VIEDEŇ. Je ich asi sto a vykresľujú komunistický severokórejsky režim v dobrom svetle. V hlavnom meste Rakúska visia v čase, keď svet odsudzuje komunistickú krajinu za potopenie juhokórejskej vojenskej lode a smrť 46 námorníkov. Ako propaganda pôsobí podľa obyvateľov Južnej Kórei v Rakúsku výstava obrazov s názvom Flowers for Kim Il Sung, ktorú vystavuje viedenské múzeum MAK.
„To nie je umenie, to nie sú obrazy, iba propaganda Severnej Kórei a Kim Čong-ila," povedal šéf Kórejskej asociácie v Rakúsku Jong Bum Park. Spolu s krajanmi zorganizoval v sobotu protest proti vojne a rozhodnutiu viedenského múzea.
Na pokojný protest prišlo asi 300 ľudí. V rukách držali transparenty. Po príhovoroch pred múzeom sa po odstavení dopravy presunuli v sprievode polície pred budovu parlamentu.
V Rakúsku žije podľa Parka okolo 2500 obyvateľov Južnej Kórey. Protest prišli podporiť aj tí z firiem fungujúcich na Slovensku.
Sympatizanti zo Slovenska si priniesli vlastný transparent.
FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
„Chceme mier a nie vojnu. Preto sme sem prišli a chceme oboznámiť všetkých s touto situáciou," povedal Lee Hyeon-Ok, manažér spoločnosti Carmel Logistic spolupracujúcou s automobilkou Kia pri Žiline.
Z firmy pri Žiline vypravili do Viedne tri autobusy. Pozvali totiž slovenských zamestnancov a ich známych s rodinami. Cestoval s nimi aj autor tohto článku. Pred protestom dostali všetci pokyn, aby sa pred múzeom nerozprávali a nevyjadrovali sa pre médiá.
Lee verí, že k žiadnej vojne nedôjde. Aj ďalší Kórejčania sa vyjadrili, že ich rodiny doma sú zatiaľ pokojné.
Pred budovou rakúskeho parlamentu.
FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
V dave pochodujúcich okolo centra Viedne bol aj Rakúšan Günter Luntsch. Výstavu videl a nechápe jej význam. Veľa Rakúšanov sa na výstavu propagandistických obrazov hnevá.
„Chcú ukázať, že Severná Kórea je normálna krajina a viete, čo sa tam deje - zabili 46 vojakov Južnej Kórey," povedal Luntsch.
Znepokojuje ho postoj prezidenta Heinza Fischera zo Sociálno-demokratickej strany. Má podľa neho s diktátorským režimom veľmi dobré vzťahy a to je aj dôvod, prečo múzeum podporuje výstavu obrazov, ktorú už kritizovali aj rakúske médiá. Vedenie múzea na obranu reagovalo vyhlásením, že ide o umenie a nikomu nevnucuje názor, či ide o dobrý alebo zlý režim.