ŽILINA. Moderný komplex Europalace na okraji sídliska Vlčince je skolaudovaný, ale otvorený tak skoro nebude. Koncom mája sa mala uskutočniť jeho dražba. Druhú najvyššiu stavbu v Žiline za takmer 25-miliónov eur chcela predať financujúca banka.
Investor vidí neštandardný postup
Podľa časopisu TREND sa mal Europalace dražiť koncom mája v dvoch balíkoch obsahujúcich bytové a nebytové priestory. Pri prvom bola vyvolávacia cena 4,89 milióna eur, pri druhom 14,1 milióna eur. „Bola vyhlásená predčasná splatnosť úveru. Dražba je momentálne pozastavená, developer požiadal o povolenie reštrukturalizácie," povedala Jana Lukáčová, hovorkyňa Volksbank Slovensko.
Investor, akciová spoločnosť SSIM-OC, považuje kroky banky za neštandardné, so splácaním úverov vraj problém nemal. „Banka pristúpila k likvidácii svojej pohľadávky a bez ohľadu na to, že nie sme vo finančnej delikvencii. Splatnosť vyhlásila na základe formálno-procesných bodov z úverovej zmluvy. Následne bolo veľmi rýchlym krokom vyhlásenie dražby. Toto všetko sa odohralo v priebehu 30 dní, máme za to, že banka postupovala neštandardne," povedal pre MY Žilinské noviny predseda predstavenstva Ivan Matejčík.
Banka sa bráni. „Pri financovaní klienta banka postupovala korektne a v súlade s úverovou zmluvou," povedala Lukáčová. Viac ale z dôvodu bankového tajomstva prezradiť nemôže. O možnosť poskytnutia ďalších informácií požiadali Matejčíka, ten banke povolenie nedal.
Rozhodne súd
Firma využila zákonnú možnosť, ako sa vyhnúť dražbe a požiadala o svoju reštrukturalizáciu. Okresný súd v Žiline ju buď povolí, alebo zamietne do 30 dní. Ak by došlo k dražbe, banka by podľa Metejčíka uspokojila iba svoju pohľadávku. Akcionári a ďalší veritelia, napríklad stavebné spoločnosti alebo dodávatelia materiálu, by nemuseli dostať nič.
„V podaní reštrukturalizácie sme dali návrh na vysporiadanie zabezpečených aj nezabezpečených veriteľov vo výške 100 percent. Beží lehota, kedy má súd určiť súhlas alebo nesúhlas s reštrukturalizácou a následne sa budú prijímať prihlášky pohľadávok. Z toho bude vykreovaný veriteľský výbor a zhruba po 60 dňoch by mohlo nastať prvé plnenie," vysvetľuje Matejčík.
Ivan Matejčík, predseda predstavenstava SSIM- OC. FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Predaných je zatiaľ 40 percent
V 22-poschodovej budove sú bytové, administratívne a obchodné priestory. Po troch mesiacoch od skolaudovania je
Projekt EUROPALACE
- Komplex s obchodmi, kanceláriami a bytmi.
- Má dve časti: obytnú vežus 22 poschodiami a obytný blok, spolu 128 bytov.
- Výstavba: od 1. kvartál 2007
- Kolaudované: 1. kvartál 2010
- Zazmluvnených: 41 percent
- Cena: 25-miliónov eur
- Otvoria: zatiaľ nejasné
podľa Matejčíka zazmluvnených 41 percent obchodnej časti a zo 128 bytov je predaných 41. Kupcov, ktorí majú uzavreté zmluvy o budúcich zmluvách, sa zmeny „dotknú jedine v tom, že bude trochu posunuté otvorenie obchodnej časti a vlastníkov bytov posunutím užívania bytov, ale ničím iným. Ich práva zostanú nedotknuté," povedal Matejčík.
Projekt je hotový na 95 percent, dokončujú v ňom interiéry, parkoviská, dopravný systém. Termín otvorenia je kvôli naťahovaniu medzi investorom a bankou zatiaľ neznámy. Finančná kríza nemá na problémy podľa investora priamy vplyv. „Skôr by som mal na mysli nepraktický dopad, sekundárny, pretože banka sa môže oháňať tým, že je kríza," povedal Matejčík.
Pokračujú druhou etapou
O tom, že krízu žilinský investor necíti, svedčí aj chuť pokračovať v stavbe druhej etapy za takmer 10 miliónov eur. „Máme vydané stavebné povolenie, ktoré je na podpise u primátora mesta žilina. Chceli by sme zahájiť druhú etapu ešte v tomto roku," povedal Matejčík.
Štvorpodlažná budova medzi výškovou vežou a susednou stavbou The Cube bude mať v podzemí 350 parkovacích miest, 6,5-tisíc metrov štvorcových obchodných priestorov a 2 000 metrov štvorcových kancelárskych priestorov.
ŽILINA. Od roku 2005 postavili investori v meste 30 veľkých obytných komplexov, niektoré spojené s obchodnými a kancelárskymi priestormi.
Pribudlo 2 000 nových bytov, z toho je voľných približne 700. Hoci záujem o byty tento rok znovu ožil, kupujúci uprednostňujú staršie byty na sídliskách, lacnejšie o 30 až 50 percent ako nové. Vyplýva to z prieskumov realitného centra RED. MY Žilinským novinám ich poskytol maklér Peter Gordík.
„Pri súčasných cenách sú niektoré projekty ťažko vypredateľné. Ak by zlacneli o 10 až 30 percent, mohli by byť všetky vypredané v priebehu 10 rokov," myslí si Gordík.
Najlacnejšie sa dajú byty zohnať na Kvačalovej ulici, kde za meter štvorcový zaplatíte priemerne 1 200 eur. Z plánovaných 111 bytov je voľná približne polovica.
Najdrahší je bytový komplex Amfiteáter na Bôriku. Z ponúkaných 198 bytov je voľných necelých 170. Za veľký trojizbový byt o výmere 100 metrov štvorcových zaplatíte vo vežiaku priemerne 254-tisíc eur. Je tak aj o 50-percent drahší, ako niektoré iné ponuky.
V Europalaci zaplatíte za 2-izbový byt o výmere 56 metrov 100-tisíc eur, za čo sa dá u konkurencie kúpiť byt s jednou izbou naviac. Nevýhodou, v porovnaní s Amfiteátrom, je aj lokalita, do ktorej je projekt Europalace zasadený. Na blízkom sídlisku Vlčince sa dobre predávajú zrekonštruované trojizbové byty za približne 60-tisíc eur.
V Žiline sa údajne chystajú ďalšie dva bytové projekty, v ktorých bude dokopy možno cez 150 bytov.