenských dolín. Dôvodom je ťažba kalamitného dreva.

Trápenie vodičov jazdiacich cez Oravskú Lesnú sa skončilo

Cesta má konečne nový povrch. Úsek cez dedinu dlhý približne 4,5 kilometra je už vyasfaltovaný, pokračovať budú dokončovacie práce.

Všetky správy

Keď treba mať obavu o Ficov mentálny stav

Pašku nikto „nezoštval“, odstavil ho Fico. Lebo chcel.

Mihálik z NAKA nepózoval len s Bödörom, ale aj s odsúdeným vydieračom

Zápasník Matúš Mečár bol súdený za vydieranie a mal blízko k údajnému nitrianskemu mafiánskemu bossovi Ľubošovi Ferusovi.

Danko kritizuje Pellegriniho. Hovorí, že za Fica nebolo toľko trecích plôch

Premiér Peter Pellegrini chce zlepšiť komunikáciu s predstaviteľmi SNS.

Kováčik: Toto nie sú moje posledné dni

Šéf špeciálnej prokuratúry cíti okrem kritiky aj podporu ľudí. Slová o predčasnom odchode vraj stále platia.

Prvý z nových spartanov už armáda dala na reklamáciu

Na dopravné lietadlá čakali vojaci deväť rokov. Nový stroj vydržal bez poruchy len pol roka.